موضوعات
کرمانشاه

صنعت چاپ استان درگیر مشکلات متعدد

نویسنده:
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اوضاع نامساعد صنعت چاپ استان گفت: این صنعت با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند.
1396/06/14
حجت الاسلام «رحیم جعفری» در گفت و گو با ایسنا با اشاره به وجود 88 چاپخانه در استان، گفت: این تعداد شامل چاپخانه‌های افست، دیجیتال، لیتوگرافی و چاپخانه‌های سیلک است. وی با بیان اینکه حوزه چاپ استان با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند، گفت: مهم ترین مشکل حوزه چاپ استان فرسودگی دستگاه‌های چاپ و به روز نبودن چاپخانه‌های استان است. جعفری تصریح کرد: بیشتر چاپخانه‌های شهرستان‌ها قدیمی بوده و به روز رسانی نشده‌اند و در مجموع از 46 چاپخانه افست استان بیش از نیمی از آنها بروزرسانی نشده‌اند که این امر حوزه چاپ استان را با مشکل مواجه کرده است. وی افزود: استفاده از دستگاه‌های قدیمی هم بر سرعت و هم بر کیفیت کار اثرگذار است و این امر موجب شده بیش از نیمی از چاپخانه‌های افست استان که کارهای انبوه چاپ را برعهده دارند، توان رقابت نداشته باشند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نبود نیروی متخصص و ماهر در چاپخانه‌های استان را مشکل دیگر حوزه چاپ استان عنوان کرد و افزود: متاسفانه طی سال‌های گذشته دوره‌های آموزشی برای تربیت نیروی متخصص در حوزه چاپ برگزار نشده است. وی افزود: در همین راستا امسال به دنبال این هستیم که رشته چاپ را در مرکز علمی و کاربردی و عرصه‌های فرهنگ و هنر استان راه اندازی کنیم تا از این طریق نیروی متخصص لازم برای حوزه چاپ استان تربیت شود.

سفارش های چاپ به خارج از استان می‌رود
جعفری با بیان اینکه بخش عمده‌ای از کار چاپ استان به خارج از استان می‌رود، گفت: بسیاری نشریات استان کار چاپ خود را به چاپخانه‌های استان های تهران و همدان می‌دهند، زیرا در کنار کیفیت سرعت کار آنها بسیار بالاست.  وی افزود: در حالی چاپخانه‌ها در این استان‌ها 3 نوبته کار می‌کنند و کار را به سرعت تحویل می‌دهند که ما در استان چاپخانه با 2 شیفت کار هم نداریم. جعفری تصریح کرد: از طرفی کیفیت کار این چاپخانه‌ها بالاست چون دستگاه‌های خود را به روز رسانی کرده‌اند و چاپخانه های استان اگر بخواهند وارد رقابت شوند باید خود را به روز کنند.

به‌روز رسانی چاپخانه‌ها نیازمند تسهیلات
این مسئول به هزینه های بالای خرید دستگاه‌های چاپ اشاره کرد وافزود: در این زمینه باید بانک‌ها مساعدت کرده و تسهیلات ویژه را در اختیار چاپخانه‌داران استان قرار دهند، چون هزینه ساده ترین دستگاه چاپ 500 میلیون تومان و بعضا میلیاردی است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: حمایت تسهیلاتی از حوزه چاپ منجر به احیای این صنعت در استان و از همه مهم‌تر اشتغالزایی در این حوزه می‌شود. وی به بازار مطلوب منطقه در حوزه چاپ اشاره کرد و افزود: با دادن تسهیلات و به روز رسانی چاپخانه‌های استان ظرفیت مطلوبی در استفاده از بازار چاپ منطقه و کشور برای صنعت چاپ استان وجود دارد و از همه مهم‌تر هم‌جواری با کشور‌عراق می‌تواند بازار خوبی برای حوزه صنعت چاپ استان فراهم کند.

نهادها سفارش‌های خود را به چاپخانه‌های استان بدهند
جعفری با اشاره به اینکه برخی چاپخانه‌های استان کار به روزرسانی را آغاز کرده و اکنون از ظرفیت خوبی درحوزه چاپ برخوردارند، گفت: درخواست ما این است که طی جلساتی با استانداری، اتاق اصناف و سازمان امور مالیاتی و سایر نهادهای مربوطه به سمتی حرکت کنیم که همه سفارش های چاپ نهادهای دولتی و شاید هم خصوصی استان به چاپخانه های استان داده شود.
وی تصریح کرد: بر بخش خصوصی اجباری نیست که چاپ خود را به کجا بدهد، اما حداقل می‌توان دستگاه‌ها و نهادهای دولتی را مجاب کرد  که در راستای حمایت از تولید و اشتغال استان سفارش‌های چاپ خود را به چاپخانه‌های استان بدهند. جعفری افزود: این امر موجب خواهد شد چاپخانه‌ها رونق گرفته و با ایجاد فضای رقابتی به منظور روزرسانی هرچه بیشتر چاپخانه خود اقدام کنند. وی با بیان اینکه چاپخانه‌ها، کانون‌های تبلیغاتی، حوزه نشر کتاب و مطبوعات و نیز حوزه بسته بندی باید یک زنجیره در استان تشکیل دهند گفت: اگر این زنجیره برقرار و سفارشات تمامی این حوزه‌ها به صنعت چاپ استان واگذار شود،قطعا احیا و شکوفایی صنعت چاپ استان را شاهد خواهیم بود. وی افزود:  در حال حاضر شاید تعطیلی در چاپخانه‌های استان نداشته باشیم، اما عملا خیلی از آنها غیرفعال هستند و بسیاری را چاپخانه‌داران استان تنها به دلیل علاقه ای که به این حرفه دارند در این مسیر به کار خود ادامه می دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code