موضوعات
کرمانشاه

دپوی 400 هزارتن کمپوست در کرمانشاه

نویسنده:
مدیرعامل شرکت بازیافت کرمانشاه با اشاره به دپوی حدود 400 هزار تن کمپوست تولیدی در کرمانشاه، گفت: کمپوستی که در کرمانشاه تولید می‌شود کاملا تایید شده و بدون هرنوع آلایندگی از جمله فلزات سنگین است....
1396/06/22
مدیرعامل شرکت بازیافت کرمانشاه با اشاره به دپوی حدود 400 هزار تن کمپوست تولیدی در کرمانشاه، گفت: کمپوستی که در کرمانشاه تولید می‌شود کاملا تایید شده و بدون هرنوع آلایندگی از جمله فلزات سنگین است.
«هایده شیرزادی» در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تولید روزانه حدود 700 تن زباله در شهر کرمانشاه، اظهار کرد: بخش قابل توجهی از این زباله ها به کود کمپوست تبدیل می‌شود و تولید روزانه کمپوست در کرمانشاه حدود 180 تن است. وی ادامه داد: ‌ اکنون افزون بر 300 تا 400 هزار تن کمپوست دپو شده در کرمانشاه داریم.
مدیرعامل شرکت بازیافت کرمانشاه بیان کرد: کمپوستی که در شرکت بازیافت کرمانشاه تولید می‌شود همه استانداردهای لازم را دارد و آزمایشات مربوطه روی آنها انجام شده‌ است.
شیرزادی اظهار کرد: اگرچه این کمپوست تمام‌ استانداردهای ملی را دارد، اما وزارت جهاد کشاورزی به این استانداردها بسنده نکرده و نمونه‌گیری و آزمایش کمپوست از سوی مرکز تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی هم انجام شده و هیچ مشکلی در آزمایش‌ها وجود نداشته است.
وی مصرف اصلی کمپوست را به عنوان کود در بخش کشاورزی دانست و افزود: متاسفانه هنوز یارانه‌ای برای خرید کود کمپوست به کشاورزان داده نشده است و این در حالی‌است که برای کودهای شیمیایی یارانه وجود دارد.
مدیرعامل شرکت بازیافت کرمانشاه با اشاره به اینکه اکنون قیمت کود کمپوست برای کشاورزان گران تمام می‌شود، ادامه داد: این کود با قیمت کیلوگرمی 50 تومان به دست کشاورز می‌رسد، اما چون میزان مصرف آن بالاست هزینه بالایی برای کشاورزان دارد.
شیرزادی تاکید کرد: تنها راه مصرف کمپوست تولیدی توسط کشاورزان در نظر گرفتن یارانه برای آنهاست.
وی با بیان اینکه در کشورهای دیگر شهرداری برای امحای زباله از شهروندان هزینه دریافت می‌کند و این هزینه را به صورت یارانه به تولید کود کمپوست اختصاص داده و کود را رایگان در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد، اظهار کرد: اگر شهرداری بتواند بابت هر کیلوگرم کمپوست 80 تومان به ما بدهد، ما هم می‌توانیم کمپوست را رایگان در اختیار کشاورزان قرار دهیم.  مدیرعامل شرکت بازیافت کرمانشاه عنوان کرد: کود کمپوست نوعی کود ارگانیک به شمار می‌رود که برای حفاظت از آب، خاک و حفظ منابع موجود استفاده از آن ضروری است. شیرزادی با انتقاد از این‌که هنوز فرهنگسازی برای استفاده از کود کمپوست صورت نگرفته، افزود: مصرف کود کمپوست نوعی سرمایه‌گذاری برای بهبود کیفیت خاک در آینده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code