موضوعات
کرمانشاه

صعود اجاره بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: فاطمه کمانی کرمانشاه - خبرنگار
همیشه بهار و تابستان اوج رونق بازار مسکن بوده و در این 2 فصل خرید، فروش، رهن و اجاره رونق قابل توجهی داشته است. اکنون چند سال است که بازار مسکن در کل کشور دچار رکود شده و حتی در فصل تابستان هم مانند گذشته رونق چندانی ندارد....
1396/06/22
همیشه بهار و تابستان اوج رونق بازار مسکن بوده و در این 2 فصل خرید، فروش، رهن و اجاره رونق قابل توجهی داشته است. اکنون چند سال است که بازار مسکن در کل کشور دچار رکود شده و حتی در فصل تابستان هم مانند گذشته رونق چندانی ندارد. این رکود در شهری مانند کرمانشاه هم به خوبی خود را نشان می دهد و دیگر خبری از بازار داغ مسکن تابستانی در کرمانشاه نیست. مشاورین املاک در کرمانشاه با رکود مواجه هستند و معاملات آنها بسیار کم شده است، از سوی دیگر افرادی که قصد فروش و یا اجاره دادن خانه های خود را دارند مدت‌هاست که به دنبال مشتری می گردند. آمار خانه های خالی در کرمانشاه بسیار بالا رفته و اگر شب هنگام گردشی در شهر داشته باشید، چراغ بسیاری از خانه ها خاموش است و خالی از سکنه هستند.

خبری از رونق نیست
«بهرام توکلی» در محدوده شهرک متخصصین کرمانشاه واحد مشاور املاک دارد و می گوید: هر سال در فصل تابستان از محل رهن و اجاره و خرید و فروش درآمد خوبی داشتیم و حق کمیسیون قابل توجهی به دست مشاورین املاک می رسید، اما اکنون چند سال است که در فصل تابستان هم دیگر خبری از رونق بازار مسکن نیست و تابستان امسال هم که سپری شد درامد چندانی نداشتیم.
وی اضافه می کند: وضعیت تمام مشاورین املاک در همه نقاط شهر همینگونه است و مراجعه کننده چندانی ندارند.
این شهروند بیان  می‌کند: دفاتر ما پر از واحدهای مسکونی و آپارتمان هایی است که برای فروش و رهن و اجازه گذاشته شده اما کسی سراغ آنها نمی آید و برخی از خانه ها چندین ماه است که برای فروش گذاشته شده اند و مشتری ندارند.
توکلی از تعطیل شدن بسیاری از واحدهای صنفی مشاور املاک خبر می دهد و می افزاید: امید چند ساله ما برای آنکه رونق به بازار مسکن برگردد بیهوده بوده و بعید است بازار دیگر مانند سابق شود.

کسادی شدید بازار
«مرتضی ویسی» در فرهنگیان فاز دوم کرمانشاه مغازه مشاور املاک دارد و می گوید: گاهی در روز حتی یک مراجعه کننده هم نداریم و با کسادی شدید بازار مواجه هستیم. وی ادامه می دهد: دیگر کسی نه تنها سراغ خانه های بزرگ و ویلایی بلکه سراغ آپارتمان های چند مترمربعی هم نمی آید و به ندرت خرید و فروش خانه داریم.  این بنگاه دار کرمانشاهی با بیان اینکه پایین بودن قدرت خرید مردم مانع از آن می شود که بتوانند خانه بخرند، اضافه می کند: این در حالی است که طی یک یا دو سال اخیر تغییر چندانی هم در قیمت ها نداشتیم و قیمت مسکن تقریبا ثابت بوده است. ویسی معتقد است: در گذشته که معاملات ملک زیاد بود مردم به خانه به چشم یک کالای سرمایه ای نگاه می کردند و هر کس پولی در بساط داشت آن را در بازار مسکن سرمایه گذاری می کرد، اما اکنون این بازار راکد و بی سود شده است و حتی کرایه خانه هم کفاف هزینه خوابیده در یک ملک را نمی دهد. وی می گوید: مردم این روزها ترجیح می دهند اگر پولی دارند بدون دردسر و درگیری با مستاجر و بنگاه رفتن آن را به بانک‌ها بسپارند و سر ماه سود خود را دریافت کنند. این بنگاه دار دلیل دیگر رکود در بازار را بالا بودن عرضه و پایین بودن تقاضا می داند و اضافه می کند: بازار مسکن دیگر اشباع شده است، در ‌ زمانی همه به سمت انبوه سازی روی آورند و شهر پر از واحدهای آپارتمانی شد، به علاوه پروژه های مسکن مهر بالا رفت و چند هزار واحد مسکونی هم در این بخش ساخته شد و این در حالی است که ما به این اندازه به مسکن نیاز نداشتیم.

