موضوعات
کرمانشاه

طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب در انتظار فاینانس خارجی

نویسنده: سجاد محمدی کرمانشاه - خبرنگار
اسلام آباد غرب از شهرستان‌های مهم استان است. مردمان این دیار در دوران دفاع مقدس حماسه‌ها آفریدند و حق بزرگی بر گردن همگان دارند. اما این شهرستان از برنامه‌های توسعه‌ای عقب مانده است و فاصله زیادی با شهرهای برخوردار دارد....
1396/05/16
اسلام آباد غرب از شهرستان‌های مهم استان است. مردمان این دیار در دوران دفاع مقدس حماسه‌ها آفریدند و حق بزرگی بر گردن همگان دارند. اما  این شهرستان از برنامه‌های توسعه‌ای عقب مانده است و فاصله زیادی با شهرهای برخوردار دارد.
برخورداری از منطقه ویژه اقتصادی از مطالبات به حق مردم این دیار است و از سوی دیگر مردم برای راه اندازی پتروشیمی اسلام آباد غرب به عنوان یکی از پروژه‌های بسیار مهم و حیاتی در استان، لحظه شماری می‌کنند.
فرماندار شهرستان اسلام آباد غرب در باره  وضعیت منطقه ویژه اقتصادی در این شهرستان می‌گوید:  سال‌ها هیچ فعالیتی در منطقه ویژه اسلام آباد غرب صورت نگرفته است. تنها زمینی  را دیوارکشی کرده بودند و سرمایه گذاری در آن انجام نشده بود. پروژه پتروشیمی زیر ساخت نداشت اما در 3 سال اخیر کارهای خوبی در منطقه ویژه شروع شده است.
« افشین کریمی» در ادامه توضیح  می‌دهد: اعضای هیات مدیره پتروشیمی اسلام‌آباد با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط در زمینه ارائه امتیازات آب و برق و سیستم فاضلاب و... در منطقه ویژه گام های خوبی برداشتند، از سویی مینی پالایشگاه در داخل منطقه ویژه وجود دارد و این طرح  شاید اولین پروژه منطقه ویژه و نوید بهار توسعه در منطقه ویژه اسلام آباد غرب است که از دور نیز هویداست و تا یک ماه آینده به بهره‌‌برداری می‌ رسد.
وی با بیان اینکه منطقه ویژه امتیازاتی برای فعالان حوزه صادرات، واردات و سرمایه گذار ها دارد، می‌گوید: اکنون همه زیرساخت‌ های گمرکی فراهم شده و می‌‌توان پذیرای شرکت ‌های فعال در حوزه صادرات به عراق بود. مسائل گمرکی در داخل منطقه ویژه انجام می‌شود.
 از سویی نیز طرح راه‌اندازی پتروشیمی داخل منطقه دیده شده و امیدواریم با شروع به کار آن، گام‌های بهتری برداشته شود.
کریمی در باره وضعیت پروژه پتروشیمی اسلام آباد غرب می‌گوید: در سفر ریاست جمهوری به استان و با موافقت ‌ها و مصوبات وزارت نفت و پیگیری استاندار و نمایندگان، مراحل اداری ساخت پتروشیمی که جزو مسائل مهم است، تحقق یافته است. سرمایه گذار طرح نیز داخلی و اهل کرمانشاه است و سرمایه گذاری خوبی در این زمینه  انجام شده است.
وی ادامه می‌دهد: زمین پتروشیمی تملک و مسائل داخلی طی شده است.  مشکل فاینانس خارجی است که اگر با طرف خارجی توافق حاصل شود، طرح پتروشیمی اجرا خواهد شد. رئیس هیات مدیره اعلام کرده است که به زودی مراحل اجرایی آن شروع خواهد شد.

مزیت راه‌آهن برای اسلام‌آباد
فرماندار شهرستان اسلام آبادغرب درباره پروژه راه‌آهن نیز بیان می‌کند: راه‌آهن غرب کشور و به‌ویژه بخشی که از کرمانشاه به خسروی پیش بینی شده، مزیتی برای اسلام آباد غرب به شمار می آید.
وی بیان می‌کند: در جلسه‌ ای که با دکتر «حشمت‌الله فلاحت پیشه» و مسئولان قرارگاه خاتم(ص) در زمینه راه‌آهن در اسلام آباد غرب داشتیم، عنوان شد که 2 سال بعد از رسیدن راه‌آهن به کرمانشاه، راه‌آهن به اسلام آبادغرب  نیز می رسد.

مکان یابی ایستگاهی طراحی شده
کریمی اظهار می‌کند: در حال مکان یابی ایستگاهی طراحی شده هستیم. قرار  است راه‌آهن در اسلام آباد یک ایستگاه داشته باشد.
وی در پایان اضافه می‌کند: موضوع اشتغال نیروهای غیربومی در بخش‌ های مختلف راه‌آهن یکی از مسائل مطرح شده است که در زمینه پیمانکاری ، از 13 نفری که جذب شده بودند 11 نفر اسلام آبادی  و 2 نفر هم کرمانشاهی هستند، اما اگر گزارشی غیر از این به ما برسد ما هم مذاکره و رسیدگی خواهیم کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code