موضوعات
کرمانشاه

وقتی رودخانه های استان زباله می برند

نویسنده: رضا جمشیدی کرمانشاه- خبرنگار
استان كرمانشاه را از استان های پر آب كشور می دانند و موید این نكته نیز انبوه سراب‌ها و رودخانه های دائمی و فصلی در این استان است....
1396/07/19
استان كرمانشاه را از استان های پر آب كشور می دانند و موید این نكته نیز انبوه سراب‌ها و رودخانه های دائمی و فصلی در این استان است.
در این میان رودخانه هایی هستند كه از میان شهرها عبور می كنند و به جای آنكه مظهر زیبایی باشند به معضلی در خصوص بهداشت و نیز سلامت شهری تبدیل شده اند. رودخانه های قره سو و نیز آبشوران در كرمانشاه، الوند در قصرشیرین و سرپل ذهاب، رودخانه میراحمد در سرپل ذهاب،رودخانه گیلانغرب،سراب روانسر و...از جمله منابع آبی هستند كه در میان این شهرها واقع شده اند‌ یا از آن می گذرند. در این میان آنچه مهم است اینكه برنامه خاصی برای زیباسازی این رودخانه‌ها كه نمادی از زیبایی این شهرهاست  وجود ندارد.

رها شدن طرح زیباسازی قره سو
در سال های گذشته در حاشیه رود قره سو در كرمانشاه و نیز سراب روانسر برنامه‌هایی برای زیباسازی اجرا شده كه بعد از مدتی‌رها‌ شده‌اند و دچار بی توجهی‌های معمول و عدم نظارت و نگهداری های لازم شده اند. در این میان وضعیت رودخانه هایی كه از وسط شهرستان های گیلانغرب، سرپل ذهاب و قصرشیرین می‌گذرند بسیار نگران كننده است و به محلی برای تخلیه زباله شهروندان و مغازه داران تبدیل شده اند.
«روضان عبدلی» شهروند‌گیلانغربی می گوید: رودخانه فصلی گیلانغرب که از منطقه میاندار و ارتفاعات سریوان سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسیر پرپیچ و خم وارد شهر گیلانغرب می شود بسیار آب تمیز و خوبی دارد اما آن بخشی كه از داخل شهر می‌گذرد متاسفانه بسیار نامطبوع و كثیف و پر از زباله است و  فضایی ناسالم و غیر بهداشتی به
وجود آورده است.
«رشید پروانه» نیز می گوید: این رودخانه سالهاست که از وسط شهر گیلانغرب عبور می کند و مردم  با کم توجهی بخش زیادی از زباله تولیدی در این شهر را در داخل این رودخانه تخلیه می کنند.
هر‌ سال‌ با گرم شدن هوا بوی تعفن و بوهای نامطبوع ناشی از انباشت انواع زباله در این رودخانه باعث بروز مشکلات عدیده ای برای شهروندان بویژه ساکنان اطراف آن شده است.
ما از مسئولان به‌ویژه شهرداری انتظار داریم كه برای ساماندهی و جلوگیری از تخلیه زباله‌  چاره ای بیندیشند.
رودخانه الوند یا حلوان نیز همین وضعیت را دارد و در طول مسیری كه از داخل شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب می گذرد مملو از زباله و انواع وسایل دور ریختنی و حتی لاشه حیوانات است و بدتر آنكه در برخی موارد فاضلاب منازل مسكونی نیز به داخل این رودخانه ها سرازیر می شود.  این وضعیت امروز به دلیل نبود پیگیری مسئولان مربوطه علاوه بر آنکه نمای زیبای شهر سرپل ذهاب را خراب کرده، آلودگی آن نیز باعث بروز مشکلات و بیماری‌های بسیاری برای شهروندان شده است.
 همسایگی با بازار میوه فروشان شهرستان سرپل ذهاب و  ریختن زباله های این بازار توسط افراد شاغل در آن به داخل رودخانه در کنار ورود فاضلاب شهری به الوند خود از جمله مسائلی است که لزوم ساماندهی وضعیت این محل آلوده را بیش از پیش مشخص می کند.
« سعید جمشیدی» یکی از شهروندان سرپل ذهابی  كه در داروخانه مجاور این رودخانه كار می كند، با اشاره به آلودگی شدید این رودخانه می گوید: بخش عمده‌ای از فاضلاب شهری سرپل ذهاب به این رودخانه سرازیر می شود. همچنین ورود زباله های شهری به آب رودخانه نیز از جمله دلایل آلودگی ها و بوی تعفن این رودخانه است.
پیشنهاد می‌كنم یك كار فرهنگی مشترك بین مردم و مسئولان صورت بگیرد كه دیگر زباله ای در این رودخانه ریخته نشود و متعاقب آن هم شهرداری به ساماندهی و زیباسازی این رودخانه اقدام كند.

خطری برای سلامت مردم
«رضا نوروزی» یکی دیگر از شهروندان سرپل ذهابی، این رودخانه را خطری بزرگ برای سلامت مردم می‌داند و می گوید: با وجود آلودگی‌های رودخانه و گذر آن از میان بافت‌های مسکونی شهرستان، این شرایط می تواند موجب بیماری‌های خطرناکی شود و با توجه به مشکلاتی که این رودخانه برای شهروندان ایجاد کرده و با عنایت به رسالت شهرداری درایجاد رفاه عمومی شهروندان لازم است طرح ساماندهی این گستره در دستور کار شهرستان قرار بگیرد و خدمت رسانی در این بخش نیز به نحو شایسته انجام گیرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code