موضوعات
کرمانشاه

ضرورت برند‌سازی‌ سازهای سنتی فش

نویسنده: مجید رحمتی کرمانشاه- خبرنگار
پس از ثبت سراب و روستای «فش» از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حالا برندسازی‌صنعت ساخت سازهای سنتی یک ضرورت برای فعالان این عرصه به شمار می رود....
1396/05/22
پس از ثبت سراب و روستای «فش» از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حالا برندسازی‌صنعت ساخت سازهای سنتی یک ضرورت برای فعالان این عرصه به شمار می رود.
فش در 12 کیلومتری شمال کنگاور بر سر راه ارتباطی این شهر با سنقر قرار دارد. آب و هوای معتدل سراب های فش و گرم خانی طبیعتی زیبا و دل انگیز در این منطقه به وجود آورده است.
ساختن ساز در ایران قدمت طولانی دارد و ساختن ساز تنبور در روستای فش نیز از قدمت دیرینه‌ای برخوردار است .در این روستا به نحو چشمگیری کارگاه‌های ساخت انواع مختلف آلات موسیقی از قبیل تنبور، تار و سه تار دیده می‌شود.
اغلب اهالی این روستا به ویژه مردان و جوانان مشغول‌ساخت سازهای سنتی هستند که هرخانواده برای خود کارگاهی مجزا دارد.

تولید ساز تنبور
نماینده معاون‌ میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور در سفر به کنگاور اظهار کرد: روستای فش یکی از مراکز تولید ساز تنبور است که باید برند شود تا اعتباری برای روستا باشد. «صامت اجرایی» طرح ضربتی ارزیابی تولید و اشتغال در راستای برنامه 5 ساله توسعه را در دستور کار سازمان میراث فرهنگی دانست که از فروردین امسال آغاز شده است.  وی ایجاد پشتوانه‌ برای بوم‌گردی را بسیار مهم  شمرد و افزود: توسعه صنایع دستی در روستای فش با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی و با ایجاد بازار فروش برای آنها انجام خواهد شد.
این در حالی است که معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز چندی پیش با اعلام اینکه به دنبال ثبت ملی روستای تاریخی فش به عنوان روستای ساخت ساز سنتی هستیم ، گفت: در هر کارگاه تولیدی ساز سنتی روستای فش بین 4 تا 5 نفر از اهالی روستا مشغول کار و فعالیت هنری هستند که تار، سه تار، تنبور و ... از جمله سازهای سنتی تولیدی در این روستاست و غالبا برای فروش به تهران فرستاده می شوند.
«پروانه حیدری» از انجام مقدمات ثبت ملی شدن روستای فش به عنوان روستای ساخت ساز سنتی ایران خبر داد و گفت: به زودی جشن ثبت ملی شدن آن برگزار خواهد شد. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کنگاور در این زمینه به همشهری گفت: با توجه به اینکه دهستان فش هنرپرور است باید از این ظرفیت در راستای ارتقای صنعت گردشگری استفاده شود.
 «منوچهر پاشایی» ادامه داد: تا کنون برای جلوگیری از فراموشی و به ابتذال کشیده شدن موسیقی اصیل ایرانی در روستای فش با حمایت سازمان فنی و حرفه ای و همکاری اداره میراث فرهنگی کلاس‌های ساخت ساز در خانه موسیقی این روستا برگزار شده است. وی با بیان اینکه کارگاه‌های سازشناسی مورد حمایت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است، گفت: در سال« اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال»‌ برای رونق این کارگاه ها به تازگی وام هایی‌ به مبلغ 5 میلیارد ریال از طریق صندوق کارآفرینی امید و با تلاش سازمان میراث فرهنگی شده است.
وی با بیان اینکه با همکاری بنیاد مسکن و دهیاری روستای فش، ورودی این روستا ساماندهی و آسفالت می شود، بیان کرد: برگزاری کلاس های خراطی، آموزش ساخت سازهای سنتی، اجرای طرح اقامت های بوم‌گردی که با استقبال مردم روستا مواجه شده است، نورپردازی پروژه سراب فش و نصب تابلو معابر روستا در حال انجام و اجراست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code