موضوعات
کرمانشاه

کوچه های بی نام و نشان و سردرگمی شهروندان

نویسنده: ‌سجاد محمدی کرمانشاه - خبرنگار
علت نامگذاری کوچه ها، محله‌ها و خیابان ها به طور مشخص برای جلوگیری از بروز مشکلاتی است که مانع از دردسر و سردرگمی شهروندان می شود....
1396/05/22
علت نامگذاری کوچه ها، محله‌ها و خیابان ها به طور مشخص برای جلوگیری از بروز مشکلاتی است که مانع از دردسر و سردرگمی شهروندان می شود.
باید اذعان کرد که نامگذاری کوچه‌، خیابان و محله و معبر از حقوق شهروندی به شمار می آید و شهرداری ملزم به رعایت این حق برای شهروندان در گوشه و کنار شهرهاست.
کلانشهر کرمانشاه با بیش از یک میلیون جمعیت مشکلات زیادی در حوزه مدیریت شهری دارد و بیش از 12 درصد از مساحت این شهر بزرگ را بافت فرسوده تشکیل می دهد که باید بازسازی و ساماندهی شود.
یکی از موضوعاتی که موجب نارضایتی شهروندان کرمانشاه در برخی از محله‌ها شده،نبود تابلوی نشان دهنده آدرس در کوچه ها و محله‌های مختلف است. برخی محله ها‌ و کوچه های شهر کرمانشاه به ویژه در بافت های حاشیه ای از دهه های قبل یا اسم نداشته یا تابلوی آن از بین رفته و نیاز به بازسازی و نصب تابلوی جدید دارد.
البته یکی دیگر از مشکلاتی که هر از گاهی شاهد آن هستیم تغییر مکرر نام خیابان ها و محله‌ها در کرمانشاه است، به طوریکه در یک سال 2بار نام خیابان تغییر می کند و مشکلاتی برای شهروندان به وجود می آورد.

پلاک ها قابل شناسایی نیست
یکی از شهروندان در گفت‌وگو با همشهری می‌ گوید: پلاک بیشتر خانه‌های واقع در کوچه های محله مسکن و جاده قدیم کرمانشاه از بین رفته و قابل شناسایی نیست.‌ محمدی می‌افزاید: حتی تابلوی نام کوچه ها در مسکن و جاده قدیم کرمانشاه که از سال های پیش نصب شده بود، از بین رفته است و نیاز به رسیدگی و تعمیر دارد. نبود تابلوی کوچه و محله‌های جاده قدیم و مسکن، باعث سردرگمی ساکنان این محله شده است. این شهروند اظهار می‌کند: نداشتن تابلو در کوچه های محله مسکن و جاده قدیم سبب شده تا نه تنها اهالی سر در گم شوند بلکه افرادی که ساکن این محله‌ها نیستند و آشنایی ندارند در صورتی‌که وارد مسکن و جاده قدیم شوند سر درگم خواهند شد و نمی توانند آدرس مورد نظرشان را پیدا کنند و دچار سختی و مشکل می شوند.  یکی دیگر از شهروندان ساکن الهیه می گوید: برخی از کوچه های این محله نیز تو در تو‌ و نیازمند تابلو است تا مردم دچار دردسر نشوند.

اهالی درخواست دهند
در همین زمینه‌«علیرضا احمدی» مسئول امور خدمات شهری شهرداری کرمانشاه  می‌ گوید: بعید است که این محله‌ها، کوچه‌ها و خیابان ‌ها‌ بدون اسم و مشخصات باشند، اما اگر کوچه ‌ای بدون نام بود اهالی می ‌توانند این مساله را درخواست دهند.
مسئول امور خدمات شهری شهرداری کرمانشاه، بیان می کند: برای نامگذاری کوچه ها و نصب تابلو با اسم مشخص، اهالی و ساکنان محله های مختلف می ‌توانند به شهرداری منطقه خود مراجعه کنند و درخواست خود را به شهردار آن منطقه ارائه دهند تا اقدام لازم صورت بگیرد. احمدی ادامه می دهد: برای نامگذاری کوچه ‌ها و مناطق، باید پیشنهاد اسم مشخص را به نام شهدای گرانقدر، شخصیت های بزرگ، فرهیختگان، ورزشکاران و... به خدمات شهری ارائه دهند. سپس این درخواست در کمیسیون نامگذاری مطرح خواهد شد.  وی می افزاید: در کمیسیون نامگذاری علاوه بر شهرداری، بنیاد شهید، اداره ثبت اسناد و دیگر ادارات ذیربط حضور دارند و فرایند رأی گیری برای نامگذاری انجام می ‌شود تا مشخص شود اسم پیشنهاد داده شده مناسب کوچه یا محله مورد نظر است یا خیر؟ که اگر نام مناسب نبود اسم دیگری انتخاب‌ شود.
مسئول امور خدمات شهری شهرداری کرمانشاه می گوید: محله مسکن جزو منطقه 5 شهرداری کرمانشاه است و اهالی باید درخواست خود را به شهردار این منطقه ارائه دهند،سپس به ما اطلاع داده می شود و ما نیز در کمیسیون نام گذاری اقدام لازم را انجام می دهیم.
ناگفته پیداست که نام گذاری کوچه ها‌ معابر و محله‌ها باید به گونه ای باشد تا هر فردی که نام محله و خیابان را می شنود ارزش های ملی و مذهبی و فرهنگی و اجتماعی در ذهن او تداعی شود. مشکل نبود تابلو در کوچه ها، معابر و خیابان ها مختص شهر کرمانشاه نیست و بارها شهروندان سایر شهرستان های استان از جمله جوانرود، سرپل ذهاب، کرندغرب، کنگاور و هرسین، از نبود تابلو در محله‌ها و معابر ابراز نارضایتی و اعلام کرد‌ه‌اند که به همین دلیل مشکلاتی برای ساکنان و حتی افراد غریبه که آشنایی با این محله ها ندارند به وجود آمده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code