موضوعات
خراسان جنوبی

سرمایه گذاری 1500 میلیارد تومانی در صنعت خراسان جنوبی

نویسنده:
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: امسال یک‌هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید به صنعت این استان افزوده می‌شود.
1396/05/17
به گزارش ایرنا «داوود شهرکی» در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت روز حمایت از صنایع کوچک و متوسط افزود: این میزان در حوزه طرح‌های صنعتی در حال اجرای استان از قبیل فولاد قاینات، کک طبس، طلای نهبندان، فراوری خاک‌هالی صنعتی و سنگ‌های تزیینی است.
این مقام مسئول گفت: با انجام این سرمایه گذاری‌های جدید در استان برای بیش از 2 هزار نفر در استان شغل ایجاد می‌کند و فضای سرمایه‌گذاری استان در سال 96 مناسب خواهد بود.
وی بیان کرد: سال گذشته در قالب کارگروه رونق تولید به عنوان سیاست حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، 230 میلیارد تومان به واحدهای تولیدی استان پرداخت شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه 100 درصد این تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط استان اختصاص یافت، گفت: در طرح رونق واحدهای تولیدی به عنوان یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، اعتبار یادشده به واحدهای صنعتی و کشاورزی کوچک و متوسط پرداخت شد.
وی بیان کرد: امسال نیز بخشنامه جدید کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط با همان رویکرد سال گذشته در دستور کارگروه قرار دارد.

واحدهای تولیدی در سامانه بهین‌یاب ثبت نام کنند
شهرکی اظهار کرد: در حالی که خراسان جنوبی از لحظ سرمایه گذاری در بخش صنعت در جایگاه بیست و پنجم قرار دارد اما از لحاظ جذب تسهیلات رونق تولید به نسبت مصوب کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در جایگاه 13 کشور قرار گرفت.
وی عنوان کرد: در توضیح نگاه حمایتی ما به صنایع کوچک و متوسط همین بس که تمامی اعتبارات سازمان در حوزه صنایع کوچک و متوسط پرداخت 3 پروژه بزرگ استان در قالب پروژه مستقل تعریف شد که به زودی با استقرار دولت دوازدهم شاهد فعالیت آنها خواهیم بود.  شهرکی با بیان اینکه سال 96 نیز طرح رونق واحدهای تولیدی کوچک و متوسط با هدف تامین منابع مالی آنها ادامه دارد گفت: اکنون سامانه بهین یاب فعال است که متقاضیان می‌توانند با مراجعه به این سامانه و بخش تامین مالی واحدها و تکمیل طرح ثبت نام نسبت به تامین سرمایه در گردش و ثابت مورد نیاز واحد خود اقدام کنند.  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اضافه کرد: در قالب این طرح، بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط که از بازار محصول مناسبی برخوردارند اما به دلیل تنگناهای مالی و نداشتن سرمایه در گردش تولید آنها متوقف یا با ظرفیت پایین فعالیت می‌کنند مورد حمایت قرار می‌گیرند.  شهرکی ادامه داد: طرح‌های تولیدی با پیشرفت بالای 60 درصد که دچار مشکلات مالی هستند نیز می‌توانند با ثبت نام در سامانه بهین یاب از تسهیلات طرح رونق برخوردار شوند.  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه رونق بخش معدن در برنامه‌های حمایتی سال 96 اقتصاد مقاومتی قرار دارد افزود: با توجه به اینکه بخش زیادی از معادن در زمره معادن کوچک و در حیطه بنگاه‌های کوچک و متوسط قرار می‌گیرد، امسال مصوبه بخشودگی حقوق دولتی معادن سنگ به میزان حداقل 50 درصد ابلاغ شد.
وی گفت: در راستای حمایت از معدن کاران، رقم حقوق دولتی معدن کاران در سال 96 نسبت به سال 95 افزایش نداشت.

 فراخوان مزایده 200 محدوده معدنی
وی با تاکید بر تسهیل امور فعالیت‌های معدنی در استان بیان کرد: امروز 200 محدوده معدنی براساس فراخوان عمومی به مزایده گذاشته شد و برنامه‌ریزی شده تا بخشی از این معادن در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد و برای توسعه فعالیت‌های معدنی از این ظرفیت استفاده خواهد شد.
شهرکی با اشاره به فعالیت سامانه بهین یاب از ابتدای سال جاری تاکنون یادآور شد: در این مدت 23 ثبت نام جدید (47 واحد تولیدی) به مبلغ 140 میلیارد تومان، 16 طرح نیمه تمام به مبلغ 36 میلیارد تومان و 13 طرح جهاد کشاورزی به مبلغ 12 میلیارد تومان در این سامانه انجام و ثبت شده است.
وی ادامه داد: از 47 واحد تولیدی معرفی شده، 42 واحد مصوب و به بانک‌های عامل ارسال شده است، رقم مصوب کارگروه در طرح‌های بررسی شده معادل 57 میلیارد تومان است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با تاکید بر اینکه بخش تجارت استان به شدت نیازمند حمایت و پشتیبانی است عنوان کرد: به زودی بسته حمایتی در این زمینه ابلاغ می‌شود.
شهرکی یادآور شد: اکنون زمینه صادرات گاز در بازارچه مرزی فراهم شده و امید است طی یک ماه آینده فرایند صادرات با هماهنگی مدیریت بازارچه‌های مرزی و مصوبات کارگروه ساماندهی مرز انجام و در مسیر اجرا قرار بگیرد.

هدف گذاری صدور 900 میلیون دلار کالا از بازارچه‌های مرزی
وی با بیان اینکه توسعه مسیر ورود و خروج مرز در حال انجام است افزود: هدف گذاری ما امسال 200 میلیون دلار صادرات از استان و 900 میلیون دلار خروجی کالا از استان به افغانستان پیش بینی شده است.
وی به بازارچه‌های تعطیل استان از جمله یزدان و دوکوهانه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در رابطه با واردات دام و صادرات مرغ به صورت یکطرفه از جانب استان مرز فعال شده و امید است مسئولان افغانستان نیز امکانات و ملزومات لازم برای استقرار در مرز دوکوهانه را آماده و مستقر کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از اخذ موافقت اولیه برای بازگشایی یکطرفه مرز گلورده برای صادرات سیمان خبر داد و گفت: به محض اینکه تجار افغان آمادگی تحویل کالا از این مرز را داشته باشند استان هیچ محدودیتی در این زمینه برای خروج سیمان نخواهد داشت.

افزایش 3برابری سرمایه گذاری در استان
شهرکی تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید در حوزه پروانه‌های صنعتی 22 درصد در تعداد، (300 درصد) 3 برابر در سرمایه گذاری، 40 درصد در اشتغال پروانه‌های صنعتی و 25 درصد در حوزه ذخایر کشف شده رشد داشتیم.
وی گفت: همچنین در این مدت در زمینه مجوز پروانه‌های معدنی 53 درصد، سرمایه گذاری بیش از 2 برابر، تعداد پروانه صنفی 37 درصد افزایش یافت، پروانه تحقیق و توسعه که بخش ارتباط علمی با شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای تولیدی است 8فقره پروانه صادر شد که از رشد 2 برابری نسبت به سال‌های گذشته برخوردار بود.
وی به ساماندهی صنوف استان اشاره کرد و افزود: در این حوزه به ویژه در زمینه توسعه واحدهای آزاد پز در قالب مجتمع‌های نانوایی، فضای رقابتی ایجاد شده که علاوه بر افزایش تنوع و کیفیت نان، محدودیت پخت نان در استان وجود ندارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code