موضوعات
کرمانشاه

پارکینگ‌های کرمانشاه؛ گران و بی‌نام و نشان

نویسنده: فاطمه کمانی کرمانشاه - خبرنگار
‌در شهری که حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد و چندصد هزار خودرو شخصی هر روز در آن تردد می‌کند، وجود پارکینگ یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین نیازهاست. شهر کرمانشاه فقط چند پارکینگ طبقاتی بزرگ دارد و اکثر پارکینگ‌های دیگر گوشه‌ای از خیابان هستند که محصور شده‌اند و هیچ امکانات خاصی هم ندارند....
1396/07/18
 ‌در شهری که حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد و چندصد هزار خودرو شخصی هر روز در آن تردد می‌کند، وجود پارکینگ یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین نیازهاست. شهر کرمانشاه فقط چند پارکینگ طبقاتی بزرگ دارد و اکثر پارکینگ‌های دیگر گوشه‌ای از خیابان هستند که محصور شده‌اند و هیچ امکانات خاصی هم ندارند.
به جز چند پارکینگ طبقاتی در شهر، سایر پارکینگ‌ها فاقد دوربین مداربسته، کارت برای مشخص شدن زمان ورود و خروج خودرو، سیستم امنیتی و... هستند، اما به‌اندازه پارکینگ‌های طبقاتی از مردم پول دریافت می‌کنند.  در اکثر این پارکینگ‌ها نوشته‌ای روی دیوار وجود دارد که اعلام کرده پارکینگ هیچ مسئولیتی در برابر اشیای درون خودروی افراد ندارد؛ اکثر این پارکینگ‌ها مسقف نیستند و در زمان باد و باران هیچ محافظتی از خودروی مردم نمی‌شود.  اما یکی از مهم‌ترین معضلات این پارکینگ‌ها بی‌نام و نشان بودن آن‌هاست؛ بدون آن که نام داشته باشند یا نرخ‌نامه آن‌ها در معرض دید عموم قرار گیرد، فعالیت دارند و روزانه صدها هزار تومان درآمد کسب می‌کنند.  نداشتن نرخ‌نامه باعث می‌شود این پارکینگ‌ها هر تعرفه‌ای که بخواهند از مردم بگیرند و از هیچ قانونی پیروی نکنند. از سوی دیگر نداشتن مجوز مانع از نظارت مناسب و کافی مراجع نظارتی بر فعالیتشان می‌شود. این وضعیت گلایه شهروندان را در پی داشته است و بسیاری از آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای پرداختن هزینه اضافی، خودروی خود را در حاشیه خیابان پارک کنند.

گلایه‌های شهروندان
«پدرام خسروی» در محدوده میدان آیت‌الله کاشانی کرمانشاه مغازه دارد و هر روز خودروی خود را در پارکینگ‌های این محدوده قرار می‌دهد؛ اما از فعالیت برخی از آن‌ها و هزینه اضافه که از مردم می‌گیرند گلایه دارد.  وی می‌گوید: در خیابان شیب‌دار مجاور پاساژ ارگ دو پارکینگ طبقاتی وجود دارد که هر دوی آن‌ها پول زیادی از مردم می‌گیرند و برای حدود یک ساعت 4هزار تومان از مردم می‌گیرند، این در حالی است که تعرفه برای یک ساعت پارک در پارکینگ‌های مجاز دو هزار تومان است.
این شهروند کرمانشاهی اضافه می‌کند: بارها به این تخلف اعتراض کرده‌ایم اما این پارکینگ‌ها چون مجوز خاصی ندارند از نظارت دستگاه‌های نظارتی هیچ ترسی ندارند و به تخلف خود ادامه می‌دهند.
خسروی بیان می‌کند: این پارکینگ‌ها نه دوربین مداربسته دارند، نه خدمات خاصی به مردم ارائه می‌دهند. در بسیاری از موارد هم بیش از ظرفیت خودرو پذیرش می‌کنند و سوئیچ خودرو را نزد خود نگه می‌دارند.

