موضوعات
کرمانشاه

‌توقف به یادماندنی دونده کرمانشاهی

نویسنده: مسعود اسماعیلی کرمانشاه - خبرنگار
رقابت های جهانی دو و میدانی به عنوان معتبرترین مسابقات این رشته بعد از بازی های المپیک، در حالی به میزبانی لندن آغاز شد که «حسین کیهانی» دونده کرمانشاهی نیز در این رقابت ها حضور پیدا کرد. وی به عنوان نماینده دو و میدانی ایران در رقابت‌های جهانی گرچه در دور مقدماتی متوقف شد، اما توانست رکورد ملی این رشته را بشکند....
1396/05/18
رقابت های جهانی دو و میدانی به عنوان معتبرترین مسابقات این رشته بعد از بازی های المپیک، در حالی به میزبانی لندن آغاز شد که «حسین کیهانی» دونده کرمانشاهی نیز در این رقابت ها حضور پیدا کرد. وی به عنوان نماینده دو و میدانی ایران در رقابت‌های جهانی گرچه در دور مقدماتی متوقف شد، اما توانست رکورد ملی این رشته را بشکند.
حضور ابرقدرت های دو و میدانی جهان در رقابت های جهانی مانند کنیا، جامائیکا، آمریکا، انگلستان و اتیوپی که برترین های دوره پیش رقابت های دو و میدانی قهرمانی جهان که در سال 2015 و به میزبانی پکن برگزار شد، بودند، بدون تردید باعث جذابیت های بیشتری در رقابت ها شد.
بدون شک مسابقات دو و میدانی قهرمانی جهان صحنه حضور برترین های دنیا بود. آخرین حضور«یوسین بولت»، قهرمان بلامنازع و افسانه ای اهل کشور جامائیکا و رقابت تنگاتنگ ورزشکاران آمریکا، کنیا، انگلستان و... همگی بر زیبایی های این رقابت ها افزود.
آمریکا با 11 عنوان قهرمانی و با کسب 148 مدال طلا، 82 نقره و 70 نشان برنز از سال 1983 تا کنون پرافتخارترین کشور دنیا در رشته دو و میدانی محسوب می شود. آلمان شرقی با 2 عنوان قهرمانی رتبه دوم و کنیا و روسیه نیز هر کدام با یک بار قهرمانی در جایگاه سوم پرافتخارترین تیم های دنیا در رشته دو و میدانی محسوب می شوند. در این میان تیم دو و میدانی ایران نیز با 4 نماینده به نام های «احسان حدادی» درپرتاب دیسک، «حسن تفتیان» در دو 100 متر، «حسین کیهانی» درماده 3 هزارمتر با مانع و «علی ثمری» درماده پرتاب وزنه درمسابقات جهانی لندن حضور پیدا کرد. رقابت های دو و میدانی قهرمانی جهان 2017 لندن از جمعه 13 مرداد به میزبانی لندن آغاز شد و تا دوشنبه 16 مرداد به طول انجامید.
دونده کرمانشاهی تیم ملی دو و میدانی ایران در گفت و گو با همشهری از آمادگی خود در یکی از دو رویداد بزرگ دو و میدانی جهان و انگیزه بالای خود برای حفظ اعتبار ایران در بین بزرگان دنیا سخن گفت.

 تلاشم این بود نماینده شایسته ای باشم
حسین کیهانی اظهار کرد: خوشبختانه همه افراد تیم شرایط و آمادگی خوبی داشتیم و حاضر بودیم به عنوان نماینده شایسته ای برای دو و میدانی ایران در آوردگاه لندن حضور پیدا کنیم.
وی با بیان اینکه مسابقات جهانی لندن محل حضور برترین های دنیاست، افزود: هر ورزشکاری که مجوز حضور در این مسابقات را پیدا کرده بی شک جزو خوب‌های دنیاست و کار سختی پیش رو داشتیم.
کیهانی ادامه داد: رقابت های جهانی که هر 2 سال یکبار برگزار می شود، پس از رقابت های المپیک معتبرترین رقابت های دو و میدانی به حساب می آید و با توجه اینکه تنها قهرمانان قاره های مختلف در مواد گوناگون می توانند در آن شرکت کنند سطح کیفی رقابت ها بسیار بالاست. عضو تیم ملی دو و میدانی ایران بیان کرد: شاید کسی از ملی پوشان ایران به جز ماده پرتاب دیسک انتظار کسب مدال نداشت، اما قطعا این انتظار وجود داشت که ملی پوشان ایران بهترین عملکرد را از خود به نمایش گذاشته و بتوانند برای دو و میدانی ایران آبروداری کنند.
وی اضافه  کرد: در مسابقات قهرمانی آسیا که حدود یک ماه پیش در هندوستان برگزار شد توانستم با ثبت رکورد 8 دقیقه و 43 ثانیه و 86 صدم ثانیه مقام قهرمانی را کسب کنم.
کیهانی ادامه داد: همه تلاشم این بود که بتوانم این رکورد را بهبود بخشم و مقام خوبی در رقابت های جهانی کسب کنم، چرا که این توان را در خود می دیدم بتوانم رکورد بهتری از مسابقات قهرمانی آسیا به جا بگذارم و خوشبختانه موفق شدم.
ملی پوش کرمانشاهی دو و میدانی ایران گفت: در مسابقات جهانی با این سطح بسیار بالا حریف آسان وجود ندارد، اما معمولا دوندگان کنیا، جامائیکا، انگلستان، آلمان و جمهوری چک مدعیان اصلی ماده 3 هزار متر بامانع هستند. وی در پایان افزود: امیدوارم نماینده ای شایسته برای کشورمان‌ باشم. کیهانی، به عنوان نماینده دو و میدانی ایران در رقابت‌های جهانی گرچه در دور مقدماتی متوقف شد، اما توانست رکورد ملی این رشته را بشکند. وی در جریان سومین روز از رقابت های دو و میدانی قهرمانی جهان با ثبت رکورد ۸:۳۳.۷۶ دقیقه در جایگاه یازدهم گروه اول و بیست و چهارم ره بندی دور مقدماتی قرار گرفت و از صعود به فینال بازماند.
کیهانی با ثبت زمان ۸:۳۳.۷۶ دقیقه رکورد ملی 3هزار متر بامانع ایران را که «سید حمید سجادی» با زمان ۸:۳۳.۸۹ دقیقه در ۲۷ مهر ۱۳۷۰ در کوالالامپور به ثبت رسانده بود، شکست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code