موضوعات
کرمانشاه

شهرک «شهید رجایی» محله فراموش شده

نویسنده: مرضیه قاسمی کرمانشاه- خبرنگار
ارائه مطلوب خدمات‌ به محلات و شهرک ها یکی از مسائل مهم در توسعه پایدار شهری است. کرمانشاه یکی از شهرهایی است که شهرک های قدیمی و فرسوده در آن به وفوربه چشم می‌خورد؛ شهرک‌هایی که ساکنان آنها اغلب با انبوهی از مشکلات زیر ساختی دست و پنجه نرم می‌کنند....
1396/06/28
ارائه مطلوب خدمات‌ به محلات و شهرک ها یکی از  مسائل مهم در توسعه پایدار شهری است. کرمانشاه یکی از شهرهایی است که شهرک های قدیمی و فرسوده در آن به وفوربه چشم می‌خورد؛ شهرک‌هایی که  ساکنان آنها اغلب با انبوهی از مشکلات زیر ساختی دست و پنجه نرم می‌کنند.‌ساکنان شهرک «شهید رجایی» واقع در ایستگاه 8 کارمندان از آن شهرک هایی که ساکنان آن از معضلات فراوان رنج می‌برند. این شهرک معروف به شهرک جنگ زده هاست. به همین منظور بنا به درخواست ساکنان، سری به این شهرک محروم زدیم و با شهروندان آن درباره مشکلات آنها گفت‌وگو کردیم.

ساختمان هایی با قدمت 45 سال
یکی از ساکنان این شهرک به قدمت واحدهای آپارتمانی این شهرک اشاره می کند و می گوید: این واحدهای آپارتمانی از سال 1351 ساخته شده است و ساخت آنها 4 سال طول کشید . «احمدرضا آزادی» می افزاید: حالا با گذشت نزدیک به 45 سال از قدمت به حال خود رها شده‌اند. وی تعداد این بلوک ها را 87 باب می داند و اضافه می کند:  آثار باقی مانده از جنگ تحمیلی در نمای بیرونی این آپارتمان ها دیده می شود. به دلیل کهنگی آنها برخی دیوارها هنگام بارندگی دچار رطوبت می‌شوند. نداشتن آسانسور رفت و آمد را به ویژه برای افراد معلول بسیار سخت کرده است. یکی دیگر از ساکنان این شهرک با اشاره به بافت بسیار قدیمی ساختمان ها در این شهرک می گوید: نزدیک به 40 سال است که در مجتمع مسکونی این شهرک زندگی می کنیم. ساختمان های آن بسیار فرسوده است و حتی برخی از آنها در حال فرو ریختن است.  «معصومه زنگنه» می افزاید: در هنگام غروب این واحد های آپارتمانی با مشکل قطعی  و افت فشار آب مواجه است.  این شهروند با بیان اینکه کمبود روشنایی معابر در شب نیز باعث افزایش ناامنی شده است، بیان می کند: به دلیل ناامنی در کوچه ها زنان و دختران از رفت و آمد در شب خودداری می کنند.

نبود عابربانک، داروخانه و مرکز بهداشت و درمان
یکی دیگر از ساکنان این شهرک به مشکلات زیرساختی موجود اشاره می کند و می گوید: شهرک شهید رجایی از نظر زیرساخت‌های شهری وضعیت بسیار نامناسبی دارد. این شهرک با جمعیتی بیش از 4 هزار نفر دارای مشکلات متعددی است. «مریم رحمانی» که دانشجو است از نبود عابر بانک، درمانگاه و داروخانه می گوید و می افزاید: به دلیل نداشتن یک داروخانه برای گرفتن دارو باید مسافت زیادی را طی کنیم تا به داروخانه ای در شهرک آبادانی مسکن مراجعه کنیم.
همچنین یک عابر بانک نیز در چند کیلومتری شهرک است که اغلب اوقات خراب است. «فرهاد رسولی» یکی دیگر از ساکنان با بیان این‌که هیچ گونه امکاناتی در شهرک شهید رجایی وجود ندارد، اظهار می‌کند: ازآنجا که در این مکان مرکز بهداشت، و یا داروخانه شبانه روزی وجود ندارد مجبوریم‌ مسافت زیادی را تا مرکز شهر طی کنیم.

