موضوعات
خراسان جنوبی

اختصاص اعتبارات ناچیز برای ترمیم جاده‌های خراسان‌جنوبی

نویسنده: فاطمه رجب زاده خراسان‌جنوبی-خبرنگار
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: حداقل اعتبار مورد نیاز برای روکش آسفالت راه‌های این استان 2 هزار میلیارد ریال است اما امسال فقط حدود 1/8 درصد اعتبار اختصاص یافته است....
1396/04/12
  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: حداقل اعتبار مورد نیاز برای روکش آسفالت راه‌های این استان 2 هزار میلیارد ریال است اما امسال فقط حدود 1/8 درصد اعتبار  اختصاص یافته است.  «جعفر شهامت» افزود: خراسان جنوبی 17 هزار و 149 کیلومتر راه داردکه از این مسافت به دلیل محدویت منابع مالی، فقط 5 هزار و 855 کیلومتر به بزرگراه تبدیل شده است. این مقام مسئول با بیان این‌که از دیگر مشکلات این استان در حوزه راه این است که با محدودیت شدید اعتباری روبه‌رو هستیم عنوان‌کرد: اعتبار مورد نیاز برای نگهداری راه‌های موجود بسیار کم است.  وی همچنین با اشاره به این‌که 70 درصد راه‌های شریانی خراسان جنوبی نیاز به روکش و ترمیم دارد اظهار کرد: متاسفانه با اعتبارات موجود نمی‌توان این مشکل را رفع کرد و این نیاز را پوشش داد.
شهامت ادامه داد: سیستم مدیریت روسازی(PMS) در راه‌های شریانی کشور پیاده‌سازی شده است و براساس نتایج حاصل شده از این سیستم، 70 درصد راه‌های شریانی خراسان جنوبی نیز باید روکش و ترمیم شود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی اضافه‌کرد: بنابراین با توجه به کمبود اعتبارات، کارهایی مانند لکه‌گیری، درزگیری پلیمری و عملیات حفاظتی نوین چون میکروسرفیسینگ انجام می‌شود و این موارد را در اولویت اقدام‌های راه و شهرسازی استان برای ترمیم راه‌ها قرار داده‌ایم.  وی همچنین با اشاره به این‌که حداقل نیاز اعتباری روکش راه‌های استان 2 هزار میلیارد ریال برآورد شده، اما امسال فقط  360 میلیارد ریال اعتبار به این نهاد ابلاغ شده است عنوان‌کرد: این اعتبار برای روکش و عملیات حفاظتی راه‌های شریانی و روستایی استان اختصاص یافته است. شهامت بیان‌کرد: البته سازمان راهداری متعهد به تأمین قیر مورد نیاز برای این پروژه‌ها در استان است که به سقف اعتبارات افزوده می‌شود.  وی با بیان این‌که سهمیه قیر رایگان برای استان 2 برابر شده گفت: این سهمیه به پروژه‌های ملی متناسب با اعتبار مصوبی که دارند بر اساس اولویت تعیین شده در هر شهرستان و هماهنگ با شبکه راه‌های استان تزریق می‌شود تا سریع‌تر اجرا شود.  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی اظهارکرد: با این وجود تا رسیدن به نقطه قابل قبول در زمینه نگهداری راه‌های خراسان جنوبی فاصله بسیار است.  معاون وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: سالی 60 هزار میلیارد ریال برای نگهداری راه‌ها نیاز داریم که از این رقم حدود 3هزارمیلیارد ریال باید برای نگهداری راه‌های خراسان جنوبی هزینه شود. «داود کشاورزیان» افزود: بیش از هزارمیلیارد ریال از این مبلغ از محل اعتبارات ملی تأمین می‌شود، اما برای به دست آوردن بقیه نیاز مالی باید به سراغ منابع استانی برویم که به هیچ وجه جوابگو نیست.
وی بیان‌کرد: خراسان جنوبی، یک درصد جمعیت کشور را در دارد، اما چون از وسعت بالایی برخوردار است حدود 6 درصد راه‌های کشور را در خود جای داده که در مقایسه با دیگر استان‌ها بیشتر است.
کشاورزیان بیان‌کرد: نگهداری از 2هزار کیلومتر راه شریانی و 10 هزار کیلومتر راه روستایی در خراسان جنوبی موضوعی بسیار ضروری است.
وی اضافه‌کرد: راه‌های موجود که در آن تردد انجام می‌شود هم به لحاظ ایمنی و هم به لحاظ حفظ سرمایه ملی نباید دستخوش تخصیص اعتبارات شود بلکه لازم است با تعریف منابع پایدار و اختصاص بخشی از درآمد فروش سوخت، برای نگهداری راه‌ها به شکلی منظم و به موقع اقدام کنیم. اگر چه با این اقدام هزینه‌ای به مردم تحمیل می‌شود، اما در مقابل فعالیت عمرانی گسترده‌ای شکل می‌گیرد که در کشور مؤثر است.
فرمانده انتظامی خراسان جنوبی نیز گفت: هفته گذشته 4 نفر در این استان بر اثر سوانح جاده‌ای جان خود را ازدست دادند. در تعطیلات تابستانی سال گذشته نیز 80 نفر در همین جاده‌ها جان باختند.
سردار «مجید شجاع» افزود: 46 درصد تصادفات جانی به دلیل نواقص جاده‌ای و در کانون‌های حادثه خیز رخ داده است. جاده‌های خراسان جنوبی را در زمره پر حادثه‌ترین مسیر‌های کشور قرار دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code