موضوعات
کرمانشاه

بخشنامه حذف قیمت مصرف‌ کننده وجاهت قانونی ندارد

نویسنده:
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان با اشاره به بخشنامه حذف قیمت مصرف‌کننده، گفت: این بخشنامه وجاهت قانونی ندارد. «عبدالرضا یاری» در گفت‌وگو با فارس از ابلاغ بخشنامه وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت در آخرین لحظات وزارتش در مورد حذف قیمت بر روی اجناس توسط برخی تولید کنندگان خبر داد.
1396/06/14
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان کرمانشاه، افزود: این مطلب از 2 جنبه قابل بحث است‌ 1-  آیا این بخشنامه قانونی است یا خیر؟ 2- آیا این بخشنامه به سود مصرف کننده هست یا خیر؟. وی در باره قانونی بودن این بخشنامه به استناد ماده 5 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و ماده 6 قانون تعزیرات حکومتی  و ماده 15 قانون نظام صنفی، گفت: این بخشنامه وجاهت قانونی ندارد، زیرا در مواد مذکور عرضه کنندگان کالا و خدمات موظف به درج قیمت بر روی کالا شده و در ماده یک قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، عرضه کنندگان را شامل تولید کنندگان و توزیع کنندگان دانسته است و با اجرای این بخشنامه تولید کنندگان بر خلاف قانون از این کار مستثنا می‌شوند.
یاری در خصوص سود یا زیان مصرف کنندگان از مفاد این بخشنامه، اضافه کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر درج نکرد قیمت بیشترین تخلف را در حوزه بازار دارد، بنابراین حذف دستوری درج قیمت‌ها بر روی کالاهای تولیدی موجب آشفتگی و چندگانگی در بازار خواهد شد.
این مسئول تاکید کرد: زیرساخت‌های رقابت در بازار فراهم نیست این موضوع در جهت عکس می‌تواند سبب ظهور قیمت‌های متفاوت و متعدد به ضرر مصرف کنندگان شود، لذا اجرای این بخشنامه هم غیرقانونی است و هم به ضرر مصرف کنندگان است. وی در پایان‌ گفت: ضمن آنکه اگر تولیدکننده‌ای  قیمتی غیرواقعی بر اجناس درج می‌کند که متاسفانه بعضا چنین است، با نظارت دقیق سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و دیگر نهادهای نظارتی بر روی این اقدام می‌توان کنترل داشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code