موضوعات
کرمانشاه

پیمانکاران باید پاسخگو باشند

نویسنده:
ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه با حضور نیمی از اعضای کابینه و به ریاست معاون اول رئیس جمهوری در سرپل‌ذهاب برگزار شد.
1396/09/08
به گزارش همشهری در این نشست دکتر «اسحاق جهانگیری» با تاکید بر اینکه استحکام ساختمان باید دغدغه جدی هر ایرانی باشد، گفت: پیمانکارانی که به استحکام ساختمان توجه نمی‌کنند، کاری پر ضرر و زیان در کشور انجام می‌دهند که باید بازخواست شده و پاسخگوی عملکرد خود باشند.
وی با اشاره به نقش سازنده ستاد مدیریت بحران کشور و ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه در مدیریت و ساماندهی مسائل ناشی از زلزله گفت: در مقایسه با مدیریت زلزله بم، اقدام های انجام شده در استان کرمانشاه حکایت از آن دارد که در مدیریت حوادث طبیعی پیشرفت زیادی داشته ایم. البته نواقص و ضعف هایی نیز وجود دارد که باید با آسیب شناسی از آن درس بگیریم.
وی با اشاره به انتقال 7 هزار نفر مصدوم و مجروح حادثه زلزله توسط اورژانس و دست اندرکاران بهداشت و درمان کشور اظهار کرد: انتقال این تعداد مجروح در مدت زمان کوتاه اقدامی بسیار پر اهمیت است که باید به‌عنوان یک کار بزرگ ثبت شود.
جهانگیری با اشاره به برنامه در دستور کار دولت برای مقاوم سازی 6 میلیون واحد مسکونی روستایی در کشور افزود: براساس این برنامه، دولت سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی را مقاوم سازی می کند و اگر پس از مقاوم سازی زلزله ای رخ دهد و ساختمان های مقاوم سازی شده تخریب شوند و ساختمان هایی که مقاوم سازی نشده اند سالم بمانند این یعنی که ایرادی در کار وجود دارد و دست اندرکاران مقاوم سازی، کار خود را به‌درستی انجام نداده اند. البته در صورت چنین اتفاقی اصل سیاست مستحکم سازی ساختمان ها زیر سوال نمی رود، بلکه عملکرد مجریان این طرح باید مورد بررسی قرار گیرد.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به مصوبه دولت برای پرداخت کمک بلاعوض 6 میلیون تومانی برای ساخت مسکن دائمی در شهرهای زلزله زده استان کرمانشاه و کمک بلاعوض 5 میلیون تومانی در روستاهای زلزله زده تصریح کرد: علاوه بر این 2 میلیون تومان نیز برای تجهیزات مورد نیاز مسکن دائمی در شهرها و روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه اختصاص یافته است.
وی افزود: نظام بانکی نیز 10 میلیون تومان وام قرض الحسنه به افرادی پرداخت می کند که ساخت مسکن دائمی خود را آغاز کرده اند و بنیاد مستضعفان هم برای هر واحد مسکونی تا 2 میلیون تومان سیمان مورد نیاز را به صورت رایگان تامین خواهد‌کرد:‌ ضمن آنکه احداث واحدهای مسکونی دائمی برای زلزله زدگان از پرداخت 7 میلیون تومان هزینه طراحی، مهندسی و پروانه ساخت معاف خواهد بود.  جهانگیری همچنین از افزایش‌5 میلیون تومانی تسهیلات برای ساخت مسکن دائمی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و گفت: در جلسه امروز ستاد مدیریت بحران کشور مقرر شد که تسهیلات 35 میلیون تومانی در شهرها به 40 میلیون تومان و تسهیلات 25 میلیونی برای روستاها به 30 میلیون تومان افزایش پیدا کند که با در نظر گرفتن همه این تسهیلات و کمک های بلاعوض، می توان گفت که تقریباً رقم قابل توجهی برای ایجاد یک اسکان مطمئن و مسکن دائمی در نظر گرفته شده است.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هم به ازای هر فرد فوت شده در زلزله مبلغ 5 میلیون تومان برای هزینه های تدفین و مراسم به‌صورت بلاعوض پرداخت می کند اظهار کرد: باید تلاش کنیم چرخه زندگی مردم و روال طبیعی در مناطق زلزله زده هرچه زودتر احیا شود و منابع لازم برای بخش های زیربنایی نظیر آب، برق و راه نیز توسط دستگاه های مربوطه تامین شود.
