موضوعات
کرمانشاه

پس لرزه های زلزله در بازار مسکن

نویسنده: زهره کریم زاده کرمانشاه - خبرنگار
وقوع زلزله 7/3 ریشتری در شهرستان ها و روستاهای استان کرمانشاه آنقدر شدید و ویرانگر بود که با لرزه ها و پس لرزه های خود بسیاری از خانه ها و مجتمع های آپارتمانی را تخریب و با خاک یکسان کرد...
1396/09/07
وقوع زلزله 7/3 ریشتری در شهرستان ها و روستاهای استان کرمانشاه آنقدر شدید و ویرانگر بود که با لرزه ها و پس لرزه های خود بسیاری از خانه ها و مجتمع های آپارتمانی را تخریب و با خاک یکسان کرد. در این میان نیز، واحدهایی وجود دارد که بخشی از آنها سالم و بخشی دیگر آوار شده که بازهم به دلیل نداشتن امنیت و استحکام، دیگر برای ساکنان خود قابل سکونت نیستند.
براساس نخستین آمار گزارش شده، در زلزله اخیر استان حدود ۱۱ هزار واحد مسکونی روستایی کاملا ویران شده که نیاز به احداث مجدد دارند و از سوی دیگر 4 هزار و 500 باب واحد مسکونی شهری هم باید نوسازی شوند. از همین رو چادرهای اسکان به عنوان نخستین و تنهاترین انتخاب زلزله زدگان پس از بی سرپناهی قرار می گیرند و حادثه دیدگان برای مدتی ناچار به گذراندن زندگی در چنین شرایطی می شوند، این انتخاب، اسکانی موقت است و سکونت در آن، آسیب ها و مشکلات متعدد خود را دارد.  در روزهای اخیر با افزایش بارندگی ها در مناطق مختلف استان، استفاده از نایلون برای چادرهای اسکان به عنوان عایق خیلی کارساز نبوده و شاهد گلایه چادرنشینان از ورود آب به داخل چادرها و همچنین سختی تحمل کاهش دمای هوا بوده ایم. از سوی دیگر به دلیل سرمای استخوان سوز هوا و استفاده از وسایل گرمایشی و پخت و پز در محوطه داخل چادر، تاکنون چندین مورد آتش سوزی و یا گازگرفتگی گزارش شده است.
به دلیل مشکلات این چنینی، بسیاری از زلزله زدگان و چادرنشینان برای سکونت به شهرهای مجاور می روند که کرمانشاه به عنوان یک کلانشهر و به دلیل داشتن امکانات بهتر همواره یکی از نخستین انتخاب‌های زلزله زدگان برای سکونت قلمداد می شود.
از سوی دیگر دلالان و سودجویان بازار مسکن با اطلاع از شرایط بحرانی زلزله زدگان به میدان آمده و براساس گزارش‌های به دست آمده قیمت ملک را به طرز غیرقابل باوری افزایش داده اند.

افزایش اجاره بها در کرمانشاه دلیل منطقی ندارد
یکی از زلزله زدگانی که توان پرداخت اجاره بهای ملک در کرمانشاه را ندارد، می گوید: 3 فرزند کوچک دارم که توان زندگی در چادر و تحمل سرمای شبانه را ندارند و از سوی دیگر، بازسازی دوباره منزلم در سرپل ذهاب ماه ها زمان می برد.
«محسن رحمتی» ادامه می دهد: از همین رو به امید یافتن سرپناه و اجاره خانه به کرمانشاه آمده ام، ولی توان پرداخت اجاره بهای سنگینی که به من اعلام شده را ندارم.
وی می افزاید: روزهای مصیبت ناشی از فراق و داغ برای بازماندگان زلزله به سرعت می‌گذرد، این روزها با هجوم مهر و عطوفت هموطنان برای کمک به بازماندگان و آسیب دیدگان زلزله، تحمل پذیر می‌شود، اما مشکل اصلی ما برای یافتن سرپناه تازه آغاز شده است. این زلزله زده اضافه می کند: این در حالی است که بسیاری از منازل،‌خالی از مستاجر مانده اند و افزایش اجاره بها به هیچ عنوان دلیل منطقی ندارد.

