موضوعات
کرمانشاه

مصدومیت سطحی 4نفر در کوزران

نویسنده:
جمعه شب 2پس لرزه 4/1 و 4/6 ریشتری در بخش کوزران موجب شد اهالی بسیاری از شهرها و روستاهای استان که این زمین لرزه را حس کردند دوباره از منازل خود خارج شوند و در خیابان به سر ببرند.
1396/09/12
 به گزارش همشهری در پی این زمین لرزه نسبتا شدید، اهالی کوزران، کرمانشاه، جوانرود، روانسر، دالاهو، اسلام آباد غرب، گهواره و کرند جمعه شب را به رغم زمینه‌مای منفی 4 درجه هوا در بیرون از منازلشان به سر بردند.
 در همین زمینه فرماندار کرمانشاه با بیان اینکه براثر پس لرزه 4/6 ریشتری جمعه شب در بخش کورزان 4تن به صورت سطحی مصدوم شدند، گفت: این پس لرزه به تعدادی از واحدهای مسکونی در حد ترک خوردگی دیوار نیز آسیب زده است. «فضل الله رنجبر» با بیان اینکه جمعه شب 2 پس لرزه به ترتیب با شدت 4/2 و 4/6 ریشتر در بخش کوزران شهرستان کرمانشاه به وقوع پیوست، افزود: هیچ گونه قطعی خدماتی مانند گاز، آب و برق پس از این پس لرزه ها در بخش کورزان نداشتیم و مطالب منتشر شده صحت ندارد.  وی اظهار کرد: بعد از این حادثه به همراه استاندار و مدیرکل مدیریت بحران استانداری در منطقه حضور پیدا کردیم و جلسه ستاد مدیریت بحران را در فرمانداری کرمانشاه و بخشداری کوزران تشکیل دادیم. این مسئول ادامه داد: اکیپ های بنیاد مسکن برای ارزیابی میزان خسارت های وارد به واحدهای مسکونی عازم روستاهای بخش کوزران شده اند و پس از انجام کار ارزیابی ، میزان خسارت ها را اعلام می کنیم. وی با بیان اینکه اکنون در بخشداری کوزران مستقر هستیم و ستاد مدیریت بحران را در این بخش مدیریت می کنیم، افزود: زندگی در کوزران و روستاهای آن عادی است و مشکلی در ارائه خدمات به مردم وجود ندارد. وی اضافه کرد که به نانوایی های این بخش نیز اعلام شده که همچنان به پخت نان بپردازند و به صورت مرتب نیز از این واحدها بازدید می کنیم.  بخش کوزران با 108 روستا و 17 هزار نفر جمعیت در 45 کیلومتری شهر کرمانشاه واقع شده است.

پس لرزه‌ها به 1078 مورد رسید
مسئول شبکه لرزه نگاری استان با بیان اینکه تعداد پس لرزه‌های زلزله 7/3 ریشتری به 1078 مورد رسیده است، گفت: زلزله‌های کوزران نیز پس لرزه همان زلزله بزرگ است. «فرهاد فروزی» اظهار کرد:  جمعه شب دو زمین لرزه 4/1 و 4/6 ریشتری در کوزران اتفاق افتاد که هر 2 پس لرزه زلزله بزرگ 7/3 ریشتری محسوب می‌شود. وی ادامه داد: این پس لرزه‌ها در امتداد همان خط گسل‌ دشت ذهاب رخ داده است. مسئول شبکه لرزه نگاری استان با بیان اینکه انرژی آزاد شده از زلزله 7/3 ریشتری آنقدر زیاد بوده که ممکن است گسل‌های منطقه اطراف را هم تحت تاثیر قرار دهد، یادآوری کرد: این فعال شدن و پس لرزه‌های آن خطرساز نیست. فروزی اظهار کرد: اگرچه زمان وقوع زمین لرزه قابل پیش بینی نیست، اما بعید است زلزله‌ای بزرگ و یا حداقل معادل همان زلزله 7/3 ریشتری دوباره در این منطقه و به ویژه کوزران رخ دهد، زیرا انرژی اصلی تخلیه شده است. وی تعداد پس لرزه‌های ناشی از زلزله 7/3 ریشتری را تا ساعت 8 صبح یازدهم آذر 1078 مورد اعلام کرد که 42 مورد آن بالای 4 ریشتر و بزرگترین آنها نیز 4/7 ریشتر بوده است. مسئول شبکه لرزه نگاری استان تاکید کرد: بعید است که زمین لرزه روز گذشته کرمان نیز ارتباطی با زلزله 7/3 ریشتری کرمانشاه داشته باشد، زیرا فاصله آنقدر زیاد است که بعید به نظر می‌رسد این زلزله باعث فعال شدن گسل در کرمان شده باشد. فروزی افزود: کرمان از استان‌های زلزله خیز است که همواره سابقه زلزله داشته است.

انتقاد‌شهروندان از تصمیم ‌مدیران
در همین زمینه اما نا هماهنگی تصمیم‌های مدیریت بحران در کرمانشاه پس از  این 2 زلزله خانواده ها را با مشکل مواجه کرد. پس از زلزله ۴.۶ ریشتری کوزران از توابع شهرستان کرمانشاه ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه تصمیم‌هایی را در زمینه دایر بودن یا تعطیلی ادارات، مدارس، دانشگاه ها و مهد های‌کودک استان کرمانشاه اعلام کرد. بر این اساس ادارات دایر ماندند، اما مهدهای کودک‌ و مدارس تعطیل شدند. امری که مورد انتقاد بسیاری از شهروندان قرار گرفت. چرا که کار اصلی مهدهای کودک برای کمک به والدین شاغلی‌است که ساعاتی از روز را در محل کار به سر می برند. برا این اساس با توجه به دایر بودن ادارات و دانشگاه‌ها، مشکلاتی برای کارمندان ایجاد شد. از سوی دیگر ازط آنجه که بسیاری از شهروندان بیرون از منازل خودرو در چادر یا در خودروهایشان به سر بردند و خستگی ناشی از کم خوابی و بی خوابی‌کار آنها را دشوار کرد. ضمن اینکه اطلاع رسانی در این زمینه هم بسیار ضعیف و نامناسب بود چنانکه بارها اخبار متناقض در مورد تعطیلی دانشگاه ها و ادارات منتشر شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code