موضوعات
کرمانشاه

پس لرزه‌ها احتمال وقوع زلزله قوی را کاهش می‌دهد

نویسنده:
یک استاد مهندسی زلزله گفت: طبق اصول علمی احتمال وقوع مجدد زلزله قوی در کرمانشاه بسیار ناچیز است، به‌خصوص اینکه شاهد تعداد زیادی پس لرزه هستیم و این موضوع نیز خودش احتمال رخداد زلزله قوی را کاهش می دهد.
1396/09/07
 به گزارش ایرنا «مهرزاد تحملی» عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه افزود: زلزله کرمانشاه جزو چند زلزله قوی 80 سال اخیر ایران محسوب می شود،‌هر چند میزان خسارت و تلفات آن به نسبت یک زلزله 7/3 دهم ریشتری خیلی کمتر است.
به گفته وی، دلیل تلفات و خسارات کم این زلزله به بالا رفتن کیفیت ساخت و سازها مربوط می شود و اینکه این زلزله در خارج از شهر و در منطقه کم جمعیتی اتفاق افتاده است.  تحملی، تعداد بالای پس لرزه را به دلیل حرکت قوی گسل عنوان کرد و افزود: اینکه دوباره این گسل در وضعیت پایدار قرار بگیرد مقداری زمان بر است و به طور طبیعی پس لرزه اتفاق می افتد.
این استاد دانشگاه در مورد وضعیت سازه های استان نیز گفت: با اینکه وضعیت ساخت و ساز بهتر شده اما در شهر سرپل ذهاب کاستی هایی در سازه های آهنی، بتنی و آجری به‌خصوص از نظر اتصالات وجود داشت.
وی در ادامه بیان کرد که در مناطق روستایی نیز ساختمان هایی که حداقل 50 درصد از استاندارد 2800 را رعایت کرده بودند خسارت بسیار کمتری داشتند. تحملی با اظاره به در ایران هر 10 تا 15 سال یک زلزله 17 ریشتری اتفاق می افتد، تاکید کرد: به طور علمی احتمال وقوع زلزله مجدد در کرمانشاه بسیار کم است.
به گفته این مسئول، سابقه زلزله شدید در سرپل ذهاب به 1000 سال پیش یعنی سال 985 میلادی بر می گردد و در آن زمان کل شهر با خاک یکسان شد و شدتش آنقدر زیاد بوده که در بغداد نیز احساس شده است. این استاد مهندسی زلزله در ادامه گفت: نکته ای که در این زلزله مقداری جای نگرانی دارد، آسیب زدن آن بر سازه‌های حساس مانند بیمارستان ها، شریان‌های حیاتی، پست های برق و پل ها بر می گردد که بیش از حد انتظار بود و باید روی این سازه دقت نظر بیشتری بشود. تحملی، در مورد ترک خوردگی تیغه برخی از خانه ها نیز گفت: بیشتر ساختمان های شهر کرمانشاه روی تیغه ها ترک خوردگی داشته اند که یک امر کاملا طبیعی است و هیچ جای نگرانی ندارد،چرا که اصل آسیب ندیدن ستون، اتصالات و سقف سازه است.
وی در ادامه یاد آور شد که تیغه ها باید توسط نبشی به سازه متصل باشند و در صورت فرو ریزش این موضوع دیگر طبیعی محسوب نمی شود تحملی تاکید کرد: اگر تیغه های ساختمانی ریزش کرده باشند نشان دهنده ضعف در اجرا و طراحی است و در این کار بخشی از تقصیر به مهندسین ما و بخشی نیز به فرهنگ عمومی مردم بر می گردد. به گفته او، ساختمان هایی که فقط تیغه آنها آسیب دیده باشد مشکلی برای بازسازی مجدد ندارند، اما دیگر ساختمان‌هایی که آسیب شدید دیده باشند را باید مطالعه کرد که آیا امکان بهسازی دارند یا باید آنها را کاملا تخریب کرد. وی در مورد وضعیت مسکن مهر نیز گفت: با بررسی‌هایی که از مسکن مهر به خصوص مسکن مهر کرند داشتیم، ترک خوردگی تیغه ها بیش از حد معمول بود و می توان تایید کرد که کیفیت ساخت مسکن مهر مقداری پایین تر از حد استاندارد بوده است. تحملی با بیان اینکه هر زلزله ای برای ما یک درس دارد، افزود: در زلزله کرمانشاه بسیاری از اصول مهندسی کشور کاملا مورد تایید قرار گرفت،به گونه ای که مشخص شد ساختمان هایی که تخریب شدید داشتند اصول اولیه مهندسی را رعایت نکرده بودند. وی در پایان تاکید کرد: ساختمانی که طبق اصول 2800 ساخته می شود باید بتواند در زلزله های قوی سرپا بماند و افراد به راحتی پس از زلزله از ساختمان خارج شوند اما دیگر تضمینی برای استفاده مجدد از ساختمان وجود ندارد.
مسئول شبکه لرزه نگاری استان گفت: پس از وقوع زمین لرزه بزرگ 7/3 ریشتری یکشنبه‌ (21 آبان)، تاکنون‌ 808 پس لرزه در نقاط مختلف استان به ثبت رسیده است.
زلزله 7/3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه رخ داد که تاکنون 444 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است. این زلزله به هفت شهرستان و بیش از یک هزار روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است. در این زلزله حدود 30 هزار واحد مسکونی به طور کامل تخریب و یا دچار خسارت کلی و جزئی شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code