موضوعات
کرمانشاه

حذف ناباورانه کیانوش رستمی در آمریکا

نویسنده:
در شبی که انتظار می رفت قهرمان المپیک اولین طلای ایران را به دست بیاورد اشتباهات مربیان کیانوش در انتخاب وزنه و یاری ندادن زانوی او تلخ ترین اتفاق ممکن را رقم زد.
1396/09/14
 به گزارش ورزش 3، رقابت های وزنه برداری قهرمانی جهان 2017 در آناهیم آمریکا آغاز شد و دسته 85 کیلوگرم اولین نمایندگان ایران به روی تخته رفتند. علی میری و کیانوش رستمی این مسابقات در شرایطی برگزار که می توانستند شب  امیدوارکننده ای را برای ایران رقم بزنند.
ابتدا ورزشکاران این دسته معرفی شدند که تعداد ایرانی های سالن در همان دقایق مشخص شد. ورزشکاران سایر کشورها وقتی معرفی می شدند عکس العمل چندانی در سالن دیده نمی شد؛ اما زمانی‌که گوینده سالن نام علی میری و کیانوش رستمی را صدا کرد تشویق ایرانی ها سالن را تحت تاثیر قرار داد. «ایران، ایران‌» در کل سالن پیچیده بود و همین روند تا پایان رقابت ادامه داشت. علی میری اولین نماینده ایران بود که به روی تخته رفت. او در بازی های داخل سالن باکو موفق به مهار وزنه 160 کیلوگرمی شده بود. او در اولین حرکت خود درخواست وزنه 155 کیلوگرمی را داد؛ اما نتوانست آن را بالای سر ببرد. میری در حرکت دوم هم ناکام بود تا اضطراب مهمی بین تماشاگران ایرانی ایجاد شود، چرا که در صورت موفق‌نشدن در یک ضرب باید قید مدال را می زد: اما علی میری موفق شد در حرکت سوم یک ضرب وزنه 155 کیلوگرمی را مهار کند و برای ادامه مسابقه همچنان امیدوار باشد.
رقابت کیانوش رستمی و پرز مندز شیلیایی از همان اولین حرکات یک ضرب آغاز شد. کیانوش در اولین حرکت خود وزنه 170 کیلوگرمی را مهار کرد؛ اما فورا مندز یک کیلوگرم بالاتر از او را بالای سر برد. رستمی در دومین حرکت خود موفق نشد وزنه 174 کیلوگرمی را مهار کند تا کار برای او سخت شود. کیانوش فورا در حرکت بعدی 174 کیلوگرم را به نام خود ثبت کرد؛ اما مندز وزنه 175 کیلوگرمی را بالای سر برد تا کیانوش در پایان حرکت یک ضرب دسته 85 کیلوگرم به عنوان دومی این حرکت دست پیدا کند. علی میری در حرکت 2 ضرب کار خود را با وزنه 193 کیلوگرمی آغاز کرد. او توانست بر خلاف حرکات دسته یک ضرب شروعی عالی و مسلط در 2 ضرب داشته باشد و به راحتی اولین حرکت خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. او در حرکت بعدی خود وزنه 201 کیلوگرمی را انتخاب کرد؛ اما میری نتوانست این وزنه را در حرکات دوم و سوم خود بالای سر ببرد تا همان رکورد 193 کیلوگرم در2ضرب را به نام خود ثبت کند. به این ترتیب میری با بالای سربردن وزنه 348 کیلوگرم در مجموع به کار خود در این رقابت ها خاتمه داد.   اما اتفاق تلخ جایی رخ داد که کیانوش رستمی برای انجام حرکت 2 ضرب به روی تخته آمد. مصدومیت زانو کار خود را کرد. کیانوش در اولین حرکت خود وزنه 212 کیلوگرمی را درخواست داد در حالی‌که مندز پرز قبلا از 203 کیلوگرم را بالای سر برده بود. کیانوش 212 را 2 با در نیمه های راه به زمین انداخت تا نگرانی ها چند برابر شود. رستمی با توجه به درخواست 214 کیلوگرمی مندز درخواست یک کیلوگرم وزنه بالاتر را داد تا مندز از بالا بردن وزنه خود ناکام بماند. به این ترتیب کیانوش رستمی قهرمان المپیک ریو از ثبت رکورد در2ضرب باز ماند تا امید اصلی ایران در شب اول بدون مدال بماند.
در نهایت مندز پرز شیلیایی به مهار 175 کیلوگرم در یک ضرب، 203 کیلوگرم در 2ضرب و مجموع 378 کیلوگرم به مدال طلای جهان در دسته 85 کیلوگرم دست پیدا کرد. زاریکز لهستانی با بالابردن وزنه 162 کیلوگرم در یک ضرب، 197 کیلوگرم در 2ضرب و مجموع 359 کیلوگرم به عنوان دومی و پیزولاتو ایتالیایی با مهار وزنه 162 کیلوگرم در یک ضرب، 196 کیلوگرم در 2ضرب و مجموع 358 کیلوگرم به عنوان سوم جهان در مسابقات قهرمانی جهان 2017 و در دسته 85 کیلوگرم رسیدند.

پیام تقدیر استاندار پس از افتخارآفرینی کیانوش رستمی
استاندار با صدور پیامی از حضور و افتخارآفرینی کیانوش رستمی وزنه بردار کرمانشاهی در مسابقات قهرمانی جهان آمریکا تقدیر کرد. متن پیام«هوشنگ بازوند» استاندار کرمانشاه به این شرح است: حضور رشادتمندانه و ارزشمند شما در مسابقات «وزنه برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۷-آمریکا» که باوجود مصدومیت دردناک، به دنبال شاد کردن قلوب ملت عزیز ایران و‌ هم استانی های خود در دیار قهرمان‌پرور کرمانشاه بودید، تبلوری  تمام عیار از عزم مردمان این سرزمین پرافتخار بود. بی تردید در این روزها که مردم نجیب همدیاری به خاطر حادثه زلزله اخیر، در غم‌از دست دادن عزیزان خویش سوگوارند، این حضور مصمم، رشادتمندانه و حماسی شما که نمودی از غیرت کرمانشاهیان است، می‌تواند برای ساختن دوباره مناطق حادثه دیده استان‌ کرمانشاه، الهام بخش مردم صبور و سرافراز این سامان باشد. به سهم خود از جانفشانی و رشادت جانانه تان سپاسگزاری می‌کنم. بی‌گمان در کنار خاطرات متعدد قهرمانی های شما در عرصه های المپیک و جهانی، خاطره این رادمردی نیز به عنوان صفحه ای زرین از پرونده قطور دلاورمردی مردمان عزیز کرمانشاه در حافظه تاریخی ملت غیور ایران خواهد ماند. امیدواریم و دعا می‌کنیم با بازیابی سلامتی و‌ آمادگی کامل، در کنار ملت ایران شاهد افتخارآفرینی های مجدد و به اهتزاز درآمدن پرچم پرافتخار ایران اسلامی به همت شما در آوردگاه‌های جهانی باشیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code