موضوعات
کرمانشاه

بی‌توجهی به سرمایه ای با ارزش در دالاهو و ریجاب

تولید«شوکه» در کوهستان‌های زاگرس فراموش شده است

نویسنده: رضا جمشيدي – خبرنگار
برخي مواد غذايي در كنار صنايع‌دستي از جمله محصولاتي هستند که می‌توانند نام و آوازه یک شهر یا روستا را سر زبان‌ها بیندازد و موجب منفعت اقتصادی برای تولیدکنندگان آن شوند.
1393/02/08
كرمانشاه‌ـ رضا جمشيدي – خبرنگار همشهري: برخي مواد غذايي در كنار صنايع‌دستي از جمله محصولاتي  هستند که می‌توانند نام و آوازه یک شهر یا روستا را سر زبان‌ها بیندازد و موجب منفعت اقتصادی برای تولیدکنندگان آن شوند. يكي از اين محصولات «شوكه» است؛ شيره‌اي بسيار مقوي و گران قيمت كه از نوعي كلاهك بلوط در كوهستان‌هاي زاگرس تهيه مي‌شود و قرن‌هاست كه منبع درآمد برخي از مردمان كوهستان‌نشين زاگرس به‌ويژه در منطقه دالاهو و ريجاب است چرا كه به علت آب و هواي بسيار مطلوب و خاك مناسب، منبع رويش بلوط‌هاي پربارتر است. اين محصول كه قيمت هر‌كيلو از آن 3 يا 4 برابر عسل طبيعي است و از لحاظ ارزش غذايي، بسيار غني و باارزش است، شيره نوعي از كلاهك بلوط است كه در جنگل‌هاي دالاهو بيشتر از ديگر مناطق يافت مي‌شود و مردم اين ديار به‌ويژه زنان، تبحر خاصي در تهيه آن دارند. اين محصول، زمينه اشتغال و درآمدزايي تعدادي از فعالان تهيه محصولات جنگلي و كوهستاني منطقه را نيز فراهم كرده است.

شوكه؛ مفيد اما ناشناخته
يكي از كارشناسان منابع طبيعي استان در اين‌باره مي‌گويد: مردمان اين مناطق از ديرباز به تهيه شوكه پرداخته‌اند و خاص منطقه دالاهو و اورامانات است و ارزش غذايي بسيار زيادي دارد. اما چون ماده‌اي كه از آن شيره گرفته مي‌شود تا به شوكه تبديل شود كمياب است، بنابراين نتوانسته رشد چشمگيري داشته باشد و متأسفانه به خوبي معرفي نشده است و مردم از ان آگاهي چنداني ندارند.
مهندس«هوشنگ اميري»در ادامه تصريح مي‌كند كه پوست و برگ درخت بلوط داراي تانن، قند، اسيد گاليك، اسيد ماليك، كوئرسين، موسيلاژ، پكتين، ‌رزين و روغن است و به همين خاطر شيره‌اي كه از ان تهيه مي‌شود و شوكه نام دارد داراي ارزش غذايي فراواني است.

دشواري توليد
«مينا اسدبيگي»از اهالي منطقه ريجاب هم در اين زمينه مي‌گويد: تهيه شوكه با وجود درآمد بسيار خوب آن، سختي‌هاي خاص خودش را دارد چون تهيه كلاهك مخصوص تهيه شوكه بسيار دشوار است و از هر صد درخت بلوط يك يا دو درخت پيدا مي‌شود كه كلاهكش براي تهيه شوكه مناسب باشد.
وي با بيان اين نكته كه30سال است در فصل بهار به تهيه شوكه مي‌پردازد گفت: من از اين كار درآمد زيادي كسب مي‌كنم و اين محصول مشتريان خاص خودش را دارد به‌خصوص آنهايي كه از بيماري‌هاي خاصي رنج مي‌برند بيشتر به تهيه اين محصول گرايش دارند.

چگونگي تهيه شوكه
«زبيد خاني»نيز از اهالي ريجاب در مورد روش تهيه اين شيره مي‌گويد: ابتدا بايد كلاهك بلوط را در آب بجوشانيم تا شيره داخل آن بيرون بيايد و بعد كار رقيق‌سازي اين جوشانده با سختي‌هاي خاصش شروع مي‌شود تا بالاخره بتوانيم مقداري شوكه تهيه كنيم. وي مي‌افزايد: اكنون قيمت هر‌كيلو از اين محصول در حدود70هزار تومان است كه درآمد خوبي براي مردم اين منطقه محسوب مي‌شود.

نبود ديد اقتصادي
دكتر«حشمت زهابي»استاد كشاورزي دانشگاه رازي در اين زمينه معتقد است كه بايد‌گونه‌هاي خاصي كه از آن شوكه توليد مي‌شود شناسايي و با روش‌هاي علمي تكثير و پرورش يابند تا توليد اين محصول باارزش بيشتر شود.
وي ضمن تأكيد بر اين نكته كه محصولات جنگلي و كوهستاني بخشي از بيكاري فصلي منطقه را به خوبي رفع مي‌كنند افزود: متأسفانه ديد اقتصادي در مورد محصولات كوهستاني و جنگلي وجود ندارد در حالي‌كه منطقه كوهستاني زاگرس قابليت اين را دارد كه گياهان خوراكي، دارويي و معطر آن را با سورتينگ و بسته‌بندي مناسبي روانه بازارهاي مصرف كرد. نگاه علمي به تهيه اين محصول مي‌تواند ضمن ايجاد كارگاه‌هاي تهيه آن و تكثير و پرورش درخت‌هاي بلوط خاص آن، زمينه اشتغال بخشي از روستاييان و عشاير منطقه را فراهم آورد.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code