موضوعات
کرمانشاه

برسید به داد «آقاجان»

نویسنده: فرحناز چراغی کرمانشاه - خبرنگار
«آقاجان». محله ای قدیمی در دل شهر کرمانشاه. محله فراموش شده ای که سال‌هاست پناهگاه معتادان، مواد فروشان و زنان بی سرو سامان شده است....
1396/07/19
«آقاجان». محله ای قدیمی در دل شهر کرمانشاه. محله فراموش شده ای که سال‌هاست پناهگاه  معتادان، مواد فروشان و زنان بی سرو سامان شده است. اینجا چراغ امید سال‌هاست خاموش شده است. فساد، اعتیاد، فقر، بیکاری و درماندگی  از در و دیوار آقاجان می بارد. گفته می شود در محله آقاجان‌‌ 7 هزار نفر زندگی می کنند که این آمار در شب به حدود 30 هزار نفر می رسد. روزهای آرام و شب‌های پرجولان آقاجان معروف است. اینجا در هر خانه‌ای مردی بیكار یا جوانی بی‌فردا روزگار سر می‌كند. آینده در آقاجان معنایی ندارد. همه چیز همین امروز است. پیر و جوان این محله وقت خود را جلوی خانه‌ها می‌گذرانند. ساکنان انگار یاد نگرفته اند که می شود جور دیگری نیز زندگی کرد.
یکی از ساکنان این محله محروم به خبرنگار همشهری می گوید: اینجا دنیایی جدا از همه جا دارد.‌ اینجا پناهگاه همه افرادی است که از زندگی بریده اند. همه خلافکارها اینجا جمع شده اند تا محله آقاجان را به بدنامی شهره عام و خاص کنند.
وی که از ذکر نام خود، خودداری می‌کند، می گوید: بیش از 70درصد افراد ساکن در این محله معتاد به شیشه هستند.خلافکاران از هر جای این شهر و استان به این محله می آیند. هر کسی که دیگر جایی برای زندگی ندارد  و از تمام دنیا بریده است، به آقاجان  می آید و ساکن آن می شود. این شهروند کرمانشاهی ادامه می دهد: از وقتی چمن را خراب کردند  و کولی ها به این محله آمدند، زندگی در آقاجان به کام مردم زهر شده است. شبی نیست که شاهد چاقو و چاقوکشی نباشیم. فقر، اعتیاد و فساد‌، همه یک جا ، در اینجا تجمیع شده است.

شب های متفاوت آقاجان
یکی دیگر از ساکنان آقاجان به همشهری می‌گوید: غروب ها و شب های آقاجان بسیار متفاوت از همه جاست. اینجا همه شب کارند. مواد مخدر به راحتی در این محله رد و بدل می شود و کسی هم به کار دیگری‌کار ندارد. همه نوع مواد مخدر در اینجا پیدا می شود.
وی اضافه می کند: نیروی انتظامی گاه به‌صورت ضربتی وارد محل می شود و پلمب می کند و فردا روز از نو روزی از نو همه پلمب ها باز می شود.
اینجا هیچ قانونی وجود ندارد. هر کسی هر طور که می خواهد خلاف می کند و هیچ حد و مرزی هم نمی‌شناسد. کوچه جاوید ، یکی کوچه هایی است که همه خانه ها به هم وصل هستند و راه دارند. سر هر کوچه یک نگهبان قمه کش وجود دارد که زمانی که نیروی انتظامی  می آید، همه را باخبر می کند. این شهروند نیز که از بردن نام خود ، خودداری می کند، می افزاید: اینجا ساکنان آبرومندی نیز دارد، اما در بهترین حالت در هر خانه یک معتاد زندگی می کند. این خانواده ها نیز از لحاظ مالی در تنگنا هستند و و مجبورند تمام ناهنجاری ها  را با چشمان خود ببینند و تحمل کنند.
وی اضافه می کند: مردم اینجا نه تنها خود ندار و بی پول هستند، دولت نیز آنها را فراموش کرده است. هیچ امکانات شهری در این محله وجود ندارد. کوچه های خاکی با شیب های تند پر از سررنگ های خون آلود است. زباله در گوشه گوشه محل ریخته شده است. کوچه از داشتن هر نوع روشنایی در شب محروم است. ظلمات مطلق در کوچه های آقاجان در شب حاکم است. تنها خیابان های اصلی روشنایی دارند. این تاریکی شبانه رعب و وحشت زیادی را برای تردد مردم آبرومند این محله ایجاد کرده است و کسی جرات ندارد در تاریکی شب از این محله عبور کند مگر خلافکاران و معتادین.

