موضوعات
کرمانشاه

کمبود بودجه مانع کنترل آب‌های سطحی

نویسنده:
مدیرستاد مدیریت بحران شهرداری کرمانشاه اعتبار لازم برای کنترل و هدایت آب‌های سطحی شهر کرمانشاه را 120 میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: فعلا شهرداری کرمانشاه این میزان بودجه را در اختیار ندارد.
1396/09/12
 به گزارش ایسنا «غلامرضا شهبازی» با بیان اینکه مشکل آبهای سطحی به هنگام بارندگی در شهر در سال‌های اخیر بیشتر شده است، افزود: در حال حاضر بیشتر معابر شهر آسفالت شده و از طرفی نیز عمده پشت بام های منازل مسکونی آسفالت یا ایزوگام شده است. وی افزود: با این احتساب میزان نفوذناپذیری شهر بیشتر شده و همین امر موجب شده تا با کمترین شدت بارندگی شاهد پدیدار شدن رواناب در شهر باشیم. مدیر ستاد مدیریت بحران شهرداری کرمانشاه با بیان اینکه ظرفیت سیستم فاضلاب شهر پایین در نظر گرفته شده است، گفت: متاسفانه در محاسبات ظرفیت سیستم فاضلاب شهری آبی که از پشت بام‌های منازل از طریق ناودان وارد حیاط منازل شده و وارد سیستم فاضلاب می‌شود در نظر گرفته نشده است. وی افزود: سیستم فاضلاب شهری شهر کرمانشاه یک منظوره و صرفا برای فاضلاب طراحی شده و با کمترین بارندگی شاهد رواناب در شهر هستیم. شهبازی تصریح کرد: خواسته‌ای که ما از آب و فاضلاب شهری داریم این است که مانند شهر تهران، در شهر کرمانشاه نیز سیستم فاضلاب شهر دو منظوره در نظر گرفته شده و محاسبه رواناب را هم داشته باشند. وی افزود: بر اساس قانون، کنترل و مدیریت آب‌های سطحی شهر با ماست، اما آب پشت بام‌های منازل مسکونی وارد شبکه فاضلاب می‌شود.

برنامه زمان‌بندی برای کنترل آب‌های سطحی
شهبازی با بیان اینکه3 برنامه زمان‌بندی برای کنترل و هدایت آب‌های سطحی شهر کرمانشاه تهیه شده است، گفت: در برنامه کوتاه مدت شناسایی نقاط آب‌گرفتگی و نقاط بحرانی است که پس زدگی داخل منازل ایجاد می‌کند که با شناسایی این نقاط از طریق اصلاحات جزیی  و استفاده از کف کش‌ها برای رفع آنها اقدام می‌شود.
وی افزود: در برنامه میان مدت نیز در بودجه عمرانی مناطق هشت گانه هرساله مبلغی برای این منظور لحاظ می‌شود که هم جهت با برنامه بلندمدت برای لوله گذاری و حفر کانال است.
این مسئول ادامه داد: در برنامه بلندمدتی که داریم اکنون پروژه مطالعاتی کنترل و هدایت آب‌های سطحی شهر کرمانشاه به یک مشاور قوی سپرده شده و کار درحال انجام است و بر اساس این مطالعات در زمینه رفع این مشکل اقدام خواهد شد.
شهبازی اعتبار لازم برای هدایت و جمع آوری آب‌های سطحی را 120میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: طبق برآوردی که سال 1393 صورت گرفت، اعتبار لازم برای جمع آوری و هدایت آب‌های سطحی81 میلیارد تومان است که اکنون این میزان 1/5 برابر شده که حدود
120 میلیارد تومان می شود و فعلا بودجه‌ای برای این کار در اختیار نداریم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code