موضوعات
کرمانشاه

رقابت حساب‌های شخصی کمک به زلزله‌زدگان

نویسنده:
اعلام شماره حساب‌های خصوصی برای کمک به زلزله زدگان که به شائبه بی اعتمادی مردم به نهادهای خدمات رسان دامن زده، باعث شد تا جیب عده‌ای افراد سودجو هم در این بین پُر شود.
1396/09/11
به گزارش مهر، بعد از وقوع زلزله بزرگ ۷/۳ ریشتری که در استان کرمانشاه اتفاق افتاد و تصاویر دردناکی که از آن فاجعه مخابره شد، همه به تب و تاب برای کمک به زلزله زدگان افتادند.
عده‌ای از هموطنان کمک‌های خود را به مراجع رسمی امدادرسانی همچون جمعیت هلال احمر سپردند تا به دست مردمان آسیب دیده برسانند، عده‌ای دیگر اما هنوز در گیر و دار نوعی بی‌اعتمادی به دستگاه‌های رسمی برای ارسال کمک‌های خود بودند و برای همین اقدام به جمع‌آوری کمک‌های دوست و آشنایان خود کرده و از دور و نزدیک خود را با کمک‌های جمع شده به این مناطق می‌رساندند.
چهره‌های معروف سیاسی، هنری، ورزشی و... هم با کمک جایگاه و محبوبیتی که بین مردم داشتند به اعلام شماره‌ حساب‌های شخصی خود برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی اقدام کردند تا با جلب اعتماد آنها کمک‌های اهدایی را به صورت هدفمند به مناطق آسیب دیده بفرستند. در این بین برخی از این چهره‌ها که در فضای مجازی به جلب کمک‌ها با اعلام شماره حساب اقدام کرده بودند با حضور در مناطق زلزله زده و ارزیابی کمک‌های مورد نیاز اقدام به تهیه و ارسال آن کردند و بماند که بعضی‌هم تاکنون هیچ اقدامی نکرده‌اند و برخی نیز به حضور چند ساعته با خودروها لاکچریشان در این مناطق بسنده کرده و سلفی‌هایشان را گرفتند و رفتند. ‌برخی از افراد سودجو هم در این بستر فراهم شده با سوءاستفاده از احساسات انسان دوستانه مردم عزیز نهایت بهره را بردند و با وجود اخطارهای پلیس فتا و نهادهای مختلف برای هوشیاری مردم، جیب عده‌ای در این میان پُر شد.  سیل کمک‌های گسیل شده به مناطق زلزله زده توسط خودروهای شخصی علاوه بر ایجاد ترافیک سنگین در این مناطق آن هم در روزهای اولیه حادثه که زلزله‌زدگان به شدت نیازمند حضور نیروهای امداد رسان بودند مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد کرد. علاوه بر کند شدن سرعت امدادرسانی و دیر رسیدن محموله‌های بزرگ جمع آوری شده توسط نهادهای رسمی به این مناطق، موجب برداشت‌های غلط رسانه‌های معاند از این موضوع شد و آنها با فرافکنی همیشگی خود این حضور شخصی مردم در دل حادثه را نشانه بی‌اعتمادی مردم به نهادهای خدمت رسان نظام بیان کردند.
این موضوع در حالی است که موج کمک‌های مردمی که افراد شخصاً به توزیع آنها در مناطق اقدام می‌کردند و در روزهای اولیه حادثه به اوج خود رسید طی روزهای اخیر به شدت فروکش کرده، اما این دستگاه‌های رسمی هستند که کماکان در حال جمع آوری کمک و ارسال آن به این مناطق هستند.

جمع آوری 1000 کامیون کمک توسط کمیته امداد
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان در این باره از جمع آوری 1000کامیون کمک برای زلزله‌زدگان استان توسط این نهاد خبر داد و گفت: کمیته امداد از نخستین روز پس از زلزله در سراسر کشور به برپایی پایگاه‌ها و ستادهای جمع‌آوری کمک مردمی برای مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه اقدام کرد. «حسین خدرویسی» افزود: طبق آخرین آمار،‌ مردم نیکوکار در سراسر کشور 1000 کامیون کمک به پایگاه‌های کمیته امداد اهدا کردند که کمک‌های جمع‌آوری‌شده در قالب ۹۴ قلم کالای اساسی و مصرفی شامل چادر، وسایل گرمایشی و مواد غذایی به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه ارسال‌شده است. وی با اشاره به اینکه کمیته امداد نیز برای امدادرسانی‌های اولیه بیش از یک میلیارد تومان اعتبار به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه اختصاص داده است، اظهار کرد: از ساعات اولیه وقوع زلزله ۱۰۰ مددکار و امدادگر و ۹۶ مشاور از سوی کمیته امداد استان برای امدادرسانی به مردم حادثه‌دیده به مناطق زلزله‌زده اعزام شد‌ند.

بررسی شماره حساب‌های خصوصی
«علیرضا گودرزی» مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری در جلسه کارگروه تخصصی سازمان‌های مردم نهاد استان کرمانشاه با طرح موضوع چگونگی مدیریت بحران پس از زلزله، همدلی بی نظیری که در سراسر کشور نسبت به زلزله زدگان استان کرمانشاه ایجاد شد را گران بها ترین سرمایه اجتماعی دانست. وی با اشاره به مدیریت نامناسب توزیع کمک‌های مردمی بین زلزله زدگان بیان کرد: سیل کمک‌های مردمی قبل از شناسایی زلزله زدگان، مسئولان را غافلگیر کرد. این مسئول همچنین از بررسی شماره حساب‌های اعلام شده برای کمک به زلزله زدگان خبر داد و تصریح کرد: این اقدام در راستای محافظت از مال و نیت خیرین و اطمینان بخشی از اینکه کمک‌ها برای زلزله زدگان هزینه شده یا نه، انجام می‌گیرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code