موضوعات
کرمانشاه

گام بزرگ برای اشتغال معلولان

نویسنده: سهیلا شعبانی کرمانشاه - خبرنگار
معلولان به عنوان قشر مهمی از جامعه هستند که نیازمند توجه بیشتری بوده و باید شرایط لازم و برابری به منظور استفاده از امکانات و رفاه اجتماعی نیز برای آنها فراهم شود....
1396/07/15
معلولان به عنوان قشر مهمی از جامعه هستند که نیازمند توجه بیشتری بوده و باید شرایط لازم و برابری به منظور استفاده از امکانات و رفاه اجتماعی نیز برای آنها فراهم شود. بسیاری از آنها دوست دارند بتوانند به تنهایی و بدون موانع برای تهیه وسیله مورد نیاز خود به بازار بروند و یا در پارکی بتوانند اوقات فراغت خود را بگذرانند. توانمندسازی آنها از طریق ایجاد اشتغال مهم‌ترین دغدغه این قشر و سازمان حمایتی بهزیستی است که در این راستا تلاش های زیادی را انجام داده اند.
«جلال راه کشان» از جمله بازنشستگان فرهیخته بهزیستی استان کرمانشاه است که سال ها‌ در طول خدمت خود در این سازمان، خدمات شایسته ای را برای جامعه هدف بهزیستی انجام داده است و در حال حاضر که ایام بازنشستگی خود را می گذراند با راه اندازی کارگاه هنرهای دستی در رشته تزئیناتی صدف و دیگر رشته های هنری با آموزش مددجویان معلول جسمی و حرکتی در راه توانمندسازی شغلی آنها تلاش می کند.
وی در این باره به همشهری می گوید: با حمایت های دکتر «امید قادری» مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه مجموعه آموزش هنر وصنایع دستی با هدف آموزش مددجویان و توانمندسازی آنها را در کرمانشاه راه اندازی کردیم. راه کشان که بیش از 2 دهه از عمر خود را در رشته تزئینات صدفی سپری کرده است با اشاره به اینکه در این کارگاه رشته تزئینات صدفی بیشتر مورد توجه است، می گوید: رشته تراش و تزئینات صدفی از جمله رشته های صنایع دستی محسوب می شود که چند سالی است ابتدا در جنوب کشور و سپس با توجه به وجود علاقه مندان به استان های دیگر نیز گسترش پیدا کرده است تا مورد توجه عموم مردم قرار گیرد. وی از ساخت گلدان های سفالی با روکش صدف و دیگر محصولات تزئینی و کاربردی در رشته صدف کاری در این کارگاه با حضور مددجویان معلول خبر می دهد و می افزاید: در حال حاضر 12 مددجوی معلول بانو در این کارگاه آموزش های لازم در رشته های مختلف هنری از جمله معرق کاری، منبت کاری و نقاشی روی شیشه را فرامی گیرند. راه کشان معتقد است که صدف هدیه خداوند در عمق دریاست که به انسان آرامش خاصی می دهد و با داشتن طرح ها و مدل های رنگارنگ انسان را با شگفتی های طبیعت آشنا می کند. وی می گوید: بیش از ۲۳ هزار نوع صدف در طبیعت وجود دارد و در کارگاهی که مددجویان در حال آموزش هستند یک هزار نوع صدف در اختیار آنها گذاشته شده که بتوانند هنر صدف کاری را در طرح ها و رنگ های مختلف یاد بگیرند. لازم به ذکر است که مددجویان با فراگیری آموزش های لازم و تهیه محصول از طریق مواد اولیه که رایگان در اختیار آنهاست می توانند اثر هنری را به نفع خود به فروش برسانند. به گفته راه کشان، برخی از کارآموزان قبل از حضور در این کارگاه دچار ناراحتی های روحی بودند که با حضور در این مجموعه فرهنگی خوشبختانه از روحیه بسیار خوبی برخوردارهستند.
وی در تلاش است با گسترش فعالیت های هنری در دیگر رشته ها و ارائه آموزش ‌ به مددجویان علاوه بر توسعه کارگاه خود ، در راه توانمندسازی آنها نیز گام بردارد. از سوی دیگر رئیس سازمان بهزیستی در بازدید خود از این کارگاه با تقدیر از زحمات وی این اقدام را گامی مهم در زمینه ایجاد انگیزه و اشتغال زایی معلولان عنوان کرد. راه کشان همچنین با انجام فعالیت های اجتماعی و حمایت از افراد محروم،‌امسال به عنوان بازنشسته نمونه انتخاب و از سوی سازمان بهزیستی و صندوق بازنشستگی کشوری استان تجلیل شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code