موضوعات
کرمانشاه

سفر سفیر و هیات اقتصادی روسیه به کرمانشاه

نویسنده:
رئیس اتاق بازرگانی استان از سفر سفیر روسیه به همراه یک تیم اقتصادی این کشور به کرمانشاه در اوایل هفته جاری خبر داد.
1396/05/22
 به گزارش ایسنا «کیوان کاشفی»‌ با اشاره به بسترهایی که از سوی دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی فراهم شده، افزود: هدف از این سفر توسعه روابط اقتصادی بین کرمانشاه و روسیه به ویژه در بعد صادرات و واردات است که زمینه‌های خوبی را در این زمینه شناسایی کرده ایم.
رئیس اتاق بازرگانی استان اظهار کرد: همچنین قرار است هیات تجاری از استان، 20 شهریور و همزمان با نمایشگاه مواد غذایی روسیه به مسکو اعزام شوند که هدف از این سفر نیز توسعه روابط تجاری است.
کاشفی افزود: از مسئولان یک شرکت سرمایه‌گذاری آلمانی نیز دعوت شده که مهرماه به کرمانشاه سفر کنند که این شرکت تجارب خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری و مشاوره دارد. وی ابراز امیدواری کرد: با سفر 2 روزه این شرکت به‌کرمانشاه، بتوانیم از تجارب آنها برای توسعه سرمایه‌گذاری در استان استفاده کنیم.

ضرورت صادرات در استان
کاشفی در ادامه به وضعیت صادرات در استان اشاره کرد و ادامه داد: 2 مولفه مهم در صادرات داریم که یکی تامین زیرساخت‌ها از جمله جاده و انبار و‌مولفه دوم نیز ایجاد هماهنگی بین حلقه‌هایی‌است که در زنجیره صادرات نقش دارند‌.
رئیس اتاق بازرگانی استان اظهار کرد، این 2 مولفه در مرزهای متعدد کرمانشاه متفاوت است و همین امر باعث می‌شود مرزهای ما قابلیت صادراتی متفاوتی داشته باشند. وی تاکید کرد: از سوی دیگر طرف اصلی صادرات ما کشور عراق است که بازاری بسیار متغیری دارد و از بسیاری از ساز و کارهای بین‌المللی تجارت جهانی تبعیت نمی‌کند.
 عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی استان با بیان اینکه به دلیل مجموع این شرایط گاهی صادرات ما دچار نوسان می‌شود، افزود: اما می‌توان این نکته را با قاطعیت گفت که میزان صادرات استان کم نشده است.
کاشفی  گفت: تنها اتفاقی که رخ داده کاهش قابلیت صادراتی برخی از مرزهای ما خصوصا مرز پرویزخان است. وی با اشاره به اینکه اکنون عمده صادرات به سمت مرزهای عرب‌نشین عراق رفته، یادآوری کرد: در مرزهای عرب نشین هم عمده تمرکز بر مرز سومار است، زیرا مرز خسروی به این زودی فعال نخواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی استان میزان صادرات کنونی مرز سومار را حدود 300 میلیون دلار در سال عنوان کرد و گفت: اگر زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله جاده فراهم شود و شاهد رسمی شدن این مرز باشیم، می‌توان صادرات این مرز را به یک میلیارد دلار هم رساند. کاشفی در ادامه به محدودیت‌های مالی دولت اشاره کرد و افزود: اقتصاد کشور ما در حال گذر از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیرنفتی است که این امر محدودیت‌های مالی برای دولت ایجاد می‌کند. وی گفت: در چنین شرایطی عمده فشار برای کسب درآمد به سمت مالیات‌ها می‌رود، اما از طرف دیگر باید شرایط مناسب برای افرادی که کار می‌کنند هم فراهم شود تا بتوانند مالیات بدهند. رئیس اتاق بازرگانی استان افزود: کشور برای اصلاح این روند نیازمند به یک اقدام ویژه و جسورانه است که دولت دوازدهم در همین راستا کار سختی را پیش رو دارد. کاشفی با بیان اینکه نباید توقع داشته باشیم که دولت همه مشکلات را حل کند، یادآوری کرد: یکی از انتظاراتی که از دولت می‌رود ایجاد شغل است، در حالیکه دولت برای اشتغالزایی مشغول زمینه سازی است. وی خاطرنشان کرد: اکنون هم به دلیل بدنه بزرگی که دولت دارد شاهد بوروکراسی اداری طولانی هستیم که نفس تولید را گرفته و اگر دولت بخواهد نیروی بیشتری در بدنه خود جذب کند، این بوروکراسی شدیدتر هم خواهد شد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی استان نقش دولت را تسهیل‌گری و رفع موانع و قوانین مزاحم دانست و یادآوری کرد: برای رفع مشکلات نیاز به همبستگی بین همه بخش‌ها داریم.

ضرورت همبستگی برای کاهش بیکاری
کاشفی با بیان اینکه نمونه این شرایط در کرمانشاه هم وجود دارد، اظهار کرد: نباید از دولت توقع داشته باشیم بیکاری سقف 20 درصدی کرمانشاه را به تنهایی پایین بیاورد، بلکه برای کاهش بیکاری به همبستگی و اجماع عمومی نیاز داریم. وی اظهار کرد: مشکل مهم دیگری که در کرمانشاه وجود دارد و مانع از کاهش نرخ بیکاری می‌شود، مسائل فرهنگی است که متاسفانه به خوبی روی آن کار نشده است، زیرا تجارب نشان داده زمانی که در کرمانشاه مشکل تجمیع پول وجود نداشته و تسهیلات به میزان کافی بوده باز هم چندان شاهد توسعه و اشتغال نبوده ایم.
به گفته این مسئول، تا زمانی که زیرساخت‌های فرهنگی اصلاح نشود، هیچ سرمایه‌گذاری روی این فوندانسیون ضعیف جواب نخواهد داد. رئیس اتاق بازرگانی استان راه توسعه استان را کار بیشتر و سختکوشی دانست و تاکید کرد: هیچ جامعه‌ای به پیشرفت نمی‌رسد، مگر آنکه مردم آن جامعه تلاش و همت کنند. کاشفی با بیان اینکه کرمانشاه قابلیت های خوبی برای توسعه دارد، افزود: استفاده از این قابلیت ها نیازمند همکاری همه بخش‌ها است. وی اظهار کرد، حل مشکلات کرمانشاه و حرکت آن به سمت توسعه یافتگی نیازمند زمان است و رسانه ها نیز در این بین برای فرهنگسازی و حل مسائل فرهنگی نقش بسزایی دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code