خانه ای زیر راه پله
زنی حدودا 40 ساله نیز که سر و وضع نامناسبی دارد، با صدایی دو رگه‌ از دغدغه های خود ، می‌گوید: به خاطر تامین نان  بچه ام هر کاری کرده ام و در حال حاضر معتاد به شیشه هستم. خانه من زیر یک راه پله یک متر در یک متر است. آرزویم نجات از این وضعیت‌  است، به آخر خط رسیده ام ...
وی که پری نام دارد، می افزاید: دختران هفت و هشت ساله اینجا در کودکی باید با افرادی ازدواج کنند که سن و سال بالایی دارند.  بسیاری از کودکان این محل شناسنامه ندارند تا به راحتی خرید و فروش شوند.
پری به وضعیت کوچه جاوید اشاره می کند و ادامه می دهد: خانه هایی در این محله هستند که تشکیلات خاص خود دارند. ساکنانش مردم را در ملا عام کتک می زنند و کسی جرات  نفس کشیدن ندارد. هنگامی هم که ماموران نیروی انتظامی سر می رسند، طوری عمل می کنند که هیچ اتفاقی نیفتاده است. بارها  اتفاق می افتد اگر خانواده ای چند روزی را به جایی سفر کند موقع برگشت ممکن است دیگر خانه اش را نبیند چون توسط زورگوها مصادره و به جای در، دیوار کشیده اند.         
     
طرح «کرامت کار»
حال که فساد در محلاتی چون آقاجان ریشه دوانده و به یک معضل جبران ناپذیر تبدیل شده است، وزارت کشور  به فکر افتاده تا به کمک نهادهای مختلف سروسامانی به وضعیت این محلات دهد.
از سال گذشته طرحی با نام «کرامت کار‌» با همکاری نهادهایی چون  شهرداری، راه و شهرسازی، بهزیستی، کمیته امداد، نیروی انتظامی و  بسیج در محلات اجرا شده است اما تا کنون نمود عینی این طرح  مشاهده نشده است. 10 محله به عنوان محلات آلوده و آسیب پذیر شناسایی شده‌است که آقاجان یکی از این محلات است. مسئول قرارگاه فرهنگی سبک زندگی  در کرمانشاه با بیان اینکه فرهنگسازی پایه هر حرکت اصولی است، می افزاید: مشکلات متعددی گریبانگیر مردم  محله آقاجان  است که  نیازمند عزم جدی و  همکاری همه مسئولان ونهادهای استانی است.
«محسن گلچهر» به همشهری می گوید:  مسئولان در جریان مشکلات محلاتی چون آقاجان هستند. وی با بیان اینکه 7 هزار نفر‌ در این محله زندگی می‌کنند، اضافه می‌کند: این جمعیت در شب  حدود30‌ هزار نفر می رسد چراکه تمام کارتن خواب های سطح شهر، زباله گردها ، معتادین سطح شهر هر جا که باشند، شب، خود را به این محله می رسانند.   مظلومیت مردم آقاجان بسیار مشهود است و باید خوب‌های محله را حمایت کنیم تا در منجلاب های مختلفی که فراهم است، نیفتند. باید تلاش کنیم جوان های این محله را نگهداری و پرستاری کنیم. وی ادامه می دهد: حجم کار در محله آقاجان زیاد است و باید روی  فرهنگ خود مردم  کار کرد. مردم این محله در ناامیدی مطلق به سر می برند.

زندگی در فقر
مسئول جنگ نرم کرمانشاه  ادامه می دهد:  پایه زندگی در آقاجان بر فقر است؛ خانوارهایی درآقاجان زندگی می کنند که ماشین های مدل بالا سوار می شوند اما منزلشان از داشتن سرویس بهداشتی و حمام محروم است. آنها حتی با مواد شوینده ، مسواک و صابون ناآشنا هستند.
گلچهر ادامه می دهد: درآمد مردم از راه فروش مواد مخدر، فساد و فحشا  و ربا خواری است. وی با تاکید بر اینکه در محلاتی چون آقاجان نیاز به عزم و کار جدی  همه مسئولان است، می افزاید: کارهایی توسط بسیج صورت گرفته اما کافی نیست. بودجه بسیار ناچیز است و با این بودجه کار پیش نخواهد رفت. نهادهای مختلف باید پای کار بیایند و گوشه ای از مشکلات را بگیرند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code