موضوعات
خراسان جنوبی

زنجیره تولید محصولات کشاورزی در خراسان جنوبی گسترش می‌یابد

نویسنده:
مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی خراسان جنوبی گفت: زنجیره شیر و انار در شهرستان فردوس و زنجیره تولید نهاده‌های دامی در استان اجرا شده است ...
1396/09/01
  مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی خراسان جنوبی گفت: زنجیره شیر و انار در شهرستان فردوس و زنجیره تولید نهاده‌های دامی در استان اجرا شده است و به زودی زنجیره محصولاتی از قبیل زعفران، زرشک، عناب و پسته در خراسان جنوبی اجرا می‌شود. «احمد بهیاری» در گفت و گو با ایرنا طراحی و اجرای زنجیره‌های تولید محصولات کشاورزی و دامی استان (از مزرعه تا سفره) را از اقدامات انجام شده این صندوق عنوان کرد و گفت: این طرح‌ها با در نظر گرفتن اولویت منافع برای تولیدکنندگان بخش کشاورزی اجرا شد. وی اظهار کرد: در حال حاضر 15 صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شامل یک صندوق استانی، 11 صندوق شهرستانی و سه صندوق زنان روستایی در استان فعال و مجموع سرمایه این صندوق‌ها 630 میلیارد ریال است.
مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تعداد سهامداران حقیقی و حقوقی زیر پوشش این صندوق‌ها پنج هزار و 825 سهامدار است.
به گفته وی از جمله اقدامات بسیار خوب این صندوق‌ها می‌توان به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه یکساله با کارمزد چهار درصد به تعداد 21 هزار فقره از ابتدای تشکیل صندوق‌ها (سال 86) تاکنون به مبلغ چهار هزار و 625 میلیارد ریال اشاره کرد.
بهیاری افزود: در صندوق‌های اعتباری حمایت از توسعه بخش کشاورزی، اعتبارات فنی و اعتباری سازمان جهاد کشاورزی در قالب اجرای پروژه‌های نوین آبیاری به تعداد 2 هزار و 153 پروژه به مبلغ یکهزار و 67 میلیارد ریال پرداخت شد.
وی بیان کرد: همچنین اعتبارات صندوق توسعه ملی از سال 90 تاکنون به تعداد یکهزار و 268 پروژه و به مبلغ 805 میلیارد ریال در استان پرداخت شده است.
وی گفت: مهرماه گذشته نیز 26 فقره تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ 15 میلیارد و 363 میلیون ریال و 6 فقره تسهیلات سرمایه در گردش به مبلغ 13 میلیارد ریال از محل منابع داخلی صندوق پرداخت شده است.
مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی خراسان جنوبی افزود: همچنین 17 فقره پرونده برای تشکل‌ها و بهره برداران بخش کشاورزی به مبلغ 10 میلیارد و 140 میلیون ریال برای دریافت تسهیلات از محل معدل حساب صندوق به بانک‌های عامل معرفی شد.
وی یادآور شد: براساس کار کارشناسی که با نظرسنجی از سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها و وزارت جهاد کشاورزی انجام شد، اگر این صندوق‌ها بتوانند نقدینگی مورد نیاز کشاورزان و دامداران سطح کشور را به میزان یک سوم مورد نیازشان تامین کنند در تولیدات بخش کشاورزی مثمره ثمر خواهند بود.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان حدود 30 هزار میلیارد ریال است با توجه به بحث کارشناسی انجام شده در این صندوق‌ها به 10 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم تا بتوانیم در بخش کشاورزی موثر واقع شویم.
بهیاری گفت: از این مبلغ اکنون 630 میلیارد ریال در اختیار صندوق‌ها قرار دارد و 9 هزار و 370 میلیارد ریال نیاز است که 49 درصد این مبلغ را دولت موظف است تامین کند.
وی افزود: مبلغ مورد نیاز سهم دولت برای جمع آوری سهم بخش خصوصی تشکل‌ها سه هزار و 748 میلیارد ریال است که بستر آن نیز در کشور فراهم شده است. بهیاری گفت: بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه امسال قرار است 12 میلیارد تومان در قالب ماده 31 به سازمان جهاد کشاورزی برای تامین اعتبار صندوق‌های حمایت از بخش کشاورزی اختصاص یابد که انتظار داریم سهم استان نیز پیگیری شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code