موضوعات
کرمانشاه

حادثه

وقتی سقوط سنگ نما دلیل فوت می‌شود

نویسنده: فاطمه كمانی
چندی پیش خبر مرگ یك مرد جوان به دلیل با سنگ نمای ساختمانی در كرمانشاه همه را شوكه كرد...
1394/03/25
چندی پیش خبر مرگ یك مرد جوان به دلیل با سنگ نمای ساختمانی در كرمانشاه همه را شوكه كرد. سنگ نمای ساختمان آنقدر سست كار گذاشته شده بود كه با وزش باد و باران سقوط كرد و در برخورد با مردی جوان باعث مرگ آنی وی شد.  از این حادثه‌ نمی‌توان ساده گذشت زیرا امروز جان یك جوان را گرفت و فردا سقوط سنگ نمای دیگر می‌تواند جان یك كودك یا یك پیرمرد را بگیرد و این یعنی باید به شیوه ساخت‌وسازهایمان و گواهی پایان‌كاری كه داده می‌شود جدی‌تر فكر كنیم.  

وقوع حادثه تلخ
«گلاره معلوجی» از نزدیكان مرد جوانی كه بر اثر حادثه افتادن سنگ نما جان خود را از دست داد معتقد است این حادثه ناشی از بی‌توجهی مسئولان به‌ویژه مسئولان نظام مهندسی ساختمان است. وی به همشهری گفت: سال‌ها دوست خانوادگی مرحوم «فرهاد اكوان» بودیم و شبی كه این حادثه رخ داد با ما تماس گرفتند و در صحنه حادثه حاضر شدیم. وی عنوان كرد: این حادثه ساعت 21:30 دقیقه شنبه 9 خرداد رخ داد. آن شب هوا بارانی و همراه با وزش باد بود و خانواده اكوان نیز تعمیركار داشتند و تعمیرکار با مرحوم اكوان در پاركینگ خانه آنها مشغول كار بود كه ناگهان بر اثر وزش باد یكی از سنگ نماهای منزل آنها از  طبقه ششم بر سر آن مرحوم سقوط كرد.  شدت این سقوط به گونه‌ای بود كه پیش از آنكه حتی به بیمارستان برسد جان سپرد.
معلوجی با بیان اینكه پلیس و پزشك قانونی در صحنه حاضر شدند، یادآور شد: خانواده اكوان در آن خانه مستأجر بودند و حدود 4 روز بود كه به خانه جدید خود رفته بودند. به گفته معلوجی این ساختمان كه پشت پاساژ ولی‌عصر(عج) كرمانشاه واقع شده است تنها 2 سال از ساختش می‌گذرد اما هنوز به دلیل اینكه مجوز پایان كار ندارد سند نخورده است.  معلوجی از شكایت این خانواده از سازمان نظام مهندسی ساختمان خبر داد كه چرا ساختمان‌هایی غیراستاندارد در شهر احداث می‌شود كه این‌گونه جان مردم را به بازی بگیرد.
وی  با بیان اینكه هیچ‌كس مسئولیت این اتفاق را نپذیرفت، خاطرنشان كرد: ما از صاحب ملك و ناظر ساختمان هم شكایت كردیم كه چرا به جای پیچ كردن سنگ نما آن را باچسب كار گذاشته بودند. وی معتقد است شاید این پیگیری‌ها باعث شود این اتفاق برای سایر افراد رخ ندهد. وی با بیان اینكه مرحوم اكوان فقط 5 سال بود كه ازدواج كرده بود و 32 سال داشت، ادامه داد: ایشان مدرس دانشگاه بود، در 2 مؤسسه آموزشی فعالیت داشت و فردی با جایگاه اجتماعی مناسب بود.