ناتوانی در بازپرداخت تسهیلات مسکن
 یکی دیگر از زلزله زدگان به تسهیلات دولت برای بازسازی خانه های روستایی اشاره می کند و می گوید: پرداخت 25میلیون تومان وام 4درصد با دوره بازپرداخت 15 ساله برای صاحبان خانه هایی که به صورت کامل در روستا تخریب شده اند در نظر گرفته شده است و از سوی دیگر قرار براین است که 5 میلیون تومان وام بلاعوض به این افراد تعلق گیرد.
«جعفری» با بیان اینکه بازپرداخت تسهیلات درنظر گرفته شده برای برخی از خانوارهای روستایی دشوار است، می گوید: در این میان  خانوارهایی وجود دارند که سرپرست خود را از دست داده و یا به دلیل تلف شدن دام‌ها نه تنها سرپناه ندارند بلکه سرمایه ای برای گذران زندگی هم ندارند و باید پرسید که اینگونه افراد چگونه از پس مخارج بازپرداخت وام بر می‌آیند. وی اضافه می کند: از همین رو خواهان تعدیل قیمت ها برای خرید و یا اجاره در شهر هستیم و از مسئولان می خواهیم عرصه را بر سودجویان و دلالان تنگ کرده و واحدهای مناسبی در شهرهای مجاور برای زلزله زدگانی که سرمایه ای ندارند در نظر بگیرند.

اجاره بهای ملک افزایش نداشته است
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک استان هم در گفت‌وگو با همشهری، در پاسخ به اینکه افزایش قیمت اجاره بها و فروش پس از وقوع زلزله تا چه میزان صحت دارد، اظهار می کند: افزایش اجاره بها شایعه و قیمت ها برهمان روال سابق است. «محسن ملکی» با بیان اینکه خانه های خالی از سکنه و بدون مستاجر در شهر بسیار است، می گوید: از سوی دیگر فصل زمستان در راه است و هیچ گونه بهانه ای برای افزایش قیمت اجاره بها و فروش ملک وجود ندارد. به گفته وی، قیمت ملک نرخ مصوب ندارد و قیمت های خرید آپارتمان از مترمربعی 800هزار تومان تا یک میلیون تومان در نقاط مختلف شهر متفاوت است.
ملکی اضافه می کند: قیمت ملک براساس توافقات انجام شده بین مالک و خریدار تعیین می شود و قاعده از پیش تعیین شده ای ندارد، تعیین قیمت ها بسته به نوع کیفیت ساختمان، نوع مصالح به کاررفته، امکانات سرمایشی وگرمایشی، نوع سنگ نما، کابینت و نوع کیفیت مصالح تعیین می شود. وی می افزاید: باتوجه به موارد فوق، قیمت خرید ملک در مناطقی همچون فرهنگیان فاز یک و 2 معمولا از مترمربعی یک میلیون و 600 هزار تومان شروع ‌می شود و تا 2 میلیون و 200 هزارتومان ادامه می یابد و در مناطق بالای شهر همچون کسری، برق و نوبهار قیمت ها از متر مربعی یک میلیون و 700هزار تومان شروع می شود و تا 2میلیون و 700هزار تومان ادامه خواهد یافت.

مشاوران املاک موجب آزار زلزله زدگان نشوند
به گفته رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کرمانشاه، در دیگر مناطق متوسط شهر، قیمت اجاره بهای ملک یک میلیون و 200 هزار تومان تا بالا متغیر است.
ملکی ادامه  می دهد: باتوجه به وقوع زلزله اخیر و در نتیجه مراجعه زلزله زدگان به شهر برای خرید و یا اجاره ملک به بنگاه داران ابلاغ و توصیه کرده‌ایم،
به گونه ای خدمتگزار این مراجعه کنندگان شوند تا آزار و سختی بیشتر از این متحمل نشوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code