موضوعات
کرمانشاه

مناجات‌های یک شاعر

نویسنده: فرزانه کرمی کرمانشاه- خبرنگار
مناجات و مدح در ادبیات کردی سابقه ای برابر با سرایش شعر کردی دارد. شاعران در هر زمان با استفاده از ندای درون و قریحه شاعری خود با خدای رحمان و پیامبران و بزرگان دین به راز و نیاز پرداخته و به خلق مناجات نامه دست زده اند....
1396/06/08
مناجات و مدح در ادبیات کردی سابقه ای برابر با سرایش شعر کردی دارد. شاعران در هر زمان با استفاده از ندای درون و قریحه شاعری خود با خدای رحمان و پیامبران و بزرگان دین به راز و نیاز پرداخته و به خلق مناجات نامه دست زده اند.
یکی از شاعران کرد که در این عرصه صاحب نام و نشان است، «سید وجیه سیدزاده هاشمی» است.
سید وجیه از شاعران کرمانشاهی است که در شهرستان روانسر به دنیا آمده است. وی از همان کودکی به تحصیل علوم مختلف در محضر استادان برجسته منطقه خود پرداخته است. سیدزاده هاشمی از خردسالی از طبع شعر برخوردار بوده و نیز خطی بسیار زیبا داشته است.
این شاعر روانسری اشعاری زیبا در 2 قالب قصیده و غزل و به 2 زبان فارسی و کردی دارد. از شیواترین و پرشورترین اشعار این شاعر گرانقدر مناجات ها و مدایح کردی اوست که یکی از اصلی ترین دلایل شهرت اسن شاعر محسوب می شود.
«محمد علی سلطانی»، محقق و تاریخ نویس بزرگ کرمانشاهی در کتاب «حدیقه سلطانی» درباره سید وجیه می نویسد: سید وجیه الدین سید زاده هاشمی فرزند سیدالدوله در سال 1322 هجری قمری در دولت آباد روانسر متولد شد. تحصیلات علمی او در قریه دولت آباد نزد شیخ عارف از سادات لون آغاز شد و مدتی هم مقدمات زبان فرانسه را نزد فردی یهودی به نام عسکر یا اصغر که برای تعلیم السنه اروپایی آقا وجیه و اخوانشان استخدام شده بود آموخت.
سپس نزد لاهوتی خان معروف به تحصیل ادامه داد. بر اثر ذکاوت سرشار و مطالعه در ادبیات فارسی نیز قدرتی خارق العاده به دست آورد.
اشعار فارسی اش‌عبارت از چند غزل و قصیده محکم است و شعر کردی سورانی و گورانی او بسیار عالی‌است. رسم الخط زیبایی به شیوه شکسته نستعلیق داشت.
گویا مدتی از سبک خط ضرغام السلطنه گوران استفاده کرده بود. خط ناخنی را نیز از مرحوم مزین الممالک کرمانشاهی آموخته و بسیار پسندیده می نوشت. مناجات و معراجیه او در زمره نعتیه های برجسته ادبیات کردی است و شهرتی فراوان دارد. آقا سید وجیه‌الدین ‌در شانزدهم بهمن 1357 در کرمانشاه درگذشت و در جوار بقعه شیخ رسول بزرگ (قدس سره) در دولت آباد روانسر مدفون شد. مثنوی که در ادامه می آید یکی از اشعار مشهور سید وجیه الدین  در مدح پیامبر (ص) است.

Untitled-2.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code