مسئولان مقصرند
همسر مرحوم اكوان نیز با تأیید گفته‌های این آشنای خود مقصر اصلی این ماجرا را مسئولان دانست كه به ساخت‌وسازهای استاندارد شهری بی‌توجه هستند. «ندا قهرمانی» به همشهری گفت: ساختمان شقایق در كوچه نصرت الممالك و در پشت پاساژ ولی‌عصر(عج) واقع شده است و 2 سال سابقه ساخت دارد. وی با بیان اینكه این سنگ نما از طبقه ششم این ساختمان سقوط كرد، ابعاد سنگ نما را 20 در 50 سانتی‌متر اعلام كرد.
به گفته قهرمانی، پیش از این هم از سنگ نماهای این ساختمان سقوط كرده بود و همسایه‌ها به صاحب ساختمان اطلاع دادند اما پیگیری صورت نگرفت. وی افزود: شدت این ضربه به حدی بود كه همسرم در دم جان باخت.
قهرمانی با بیان اینكه ما همان لحظه  به  آگاهی منطقه لشكر دادخواست  دادیم و آنها هم برای تهیه مستندات از صحنه عكس و فیلم برداشتند، یادآور شد: از مسئولان شكایت داریم كه فقط به فكر بساز و بفروش هستند نه جان مردم.
 همسر مرحوم اكوان گفت: باید سنگ نماها با پیچ محكم شوند نه اینكه فقط با سیمان متصل شوند و با یك باد و باران این‌گونه سقوط كنند. وی از پیگیری این ماجرا تا حصول نتیجه خبر داد و عنوان كرد: این كار باعث می‌شود حداقل اتفاق‌هایی ازن این دست برای سایرین رخ ندهد.

بررسی حقوقی حادثه
یک کارشناس ارشد حقوق در مورد بعد حقوقی وقضایی این ماجرا یادآوری کرد: قطعا مسئولیت و مجازات حقوقی برای خاطیان این پرونده در نظر گرفته خواهد شد. «علی رنجبر» به همشهری گفت: اگر این اتفاق عمدا رخ داده باشد و مدارکی  در مورد عمدی بودن سقوط سنگ نما وجود داشته باشد، افراد مقصر علاوه بر پرداخت دیه و جبران خسارت، محکوم به قصاص هم هستند در غیر این صورت تنها مجازات حقوقی شامل جبران خسارت برای آنها در نظر گرفته می‌شود. وی با بیان این‌که مهندس ناظر پروژه از افرادی است که در این  مورد مسئولیت دارد، عنوان کرد: اگر ثابت شود که وی در مورد استاندارد نبودن سنگ نما تذکر داده و صاحب ساختمان یا پیمانکار رعایت نکرده است، مسئولیت از وی سلب می‌شود در غیر این صورت قطعا از سوی نظام مهندسی مورد بازخواست قرار خواهد گرفت و حتی مجازات‌هایی مانند تعلیق هم ممکن است برای وی در نظر گرفته شود. وی افزود: علاوه بر مهندس ناظر، پیمانکار و صاحب ملک هم در خصوص این پرونده مسئول هستند و احتمالا ملزم به پرداخت دیه خواهند بود. به گفته این حقوق دان حتی پای نظام مهندسی هم در میان است و امکان شکایت از آن وجود دارد. رنجبر با اشاره به پرونده‌های متعددی که در مورد تخلفات ساختمان در دادگستری وجود دارد، ادامه داد: احتمالا یک شعبه ویژه برای این تخلفات ساختمان وجود داشته باشد. این کارشناس ارشد حقوق گفت : مهم‌ترین مساله در مورد چنین پرونده‌هایی موضوعات فرهنگی است که افرادی که ساخت و ساز می‌کنند در قبال جان سایرین بی‌تفاوت نباشند.

شهرداری مسئول نیست
معاون شهرسازی شهرداری کرمانشاه گفت: مسئولیت عمده این مشکل با نظام مهندسی ساختمان است. «ندا جوشقانی» تأکید کرد: ما بر اساس تایید مهندس ناظر گواهی پایان کار صادر می‌کنیم و اگر ناظر اعلام می‌کرد که مشکلی در سنگ نمای ساختمان وجود داشته حتما در گواهی پایان کار لحاظ می‌شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code