دردسر سگ های ولگرد، زباله‌ها و مشکل تردد
ساکن دیگر این شهرک وجود حیوانات از جمله سگ‌های ولگرد را یکی دیگر از مشکلات این شهرک عنوان می‌کند ومی افزاید : سگ‌های ولگرد در این منطقه مخل آسایش ساکنان هستند که باید ساماندهی شوند.  یکی دیگر از ساکنان درباره وضع نامناسب حمل و نقل این شهرک بیان می‌کند: اتوبوس‌ها در این شهرک فرسوده هستند و تعدادشان نیز کم است. مردم باید مدت زیادی منتظر اتوبوس بمانند‌. «سمانه حیدری» در ادامه به وضع نامطلوب جمع آوری زباله‌ها اشاره و بیان می‌کند: جمع‌آوری نکردن زباله نیز از مشکلات ساکنان این منطقه است. زباله‌ها تنها در خیابان اصلی شهرک جمع‌آوری می‌شوند و به کوچه‌های فرعی توجه نمی‌شود.

انشعاب غیر مجاز آب و برق
«بهاره رستم آبادی»، یکی دیگر از اهالی این شهرک نیزمی‌گوید: برخی از مردم این محله توانایی پرداخت هزینه آب و برق را ندارند و به‌صورت غیر قانونی از انشعاب آب و برق استفاده می‌کنند که در هنگام شب با قطعی برق مواجه هستیم. وی ادامه می‌دهد: این محله از کمترین امکانات بهداشتی برخوردار است. تجمع زباله در زمین‌های خالی، نبود امنیت، ایستگاه اتوبوس و بسیاری موارد دیگر از مشکلات مردم است. انتظار ما از مسئولان رسیدگی به وضع زندگی مردم و ارائه خدمات شهرنشینی به شهرک محروم شهید رجایی است.

نبود فضای سبز
«علیرضا براری » از دیگر ساکنان شهرک شهید رجایی به نبود فضای سبز ،امکانات ورزشی و فرهنگی اشاره و عنوان می کند: افراد ساکن در این شهرک از آنجا که جزو اقشار کم درآمد و محروم هستند هزینه رفتن به سالن های ورزشی
مجهز را ندارند و این محله فاقد هر نوع امکانات تفریحی است.

بازاری با نبود امکانات
همچنین در ابتدای ورودی شهرک شهید رجایی بازاری به نام سه شنبه بازار وجود دارد که دستفروش ها بساط خود را در آنجا برای فروش اجناس پهن می کنند که بسیار وضعت نامطلوبی دارد. یکی از دستفروشان به نمایندگی از سایرین با اشاره به مشکلات این بازار اظهار می‌کند: چند سال است که در این محله با شرایط سختی دستفروشی
می‌کنیم. «بهمن کمیلی» می افزاید: نبود آسفالت در این بازار باعث شده هنگام رفت و آمد مردم، حجم زیادی گرد و خاک در فضا پراکنده شود که منجر به انتقال بیماری می شود. این دستفروش ادامه می دهد: نبود سایه بان و فضای مناسب در زیر گرمای شدید آفتاب آزار دهنده است.
در این باره معاون شهرداری منطقه 5 با اشاره به خدمات انجام شده شهرداری در این شهرک می گوید: مکان ورودی شهرک کاربری اش مربوط به اداره مسکن و شهرسازی و دارای کاربری ورزشی است، اما هنوز تکلیفش مشخص نیست.  «شهرام عارف کیا» می افزاید: در ضلع جنوبی خیابان صیاد شیرازی که یکی از خیابان های اصلی این شهرک است، فضای سبز  وجود دارد که ما آن را اجرا کرده‌ایم. عارف کیا درباره  سطل های زباله این شهرک نیز می گوید: اگر مردم در خواست دهند تعداد مخزن های زباله را بیشتر می کنیم. مخزن های زباله هر شب توسط نیروهای پیمانکار‌ تخلیه می شود. نظافت خیابان های اصلی مثل خیابان صیاد شیرازی روزانه انجام می شود. تخلیه مخازن‌کوچه ها و مسیرهای فرعی هم 3 روز یک بار انجام می شود و اگر مردم در این باره اعتراضی دارند می توانند با مراجعه به شهرداری منطقه 5 طرح شکایت کنند. معاون شهرداری منطقه 5 با اشاره به زمین های خالی که محل تجمع زباله است بیان  می کند: زمین های خالی معضلی برای شهرداری شده است. زمانی که مردم تعمیرات ساختمانی انجام می دهند خود اهالی کوچه،‌زمین خالی گیر می آورند و زباله ها را در آنجا می ریزند.  شهرداری زمین هایی که سند دارد را مشخص کرده و به مالکان آن  اخطار می دهد که اقدام به دیوار کشی کنند. در زمینه جمع آوری زباله از این زمین ها مشکلی نداریم و روزانه توسط ماموران شهرداری پاکسازی انجام می شود. در طرح تفصیلی نیز فضا ی سبز برای این شهرک تعریف نشده است چون مجتمع کوچکی است ، فضای چندانی برای اجرای فضای سبز وجود ندارد. با این وجود سعی کرده‌ایم در ضلع جنوبی خیابان صیاد شیرازی فضای سبز ایجاد کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code