موضوعات
کرمانشاه

ترافیک دستفروشان در خیابان‌های جوانرود

نویسنده: مظفر موسی زاده کرمانشاه - خبرنگار
خیابان « سیل بند» جوانرود که یکی از پرتردد ترین خیابان‌های شهرستان است، سال‌هاست که به عنوان محلی برای دستفروشان و خودروهای فروش میوه و تره بار شده است...
1396/08/14
خیابان « سیل بند» جوانرود که یکی از پرتردد ترین خیابان‌های شهرستان است، سال‌هاست که به عنوان محلی برای دستفروشان و خودروهای فروش میوه و تره بار شده است. از این رو در این سال‌ها  این خیابان با مشکلات فراوانی مواجه شده است.
در سال‌های گذشته شورای شهر و شهرداری جوانرود با اجرای طرهای مختلفی از جمله ایجاد بازار میوه و تره بار  به مساحت 1500 متر مربع و احداث بازار برای خودروهای میوه و تره بار زمینه های امیدواری را برای رفع این مشکل فراهم ساخت، اما پس از ساماندهی دستفروشان ‌دلایل مختلفی از جمله نبود تبلیغات لازم و استقبال نامناسب مردم باز هم دستفروشان را به خیابان های پرتردد این شهرستان کشاند‌.
با وجود اینکه  طی این سال‌ها انواع برخورد‌ با دست فروشان صورت گرفته، اما این موضوع  به نتیجه نرسیده است‌. از طرفی با توجه به شرایط سخت زندگی و امرار معاش برای خانواده‌ها به‌ویژه جوانان باید تدابیر دقیق و کارشناسی شده ای در این زمینه اندیشیده شود.

ضرورت همفکری مناسب
« محمد علی رضایی» عضو شورای اسلامی شهر جوانرود  با تاکید بر ضرورت همفکری مناسب میان اعضای شورای شهر برای ارائه برنامه ای اساسی در این زمینه می‌گوید: به عقیده بنده به عنوان عضوی از شورای اسلامی شهر جوانرود، این شورا  به دلیل درگیری اعضا در مسائل حاشیه ای و مدیریت ضعیف در ایجاد وفاق بین اعضا حداقل در یک سال اول این دوره نیز توانایی ارائه هیچ برنامه مناسبی برای ساماندهی دستفروشان را نخواهد داشت.
وی بیان می کند: متاسفانه شاهد ایجاد اختلافات فر‌اوانی مثل اختلافات جناحی و گروهی و ... در این دوره از شورای شهر هستیم که روز به روز بر دامنه آن افزوده شده است و  به عقیده بنده این امر  توان کار مشترک را از شورا گرفته و نمی توان عملکردی خوب را که با انسجام تعامل و همراهی اعضا به وجود می‌آید به‌ویژه در ساماندهی نظم شهری شاهد بود.
رضایی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی دقیق در این باره می افزاید: شهرستان جوانرود به عنوان یکی از شهرهای پرجمعیت استان دارای  موقعیت خوب تجاری و گردشگری است که درصد بالایی از بیکاری در این شهرستان وجود دارد و بسیاری از مردم این شهرستان از طریق دستفروشی امرار معاش می کنند.
بستن این راه بر آنان کاری اشتباه است. باید اعضا شورای شهر در ارائه برنامه ای جامع اقدام کنند به نحوی که هم نظم لازم در معابر شهر ایجاد شود و هم لطمه ای به درآمد این قشر وارد نشود. عضو شورای شهر جوانرود می افزاید : وضع کنونی خیابان‌های شهر به‌ویژه خیابان پرتردد «سیل بند» یک وضع نابسامان و منظره آن لطمه ای بر سیمای شهری است. با این کار موجبات ایجاد سد معبر و ترافیک شدید را فراهم شده است که اگر دوستان‌عزیز عضو شورا به جای درگیری در مسائل حاشیه ای به این امور توجه کنند، می توان این معضلات را با برنامه دقیق حل کرد.
رضایی اضافه می کند: شهرستان جوانرود‌ظرفیت‌های خوبی در زمینه های مختلف از جمله جذب گردشگر دارد. باید با جذب سرمایه ها و برنامه های بنیادی این امر را تقویت کنیم که نظم اجتماعی، ایجاد امنیت اقتصادی و رفاه جامعه  را به دنبال دارد.  
وی در پایان می افزاید: ما نباید برنامه خود را تنها  بر اساس راندن دستفروشان از یک نقطه و انتقال آنها به نقطه دیگر متمرکز کنیم ، بلکه می توان با اجرای برنامه ای دقیق و ارشاد این دستفروشان که بخشی از گرمی بازار به واسطه وجود آنهاست، با شرایطی ‌شرایطی همچون خط کشی یک معبر مشخص و محدود کردن آنها در برای‌سد معابر و ترافیک این معضل را حل کرد.

رسیدگی به مشکل دستفروشان
شهردار شهرستان جوانرود که با آغاز به کار دور جدید شورای شهر؛ چند ماهی است که فعالیت خود را آغاز کرده است در این باره می گوید: رسیدگی به مشکل دستفروشان در دستور کار ما قرار دارد، اما اکنون به‌واسطه لزوم تسریع در رسیدگی به برخی کارهای عمرانی مثل مسکن مهر و برخی موارد دیگر، در اولین فرصت به این موضوع نیز رسیدگی خواهد شد. ‌«صباح زارعی»  می‌افزاید: طرح هایی برای جانمایی خودروهای عرضه میوه و تره بار و بازار محله های ارائه شده است که نیازمند کارشناسی است و به‌زودی آغاز خواهد شد. زارعی بیان می‌کند: چند‌ منطقه از شهرستان معرفی شده است که در حال انجام کارهای کارشناسی لازم در این زمینه هستیم و امید است با همکاری  نهادها و ارگان‌های دخیل نتایج خوبی در این عرصه داشته باشیم.  معضل سد معبر در خیابان‌های شهر و تخلفاتی که در این زمینه انجام می شود مساله مهمی است که جزو اولویت کاری ما بوده و ما را بر آن داشته تا با کاری دقیق و حساب شده بتوانیم این بار با در نظر گرفتن این مساله که حقی از کسی ضایع نشود به این مشکل رسیدگی‌کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code