موضوعات
کرمانشاه

فعالیت بیمارستان‌های آسیب‌دیده؛ به‌زودی

نویسنده:
وضع بهداشت و درمان مناطق زلزله زده چندان خوب نیست. علاوه بر آسیب دیدن تعداد زیادی از هم استانی ها در پی زلزله،بلا استفاده شدن بیمارستانی های سرپل ذهاب و اسلام آباد غرب هم به مشکلات افزوده است.
1396/09/11
به گزارش ‌همشهری در همین زمینه وزیر بهداشت ضمن اشاره به آخرین وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق زلزله‌زده، تاکید کرد که بیمارستان‌های آسیب‌دیده در زلزله غرب کشور، به‌زودی به چرخه فعالیت بازمی‌گردند.
دکتر «سیدحسن هاشمی» درباره شرایط بهداشتی و درمانی مناطق زلزله‌زده گفت: در مقایسه با روزهای اول وقوع زلزله غرب کشور، شرایط بهتر شده و در حوزه بهداشت و درمان مشکل جدی وجود ندارد. به گفته وی، بیش از ۱۵۰۰ عمل جراحی برای مصدومان این حادثه انجام شده و این مصدومان دوره نقاهت خود را طی می‌کنند. همچنین در حال حاضر مصدوم یا مجروحی در مناطق زلزله‌زده وجود ندارد. وزیر بهداشت افزود: خوشبختانه همه‌گیری بیماری‌هایی مانند آنفلوآنزا و بیماری‌های واگیری که منشا‌ عفونی و میکروبی دارند در مناطق زلزله زده وجود ندارد. همکاران ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، به ویژه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مناطق زلزله‌زده، حضور جدی دارند.
وی گفت:  بیمارستان‌های مناطق زلزله‌زده به زودی فعالیت های خود را آغاز می‌کنند و بیمارستان جدید در سرپل‌ذهاب، طی روزهای آینده به بهره‌برداری می‌رسد. بیمارستان آسیب‌دیده شهدای سرپل ذهاب‌هم تا ۳ ماه آینده به طور کامل وارد چرخه خدمت رسانی می‌شود.
هاشمی ادامه داد: در سایر شهرها از جمله اسلام آباد مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم در جلسه با حضور معاون اول رئیس جمهوری تصمیماتی برای بهبود این شرایط گرفته و اقدامات دراز مدت آغاز شود. وی تاکید کرد:پزشکان و کارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا تثبیت شرایط‌عادی در مناطق زلزله‌زده غرب کشور حضور می‌یابند. هفته گذشته دانشگاه علوم پزشکی شیراز و این هفته دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ۱۷۰ متخصص، فوق تخصص، پرستار و بهداشت‌یار در این مناطق مستقر شده‌اند. وی گفت: آسیب‌های بلایای طبیعی سخت و زیاد است، اما همه دستگاه‌های اجرایی در مناطق زلزله‌زده با امکانات زیاد حضور دارند و هماهنگی این دستگاه‌ها، بالاترین هنر مدیران است.
وزیر بهداشت افزود: از همکارانم در حوزه بهداشت و درمان تشکر می‌کنم و خوشبختانه همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، مراقبت‌ها و خدمات رایگان، در دسترس و مناسبی را به مردم مناطق زلزله‌زده ارائه می‌دهند. ارتباط مجموعه بهداشت و درمان کشور با مناطق زلزله‌زده، قطع نخواهد شد و حضور همکاران ما در این مناطق، مستمر و مداوم خواهد بود. وی گفت: وزارت بهداشت از جمله دستگاه‌هایی بود که در نخستین ساعات بروز زلزله در غرب کشور، در این مناطق حاضر شد و به ارائه خدمات به مصدومان پرداخت. بازسازی ۶۲ پایگاه تخریب شده، ترمیم ۱۴۰ مرکز بهداشتی آسیب دیده، ساخت ۲۴ مرکز جامع خدمات سلامت و بازسازی ۲ بیمارستان اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب به سرعت انجام خواهد شد.

٦٢ کانکس جایگزین خانه های بهداشت
وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه جایگزینی ٦٢ کانکس برای خانه های بهداشت تخریب شده در دستور کار است، گفت: تاکنون ٣٠ عدد کانکس جایگزین شده و این تعداد به تدریج افزوده می شود. هاشمی در مورد وضعیت خانه های بهداشت آسیب دیده در مناطق زلزله زده غرب کشور، اظهارکرد: با توجه به بررسی های صورت گرفته، مشخص شد، ٦٢ خانه بهداشت تخریب شده و حدود ١٤٠ خانه بهداشت نیز آسیب جدی دیده و باید تعمیر شود، البته به جز رخداد زلزله، قدیمی بودن ساختمان خانه های بهداشت مزید بر علت بوده است ولذا باید به طور کامل نوسازی شوند.وی با بیان اینکه خدمات بهداشتی و درمانی در هیچ روستایی متوقف نشده است، خاطرنشان کرد: بهورز در اکثر روستاها حضور دارد و به صورت دهگردشی علاوه بر انجام واکسیناسیون و مراقبت از بیماران صعب‌العلاج و مادران باردار، وضعیت آب آشامیدنی و اغذیه مردم نیز کنترل می شود. هاشمی تصریح کرد: باید گفت، وزارت بهداشت دقیق ترین آمار را از تعداد بیماران خاص و صعب العلاج و مادران باردار دارد، زیرا این افراد پرونده الکترونیک سلامت دارند و اطلاعات آنها از وضعیت سلامتشان ثبت شده است.
وی در مورد جایگزینی کانکس برای خانه های بهداشت در مناطق زلزله زده توضیح داد: تاکنون ٣٠ عدد کانکس جایگزین شده و این تعداد به تدریج افزوده می‌شود، اما نکته اینجاست که بهورز آخرین نفری است که در هر روستا امکانات مشابه دیگران را دریافت می کند. هاشمی افزود: جایگزینی ٦٢ کانکس برای خانه های بهداشت تخریب شده در دستور کار است و همچنین برای ٢٤ مرکز جامع خدمات سلامت که تخریب شده هم برنامه جایگزینی کانکس وجود دارد و ظرف مدت کمتر از یکسال کار بازسازی و نوسازی این خانه‌ها و مراکز به اتمام می رسد.
وزیر بهداشت در پایان بر حضور مسئولان کشور در مناطق زلزله زده تاکید کرد و گفت: حضور مسئولان ارشد کشور در این مناطق و بازدید از وضعیت مردم، می تواند تاثیر بسزایی در تصمیم‌گیری های واقع‌بینانه داشته باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code