کمبود جای پارک
«علیرضا نجفیان» از دیگر شهروندانی است که عقیده دارد کمبود پارکینگ باعث می‌شود افراد سودجو این‌گونه از مردم پول بیشتری بگیرند و مردم هم چون به پارکینگ مناسب دسترسی ندارند، مجبور می‌شوند برای حفاظت از خودروی خود آن را به هر پارکینگی بسپارند.
وی می‌افزاید: در محدوده خیابان آیت‌الله کاشانی فقط یک پارکینگ مسقف و طبقاتی در نزدیک پاساژ پردیس وجود دارد و سایر پارکینگ‌ها بدون هرگونه امکانات فقط از مردم پول می‌گیرند.
این شهروند با انتقاد از رفتار نادرست متولیان این پارکینگ‌ها، ادامه می‌دهد: وقتی به آن‌ها اعتراض می‌کنیم که چرا نرخ‌نامه نصب نکرده‌اند و هزینه اضافه از مردم می‌گیرند آن‌ها پاسخ می‌دهند به هر جا دوست دارید شکایت کنید.
نجفیان می‌گوید: هر کس در مرکز شهر زمین خالی دارد برای آن نگهبانی گذاشته و آن را به پارکینگ تبدیل کرده است و بدون گرفتن مجوز فعالیت می‌کند.
نمونه این پارکینگ‌ها فقط به مناطق مرکزی شهر محدود نمی‌شود. نکته جالب توجه آن‌جاست که گاهی برخی پیاده‌رو خیابان را هم به پارکینگ تبدیل کرده‌اند و برای پارک خودرو از مردم پول می‌گیرند که نمونه آن را در حاشیه برخی بیمارستان‌های شهر می‌بینیم.
«فرج محمدی» از دیگر شهروندان کرمانشاهی است که می‌گوید: پارکینگ‌ها در حاشیه برخی بیمارستان‌ها پیاده‌رو را تصرف کرده‌اند و بابت پارک خودرو از مردم پول می‌گیرند بدون آن که امنیت خودرو را تأمین کنند.
وی اضافه می‌کند: یک بار در همین پارکینگ‌ها چادر ماشین فردی را سرقت کردند و پارکینگ هیچ مسئولیتی در قبال آن قبول نکرد. این شهروند بیان می‌کند: چطور با پارکینگ‌هایی که پیاده‌رو را سد می‌کنند برخورد نمی‌شود و آن‌ها می‌توانند از پیاده‌رو که متعلق به همه مردم است کسب درآمد کنند؟

تخلف پارکینگ‌داران
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کننده کرمانشاه نیز فعالیت این‌چنینی پارکینگ‌ها را تخلف می‌داند و معتقد است پارکینگ‌ها در کرمانشاه دچار نوعی آشفتگی هستند و هر قیمتی که بخواهند از مردم می‌گیرند. «عبدالرضا یاری» می‌گوید: متأسفانه بازار پارکینگ‌‌های ما دچار آشفتگی است و برخی پارکینگ‌‌های شهر از هیچ قانون یا اتحادیه صنفی پیروی نمی‌کنند. وی ادامه می‌دهد: پارکینگ‌هایی در شهر ایجاد شده که تحت نظر اتحادیه فعالیت ندارند و اگر تخلفی مرتکب شوند امکان برخورد با آن‌ها وجود ندارد.
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کننده استان کرمانشاه با بیان این که بر اساس قانونْ احداث پارکینگ ضوابط خاصی دارد و باید در یک محدوده محصور صورت گیرد و نرخ‌نامه مشخصی داشته باشد، اضافه می‌کند: فعالیت پارکینگ‌های غیرمجاز باعث شده این واحدها بتوانند تخلف کنند و هر نرخی را که دوست دارند از مردم بگیرند. یاری خواستار ورود جدی دستگاه‌های نظارتی و هماهنگی بخش‌های مختلف برای برخورد با این موضوع شد تا پارکینگ‌های غیرمجاز نتوانند تخلف کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code