وی همچنین از وزارت نفت خواست در راستای برنامه گاز رسانی به روستاهای بالای 20 خانوار در کشور، گازرسانی به روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه را در اولویت قرار دهد.  جهانگیری در ادامه سخنان خود از اجرای طرحی بسیار عظیم برای تحول بخش کشاورزی در استان کرمانشاه خبر داد و اظهار داشت: به زودی کانال گرمسیری به بهره برداری خواهد رسید و حجم عظیمی از آب به منطقه منتقل خواهد شد و حدود 62 هزار هکتار از اراضی استان کرمانشاه تحت آبیاری و کشت قرار خواهد گرفت. وی با تاکید بر اهمیت بخش کشاورزی در استان کرمانشاه و انتظارات مردم این استان برای توسعه این بخش گفت: دولت 2 میلیارد تومان نیز برای جبران خسارات ناشی از تلفات احشام و دام مردم زلزله زده استان کرمانشاه تامین کرده است و علاوه بر آن وزارت جهاد کشاورزی نیز به میزان قابل توجهی علوفه رایگان در اختیار دامداران قرار خواهد داد. جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش نماینده وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر آسیب به بیش از 8 هزار واحد کشاورزی دراستان کرمانشاه گفت: در احیا و بازسازی این واحدها تردیدی وجود ندارد و لازم است که سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این خصوص جلسه ای برگزار و راهکارهای لازم را تدوین کنند. معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ابلاغ آیین نامه اختصاص 1/5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی تصریح کرد: براساس این آیین نامه که چندی پیش ابلاغ شد، واحدهای صنعتی استان کرمانشاه که در کارگروه حمایت از بخش تولید مورد بررسی و تصویب قرار گیرند می توانند تا سقف 400 میلیارد تومان برای بازسازی و تامین سرمایه در گردش از این منابع مالی استفاده کنند.
وی از مسئولان بانک های استان کرمانشاه خواست برای پرداخت تسهیلات به مردم زلزله زده سخت گیری نکنند و اصل را بر پرداخت تسهیلات بگذارند مگر اینکه واقعا راهکاری وجود نداشته باشد.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر تخصیص 100 در صدی بودجه عمرانی سال 96 استان کرمانشاه گفت: برای امور زیربنایی این استان، یک ردیف متمرکز نیز در بودجه سال 97 پیش بینی خواهد شد که سقف آن تا یکی دو هفته آینده نهایی می شود.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به تعطیلی مدارس آسیب دیده استان از استاندار و مسئولان استان خواست هر چه سریع تر مدارس را حتی به شکل اسکان موقت بازگشایی کنند تا دانش آموزان بتوانند هرچه زودتر درس خود را ادامه دهند.
وی همچنین با اشاره به آمادگی نظام بانکی کشور برای ساخت مدارس آسیب دیده استان کرمانشاه افزود: خوشبختانه خیرین مدرسه ساز نیز پای کار آمده اند و امیدوارم که تا سال تحصیلی آینده هیچ روستایی نباشد که مدرسه آن تکمیل نشده باشد.
جهانگیری در ادامه از استمهال بدهی های گذشته فعالان بخش صنعت، خدمات و کشاورزی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه تا مدت 2 سال خبر داد و گفت: دولت هر آنچه که در توان داشته باشد به صحنه خواهد آورد تا مشکلات مردم استان کرمانشاه رفع شود و این استان بتواند همچنان سرپا بایستد و باید بدانند که دولت، مردم ایران، نظام و در راس آن رهبر معظم انقلاب در کنار مردم این استان هستند.
در این جلسه که وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی ، رئیس جمعیت هلال احمر، معاون رئیس جمهور در امور مجلس و شماری از معاونین دستگاه های اجرایی و مسئولین استانی نیز حضور داشتند، استاندار کرمانشاه گزارشی از آخرین وضعیت کمک رسانی به مناطق زلزله زده و اسکان مردم این مناطق ارائه کرد و برآوردی از خسارات وارده به ساختمان های اداری، واحدهای صنعتی، کشاورزی و گردشگری اعلام کرد. رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم گزارشی از روند اسکان موقت در شهرها و روستاهای استان کرمانشاه ارائه کرد و گفت: تا یکی 2 ماه آینده کار اسکان موقت به اتمام می رسد و پس از آواربرداری، به سرعت برنامه اسکان دائم مردم آغاز خواهد شد.
در این نشست هر یک از وزرای حاضر و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گزارشی از اقدام های صورت گرفته در استان کرمانشاه را ارائه کردند و پس از بحث و تبادل نظر تصمیمات مناسبی برای افزایش تسهیلات، کمک های بلاعوض و سرعت بخشیدن به روند اسکان مردم و ساخت خانه های
دائمی آنان اتخاذ شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code