موضوعات
خراسان جنوبی

ایجاد کارخانه کمپوست در بیرجند توجیه اقتصادی ندارد

نویسنده:
شهردار بیرجند گفت: به دلیل تناژ پایین زباله در بیرجند راه‌اندازی کارخانه کمپوست در این شهر توجیه اقتصادی ندارد.
1396/04/10
 به گزارش همشهری «عباسعلی مدیح» افزود: علیرغم این‌که راه‌اندازی کارخانه کمپوست در بیرجند توجیه اقتصادی ندارد، اما با توجه به مصوبه شورا در این خصوص، تاکنون اقدام‌های موثری در راستای راه‌اندازی این کارخانه انجام شده است.
وی با اشاره به این‌که حدود 4 سال قبل محل دفن زباله بیرجند یک زمین خالی بود، بیان‌کرد: با اقدام‌های انجام شده در این زمینه اکنون یک سوله به متراژ یک هزار و ۵۰۰ متر مربع و همچنین کمربند سبز با کاشت 2 هزار اصله نهال در این مکان ایجاد و برای جلوگیری از انتشار زباله‌ها 3کیلومتر نیز فنس کشی شده است.
وی با بیان این‌که برای ایجاد سایت دفن زباله در بیرجند 10 میلیارد ریال هزینه شده است عنوان‌کرد: تمام زیرساخت‌ها برای راه اندازی کارخانه کمپوست ایجاد شده است، اما ساخت کارخانه ۱۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
شهردار بیرجند با اشاره به این‌که تاکنون ۹ سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای راه اندازی این کارخانه مراجعه کرده اند اظهارکرد: به دلیل این‌که راه اندازی کارخانه توجیه اقتصادی نداشته است این سرمایه‌گذاران انصراف داده اند.
وی بیان کرد: بر همین اساس با مصوبه شورا مقرر شد که شهرداری با دریافت تسهیلات از بانک شهر این کارخانه را راه‌اندازی کند که در این زمینه اقدام‌های لازم در دستور کار قرار گرفته است.
مدیح با بیان این‌که طرح توجیهی این پروژه تهیه شده، اما بانک برای پرداخت این تسهیلات تعلل می‌کند ، گفت: به همین دلیل از شورا درخواست داشتیم تا برای دریافت این تسهیلات از بانک‌های دیگر موافقت کنند که خوشبختانه با این موضوع موافقت شد.
وی اضافه کرد: در ارتباط با زباله‌های عفونی مطب پزشکان و سایر مراکز بهداشتی و درمانی نیز تاکنون طبق مصوبه خود شورا عمل شده است.

معضل جمع‌آوری زباله‌های عفونی
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند نیز در این خصوص گفت: بر اساس نامه شورا در سال ۹۴ شهرداری مکلف شد که کار جمع‌آوری زباله‌های عفونی و بهداشتی را انجام دهد که مطابق با این مصوبه یک پیمانکار با شهرداری وارد همکاری شد.
«حسن خانزاد» با بیان این‌که این پیمانکار از دی تا اسفند سال 94 کار جمع‌آوری را انجام داد، افزود: با توجه به این‌که این پیمانکار امکانات واگذاری مدیریت پسماند پزشکی را نداشت در جلسه‌ای که در فروردین سال گذشته با مرکز بهداشت داشتیم مصوب شد که حمل زباله‌های عفونی با خودروی مناسب و با مجوز باشد.
وی با اشاره به این‌که شهرداری شرایط حمل زباله‌های عفونی را ندارد، بیان‌کرد: به همین دلیل یک شرکت خصوصی مجوز حمل این زباله‌ها را دریافت و شورا این شرکت را به شهرداری معرفی کرد.
وی با بیان این‌که اکنون تمامی بیمارستان‌ها برای جمع‌آوری زباله‌های خود قرارداد دارند، اما مطب‌ها و آزمایشگاه‌ها هیچ کدام برای قرارداد به شهرداری مراجعه نکرده اند، اظهار کرد: به نظر می‌رسد که مطب پزشکان و آزمایشگاه‌ها از شرکت خدماتی راضی نیستند بنابراین از شورا درخواست داریم تا برای اعلام فراخوان سراسری در این زمینه موافقت کند.

فعالیت ۷ ایستگاه تفکیک زباله دربیرجند
معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند در ادامه به فعالیت 7 ایستگاه تفکیک زباله در این شهر اشاره‌کرد و گفت: تقاطع ۱۵ خرداد و معلم، پارک حاشیه خیابان شعبانیه، خیابان ظفر و پارک پدران آسمانی از نقاط جانمایی ایستگاه‌هاست.
وی با بیان این‌که طرح تفکیک زباله در مبدأ در سال‌های گذشته نیز اجرایی شده است، افزود: متأسفانه در دوره‌های قبلی، پیمانکار طرح عملکرد مطلوبی نداشته است و این طرح با وقفه‌ای 2 ساله دوباره پیگیری شده و از سال گذشته آغاز شده است.
خانزاد با بیان این‌که اجرای این طرح نیازمند فرهنگ‌سازی است، گفت: خوشبختانه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا تاکنون با استقبال خوب مردمی روبه‌رو بوده است.
وی با اشاره به اهداف اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا، اظهار کرد: رفع پدیده زباله گردی از مهم‌ترین اهداف اجرای طرح تفکیک زباله در مبدأ است.
خانزاد ادامه داد: اگر پسماندهای قابل‌ تفکیک در سطل‌های زباله نباشد دیگر برای زباله‌گردها صرفه اقتصادی ندارد.
وی با اشاره به تسهیلات ارائه‌شده به شرکت‌های بازیافت زباله، بیان کرد: شهرداری مکان برای نصب ایستگاه را به صورت رایگان در اختیار شرکت‌ها قرار داده است.

سرانه تولید زباله در بیرجند
«مهدی بهترین» عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز با اشاره به جمعیت ۲۰۰ هزار نفری این شهر، عنوان‌کرد: طبق آخرین آمار سرانه تولید زباله در بیرجند ۴۸ گرم است که رقم کلی آن به نسبت جمعیت شهر حدود ۱۰۰ تن زباله در روز است.
وی با اشاره به نامه استانداری خراسان جنوبی مبنی بر جمع‌آوری زباله‌های روستاهای مجاور بیرجند نیز افزود: طبق نامه استانداری، شهرداری باید زباله‌های روستاهای اطراف بیرجند را نیز جمع‌آوری کند که این موضوع می‌تواند منبع درآمدی برای شهرداری باشد.
وی به جمع‌آوری زباله‌های عفونی اشاره کرد و گفت: طبق قانون، تولید‌کننده زباله‌های عفونی موظف به بی خطر سازی آنهاست و در طول ۳۰ سال گذشته روی این موضوع بحث شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code