موضوعات
کرمانشاه

در شهر/ساكنان در گفت‌وگو با همشهری مطرح كردند

مشكلات ريز و درشت شهرك صادقيه

نویسنده: فرحناز چراغی‌ـ خبرنگار همشهری
شهرك صادقيه يكي ديگر از محلات حاشيه‌نشين كرمانشاه است كه در جنوب شهر و انتهاي خيابان لشکر، سه‌راه دلگشا، نرسيده به فردوسي واقع شده است. اين محله قدمتي بالاي 65 سال دارد و چند سالي است كه از ملحق شدنش به كلانشهر كرمانشاه مي‌گذرد.
1393/08/26
عامه مردم شهرك صادقيه را با عنوان «كچل‌آباد» مي‌شناسند كه جزو روستا‌هاي اطراف كرمانشاه محسوب مي‌شود در سال‌هاي اخير به همراه دره دراز، نوكان، كرناچي و كهريز پل كهنه به شهر كرمانشاه ملحق شد. خانه‌هاي اين محله در ابعاد كوچك  در کوچه‌ها و خیابان‌های پرفراز و نشیب قرار دارد كه مشكلاتی را براي مردم ايجاد كرده است و درگزارش از آن صحبت به ميان خواهد آمد. در كوچه‌هاي انتهايي اين شهرك مردم هنوز زندگي روستانشيني خود را حفظ كرده‌اند و به كارهايي چون باغداري، كشاورزي و دامداري مي‌پردازند.
 اهالي شهرك صادقيه از لحاظ معيشتي اغلب مردماني تنگدست و ضعيف هستند. نكته جالب درباره اين شهرك نامگذاري زيباي كوچه‌هاي آن به نام ماه‌هاي سال از جمله مهر، آبان، آذرو... است. حرف‌ها و مشكلات مردم ساده و صميمي اين محله را درگفت‌وگو با همشهري در ادامه خواهيد خواند.

فشار كم‌آب
خانم «ويسي» از قديمي‌هاي اين محله كه حدود 60 سال دارد و ساكن كوچه آبان است، از كم‌فشار بودن آب خانه‌اش شكايت كرد و گفت: خانه ما در بلندي قرار دارد به همين دليل هميشه با كمي فشار آب و نوسان آن مواجه هستيم. وي با بيان اين‌كه غالب مردم اين محله از افراد تنگدست شهرهستند، افزود: خيلي از كساني كه ساكن اين محله هستند اجاره‌نشين هستند و مالكان خانه‌هاي خود را دست مستاجران داده‌اند. قيمت منازل مسكوني اين محله نسبت به جاهاي ديگر شهر بسيار پايين است. ويسي تصريح كرد: چند روز پيش، يكي از لوله‌هاي آب دريكي از كوچه‌هاي كچل‌آباد شكست كه 3 روز همين‌طور آب هدر مي‌رفت و بعد از 3 روز مأموران آمدند و تعمير كردند.

صادقيه پزشك و داروخانه ندارد
 «سيروس چاله چاله» جوان 30 ساله‌اي كه به تازگي به همراه خانواده‌اش در كوچه اسفند ساكن شده‌اند نيز بيان كرد: شهرك صادقيه از داشتن يك مطب پزشك و داروخانه محروم است. البته يك مركز بهداشت دارد كه كافي نيست. چاله چاله عنوان كرد: ما براي گرفتن يكي-دو قلم داروي ساده بايد تا شريعتي يا پاركينگ برويم.

جاده‌هاي ناهموار
خانم «صدفي» نيز از ناهمواري و دست‌اندازهاي متعدد به علت خرابي آسفالت خيابان اصلي در اين شهرك گلايه كرد و گفت: كوچه‌ها خوشبختانه تازه آسفالت شده و مشكلي ندارند اما جاده اصلي ورودي به شهرك ناهموار است. اين جاده   نامناسب است و ‌كه رفت و آمد خودرو در آن در يك لاين صورت مي‌گيرد که باعث تصادفات زيادي شده است. يكي ديگر از خانم‌هايي كه در كوچه آذر ساكن هستند، يادآوری كرد: تعدادي از خانه‌هاي شهرك صادقيه پلاك ندارند و ما هميشه براي ارائه نشانی مشكل داريم.
وي نيز كه از نبود داروخانه در اين محله شاكي بود، گفت: يك مركز بهداشت در صادقيه وجود دارد و به تازگي يك مطب عمومي هم احداث شده است.
اين خانم جوان به نبود نظافت كافي در كوچه‌ها اشاره كرد و افزود: كسي كوچه‌ها را جارو نمي‌زند و ما مجبوريم آشغال‌ها را هر صبح سر كوچه بريزيم. وي به خيابان اصلي ورودي اين شهرك از دلگشاه تا صادقيه اشاره كرد و گفت: اين خيابان چند تصادف منجربه فوت داشته كه بايد مسئولان به اين موضوع رسيدگي كنند. برخي كوچه‌هاي اين شهرك هم روشنايي كافي ندارند. هرچند شهرداري در اين‌باره كوتاهي نمي‌كند و دليلش اين است كه خود اهالي محل دست به شكستن چراغ‌هاي روشنايي مي‌زنند.

نبود پارك كافي
 «غلامرضا محسني» از بازنشستگان آموزش و پرورش اظهار كرد: يك پارك كوچك در اين محله هست كه هيچ وسيله بازي براي بچه‌ها ندارد. به همين دليل به جز ما پيرمردها كسي راغب رفتن به اين پارك نيست. وي خواستار توجه و رسيدگي هرچه بيشتر مسئولان به‌ويژه دست‌اندكاران شهرداري به شهرك صادقيه شد.
خانم «قدمي» 50 ساله كه از ساكنان شهرك صادقيه است هم تأكيد كرد: محدوده اطراف سيم‌کشی لشکر 81 زرهی ارتش وسيع است و بسياري از بچه‌ها در آنجا فوتبال بازي مي‌كنند. اگر ارتش اين محدود سيم‌كشي را ديوار بكشد، اين قسمت از شهرك ظاهر بهتري پيدا مي‌كند. وي همچنين به نبود رفتگر براي تميزي كوچه‌ها و جمع‌آوري زباله اشاره كرد و گفت: ما براي دور انداختن زباله هر روز مجبوريم تا سر كوچه برويم كه از شهرداري محترم تقاضا داريم به اين موضوع توجه ويژه‌اي داشته باشند. قدمي نيز به تصادفات متعدد در جاده ورودي اين شهرك به دليل ناهمواری و دست‌اندازهاي نامناسب اشاره كرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code