موضوعات
کرمانشاه

کنگاور در مسیر توسعه

نویسنده: سجاد محمدی کرمانشاه - خبرنگار
کنگاور شرقی‌ترین شهرستان در استان کرمانشاه است که با داشتن 86 روستا، 76 هزار نفر جمعیت و وضعیت اقلیمی بسیار مناسب از شهرهای معتدل استان و غرب کشور به شمار می‌آید....
1396/05/30
کنگاور شرقی‌ترین شهرستان در استان کرمانشاه است که با داشتن 86 روستا، 76 هزار نفر جمعیت و وضعیت اقلیمی بسیار مناسب از شهرهای معتدل استان و غرب کشور به شمار می‌آید.
ظرفیت ارزشمند این شهرستان،کشاورزی و عمدتا با محصولات نخود، گندم و جو است. وجود معبد آناهیتا در مرکز این شهر و محوطه‌های تاریخی و پیشینه بسیار با ارزش فرهنگی، کنگاور را زبانزد خاص و عام کرده است . این شهر زیبا روندی رو به رشد در زمینه فرهنگ دارد. از سوی دیگر کنگاور در بزنگاه‌های تاریخ انقلاب اسلامی نقشی بسیار موثر و پررنگ ایفا و 420 شهید تقدیم نظام اسلامی کرده است . در تقویم رسمی کشور 20 مرداد سالروز شهادت یکی از بزرگان این خطه به نام شهید آیت‌الله « ‌محمدی‌عراقی» فرزند حاج «آقابزرگ» به نام روز کنگاور نامگذاری شده است. از مشکلات این شهرستان پروژه نیمه کاره سد آناهیتا و وضعیت نامناسب معبد آناهیتاست. همچنین شهروندان کنگاوری خواستار رسیدگی به پروژه مسکن مهر  این شهرستان  هستند.

ویژگی های فرهنگی
فرماندار شهرستان کنگاور درگفت‌وگو با ‌ همشهری با اشاره به وضعیت فرهنگی و اقتصادی این شهرستان و پروژه‌های در دست اقدام کنگاور، گفت: روستای فش به عنوان یکی از مناطق مقاصد گردشگری در کنگاور دارای یک امامزاده واجب التعظیم با چشم اندازی بسیار زیبا و سرابی جاری و ارزشمند، از روستاهای آباد و فعال در حوزه‌های مختلف است. همچنین جمعیت قابل توجهی در زمینه ساخت و سازهای سنتی  در این روستا فعال هستند.
«علیرضا ایزدی» به وجود معبد آناهیتا به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری در شهرستان کنگاور اشاره کرد و گفت: درباره  ساماندهی معبد آناهیتا، داده‌های ما ناقص است و آنچنان که شایسته این فضای تاریخی و ارزشمند است بدان پرداخته نشده است. یکی دو سال است که بحث بهسازی و فعالیت‌هایی به منظور بهتر کردن این فضا برای بازدید گردشگران آغاز شده است. وی بیان کرد: امسال بیش از یک میلیارد تومان برای ساماندهی معبد آناهیتا تخصیص داده شده است  تا بهسازی و مرمت دیوارهای جنوبی آن انجام شود.
فرماندار شهرستان کنگاور، معبد آناهیتا را از نظر تاریخی و فرهنگی ارزشمند دانست و افزود: قرار است این معبد به قطب فعالیت‌های فرهنگی و هنری تبدیل شود.  به گفته ایزدی، معبد آناهیتا بیش از 2600 سال در حوزه‌های مختلف سیاسی، عبادی و اقتصادی نقش ایفا کرده است و اکنون با برنامه ریزی و مدیریت دقیق، مرمت آن انجام می‌شود. وی گفت: سعی داریم هنرهای نقالی و تعزیه را با کمک اداره کل ارشاد در محوطه اجرا کنیم. همچنین بخشی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در آنجا به صورت نمایشگاه مستقر و مجموعه پیرامونی آن را احیا می‌کنیم تا سبب رونق معبد و شهر شود.

وضعیت مسکن مهر غم تسلی
ایزدی در ادامه به وضعیت پروژه مسکن مهر«غم تسلی» در شهر کنگاور پرداخت و گفت: غم تسلی از بافت‌های فرسوده و بسیار نامناسب در این شهرستان است و به همین دلیل دولت تصمیم گرفته بود 412 واحد در همجواری آن منطقه ایجاد کند. اکنون عملیات اجرایی‌300 واحد آن  به اتمام رسیده و در مرحله  کف سازی ، محوطه سازی‌، آسفالت و ایجاد انشعابات است و طی چند روز آینده کار ایجاد انشعابات به اتمام می‌رسد.وی توضیح داد: یکی از مشکلات ما درباره  پروژه مسکن مهر غم تسلی، مسیر 300 متری آن به عنوان راه دسترسی و محل اتصال انشعاب فاضلاب به انشعاب شهری است. این مسیر معارض محلی داشت که با وجود پیگیری‌های زیاد به  نتیجه نرسید. در نهایت از طریق ماده 9 و مجموعه دادگستری اقدام  کردیم و حکم آن نیز صادر شده است. بر این اساس،در شهریورماه و همزمان با هفته دولت نسبت به واگذاری واحدها به مالکین اقدام می‌شود. فرماندار شهرستان کنگاور بیان کرد: کار ساختمان‌های مسکن مهر غم تسلی تمام شده و صددرصد پیشرفت دارد. خواهش ما از ساکنان منطقه این است که نسبت به پیگیری انشعاب آب و برق و گاز اقدام کنند.
وی در باره علت نامگذاری این منطقه به «غم تسلی» نیز گفت: مجموعه غم تسلی تپه‌ای طبیعی با چشم اندازی بسیار زیباست و مردم در گویش محاوره‌ای خود می‌گویند که غروب بسیار زیبا و دلنشینی دارد و بر اساس ‌‌عادت‌ ما که نگاه کردن به غروب خورشید و تسلی خاطری که از این صحنه به انسان می‌دهد‌ به «غم تسلی معروف» شده است.

مشکلات شهر کنگاور
ایزدی در باره  کمربندی شهر کنگاور نیز گفت: ایجاد کمربندی، شهر را از انتفاع تردد خارج می‌کند اما در گذشته این تصمیم گرفته شده است و با توجه به اینکه این کمربندی از کنار یکی از روستاهای نزدیک به شهر می‌گذرد به دنبال آن هستیم که با همکاری میراث فرهنگی، بخشی از امکانات را مستقر کنیم تا انتفاع از این مسیر دوباره حاصل شود.
وی افزود: شهر کنگاور دارای بافت‌های فرسوده است. در چند نقطه مشکلات عدیده‌ای داریم و امیدواریم هر چه سریع‌تر  تکلیف طرح تفصیلی مشخص شود و  بخشی از بافت‌های فرسوده ساماندهی شود تا محله غم تسلی را نیز به یک محله مناسب تبدیل می‌کنیم. ایزدی با اشاره به دیگر برنامه‌های پیش بینی شده افزود: امیدواریم طرح پیاده راه سازی خیابان حضرت امام(ره) کنگاور اجرا شود، چراکه فضایی بسیار مناسب از نظر گردشگری و اقتصادی ایجاد خواهد کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code