موضوعات
کرمانشاه

بررسی بیماری‌های قلبی در افراد بالای ۳۰ سال استان

نویسنده: ویدا صنعیی کارشناس‌مسئول‌بیماری‌های‌غیرواگیر‌معاونت بهداشتی استان
شعار امسال روز جهانی قلب‌ «همه با هم برای سلامت قلب» است . برای نیرو بخشیدن به قلب و داشتن زندگی سالم باید در سراسر کشور اقداماتی را که لازم است به اشتراک بگذاریم....
1396/07/19
شعار امسال روز جهانی قلب‌ «همه با هم برای سلامت قلب» است . برای نیرو بخشیدن به قلب و داشتن زندگی سالم باید در سراسر کشور اقداماتی را که لازم است به اشتراک بگذاریم.
بیماری های قلبی- عروقی یکی از شایع ترین علل مرگ‌های زودرس در دنیا است. این بیماری سالانه در دنیا حدود 17/5 میلیون نفر را به کام مرگ می کشاند و پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۳۰ این رقم به ۲۳ میلیون نفر برسد. برای پیشگیری از بیماری‌ها باید اقداماتی را انجام داد چرا که بیماری قلبی با تغییر شیوه زندگی قابل اصلاح و پیشگیری است.
با تغییر شیوه زندگی می توان به قلب انرژی بخشید. با مصرف انواع سبزی‌ها، استفاده از آبزیان در برنامه غذایی، کاهش چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها به کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک کرد.
تغذیه سالم، ترک مصرف دخانیات، کاهش استرس، افزایش فعالیت های بدنی و ... می تواند در بهبود سلامت قلب موثر واقع شود. بیماری های قلبی-عروقی نخستین عامل مرگ و میر در دنیاست. پرفشاری خون، مصرف نمک و روغن جامد و چربی بالا باید در میان افراد به ویژه سالمندان کنترل شود و به حداقل برسد و علاوه برداشتن رژیم غذایی مناسب طی هفته 150 دقیقه پیاده روی جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی انجام شود. وزارت بهداشت درصدد کاهش نرخ مرگ و میر سنین 30 تا 70 سال‌ است. در کشور واستان بیشترین میزان مرگ و میر در این سنین رخ می‌دهد که شماری از آنان قابل مداخله است.
در شهر کرمانشاه پایگاه‌های سلامت و در روستاها خانه های بهداشت و بهورز طی یک برنامه کشوری آماده بررسی بیماری های قلبی- عروقی شهروندان هستند. در این برنامه همه افرادبالای ۳۰ سال به لحاظ بیماری‌های قلبی به طور رایگان مورد بررسی قرار خواهند گرفت.این برنامه در قالب برنامه طرح تحول سلامت در طول سال و در کل استان کرمانشاه قابل انجام است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code