رکود 4 ساله بازار
رئیس اتحادیه مشاورین املاک کرمانشاه هم با بیان اینکه نزدیک به 4 سال است که بازار مسکن کرمانشاه مانند کل کشور درگیر رکود شده، می گوید: در بهار و تابستان امسال هم رونق خاصی را در بازار شاهد نبودیم. «محسن ملکی» با بیان اینکه هر سال فصل تابستان اوج رونق بازار مسکن بود، یادآوری می کند: امسال حتی در فصل تابستان و نیمه اول سال هم رونق چندانی را شاهد نبودیم و بعید است رکودی که در بازار مسکن حاکم شده به این سادگی برطرف شود. وی اضافه می کند: از ابتدای کار بدون پشتوانه کارشناسی ساخت و ساز فراوانی صورت گرفت و اکنون با مازاد عرضه در بازار مواجه هستیم. رئیس اتحادیه مشاورین املاک کرمانشاه تاکید می کند: از سوی دیگر مردم قدرت خرید ملک ندارند، پرداخت وام مسکن هم نیازمند سپرده گذاری است و دریافت آن به راحتی برای مردم عادی میسر نیست، به علاوه رقم آن هم چندان بالا نیست که بتوان به کمک وام، خانه خرید. ملکی در باره راهکار خروج بازار مسکن از رکود نیز می گوید: این امر نیازمند کار کارشناسی علمی و دقیق است.  وی می افزاید: باید برای خروج بازار مسکن از رکود، برنامه ریزی صحیح صورت بگیرد، زیرا در کنار رکود بازار مسکن واحدهای عرضه مصالح ساختمانی و کارخانه‌های مرتبط نیز دچار رکود شده اند. به گفته این کارشناس بازار مسکن، اقدامات غیرکارشناسی که از گذشته انجام شده به این سادگی رفع نخواهد شد.

افزایش 100 درصدی اجاره ها در پاوه
رئیس اتاق اصناف پاوه در این باره به همشهری می گوید:  شرایط ویژه اقتصادی پاوه  و سیاست های نادرست ساخت و ساز توسط متولیان امر باعث ركود ساخت و ساز در این شهرستان  شده است. البته دلایلی دیگری همچون مهاجرت مردم شهر و رشد منفی جمعیت نیزمزید بر علت است. «بهروز شفعیی » شرایط توپوگرافی خاص منطقه، نبود قانون مدون و كمبود عرضه را عامل افزایش اجاره بها می‌داند و می افزاید: گاهی افزایش اجاره بهاء  سرسام آور می‌شود، به گونه ای كه در بخش تجاری شاهد افزایش  ١٠٠در صدی اجاره ها در پاوه  بودیم. وی ادامه می دهد: رهن و اجاره  در شهرستان تابع قانون خاصی نیست و مالكان سلطان یكه تاز این عرصه اند. رئیس اتاق اصناف پاوه با بیان اینکه قیمت ملك و زمین  به علت ركود سیر نزولی دارد، می گوید: می توان گفت،  معامله ها در شهرستان پاوه  انگشت شمارند. شفعیی در ادامه به ارائه راهکار می پردازد و اضافه می کند: قوانین اجاره که از سالها پیش مسکوت مانده، باید با یکسری اصلاحات به جریان بیفتد. به  شهرداری ها اجازه داده شود که محلی تصمیم بگیرند.  وی ادامه می دهد: پرداخت وام های مسكن با شرایط كنونی همخوانی ندارد و برای استان هایی همچون كرمانشاه به دلیل محرومیت ، میزان وام ها باید حداقل ٧٠در صد هزینه ها را مستهلک کند.  در شهر هایی چون پاوه كه توپوگرافی خاصی دارند ، زمین های وقفی ، منابع طبیعی وزمین های بلاتكلیف از نظر مالكیت مانع های بزرگی برای توسعه هستند كه نیاز  به بازنگری قوانین مدون منطقه ای است.

‌رکود بازار خرید و فروش در قصرشیرین
«یونس قنبری» دبیر اجرایی و مشاور اتاق اصناف قصرشیرین با بیان اینکه خرید و فروش مسکن در این شهرستان راکد است، می گوید: از تیر ماه سال 95 قیمت اجاره ها در حال افزایش است. وی دلیل این موضوع را منطقه آزاد تجاری می داند و می افزاید: با خبر  منطقه آزاد تجاری ، خرید و فروش املاک نیز برای مدتی بالا گرفت اما از نیمه دوم 95 خرید و فروش ها راکد شد.  قنبری ادامه می‌دهد: با تصویب تجاری شدن منطقه آزاد در قصرشیرین در نیمه دوم 95 مردم از فروش املاک خود، خودداری کردند و در نتیجه فروش ملک راکد ماند. افزون بر 30 در مسکن های قصرشیرین خالی هستند و صاحبان آنها خارج از شهرستان زندگی می کنند. از لحاظ  اجاره و رهن  قیمت ها به‌شدت در حال افزایش است، به نحوی که رهن کمتر از 20 میلیون و اجاره کمتر از 400 در قصرشیرین وجود ندارد. قنبری در ادامه با انتقاد از اینکه قصرشیرین یکی از شهرهایی است که هنوز خرید و فروش آن در سامانه املاک و مستغلات ثبت نمی شود،
می افزاید: قراردادها هنوز به صورت دستی در شهرستان های سرپل‌ذهاب، قصرشیرین و گیلان‌غرب انجام می شود. وی اضافه می کند: طبق ماده 17 و 68 قانون صنفی و بند ط ماده 20 نظام اصلاح‌ سال 92 بنگاه‌هایی که قراردادهایشان الکترونیکی نشود در ابتدا 200 هزار تومان و در صورت تکرار یک میلیون تا 2 میلیون تا 500 هزار تومان جریمه خواهند شد. قنبری با اشاره به اینکه جای خالی قانون بر املاک و مستغلات قصرشیرین مشهود است، بیان می کند: ما مرجع نظارتی برای قیمت گذاری ملک در کشور نداریم و اینها عامل تمام مشکلات ما در بازار املاک است.

تاثیر کاهش سپرده های بانکی بر بازار مسکن
«مراد پدرام» رئیس اتاق اصناف کنگاور نیز از وضعیت ساخت و ساز راکد در این شهرستان می گوید و می افزاید: با کاهش سود سپرده های بانکی مردم تمایلی به رهن ندارند  و بیشتر مردم خانه هایشان را اجاره می دهند. وی از تاثیر منفی  کاهش سود بانکی بر بازار مسکن سخن می گوید و بیان می کند: اجاره در شهرستان کنگاور 20 تا 25 درصد  طی 6 ما اخیر افزایش پیدا کرده است.

بیشتر منازل بافت مرکزی خالی از سکنه است
رئیس اتاق اصناف هرسین نیز به همشهری می گوید: حدود 3 سال است که ملک در هرسین افزایش چندانی نداشته و حالت راکد به خود گرفته است. «حجت خانی زاده »بیان می کند: در بافت مرکزی و فرسوده  بیشتر ساختمان ها خالی از سکنه هستند و به علت بیکاری و رکود اقتصادی در تمامی صنوف شاهد مهاجرت مردم هرسین به تهران و دیگر استان های کشور هستیم. وی می گوید: معاملات ملکی در این شهرستان به ندرت صورت می گیرد و تنها در شهرک جدیدی که ساخته شده اندکی رونق وجود دارد.
Untitled-3.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code