موضوعات
کرمانشاه

باران‌های پاییزی پیش درآمد آبگرفتگی‌ها

نویسنده: فاطمه کمانی کرمانشاه - خبرنگار
باران پاییزی اگرچه برای بسیاری از مردم دل انگیز و جذاب است، اما برخی از مردم دل خوشی از این بارندگی ها ندارند؛ به ویژه افراد حاشیه نشین که باران های شدید زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد...
1396/07/19
باران پاییزی اگرچه برای بسیاری از مردم دل انگیز و جذاب است، اما برخی از مردم دل خوشی از این بارندگی ها ندارند؛ به ویژه افراد حاشیه نشین که باران های شدید زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی باعث ورود آب به خانه های آنها می شود.
البته دردسرهای باران های شدید فقط محدود به مناطق حاشیه شهر نمی شود. در زمان بارش شدید آبگرفتگی معابر در بسیاری از خیابان های اصلی و بزرگ شهرها هم رخ می دهد و شهر کرمانشاه هم جدای از این ماجرا نیست.
هر سال وقتی که بارندگی ها شدت می گیرد در بسیاری از خیابان های شهر کرمانشاه شاهد آبگرفتگی معابر هستیم، گاهی جوی ها و کانال های آب که چندین سال قبل احداث شده ظرفیت عبور دادن حجم زیاد آب را ندارد و باعث ورود آب به خیابان می شود.
این شرایط مشکلاتی را برای مردم شهر و خصوصا شهرک های حاشیه ای کرمانشاه ایجاد می کند، مردم به سختی تردد می کنند، کودکان در شرایطی دشوار به مدرسه می روند و گاهی وضعیت وخیم تر هم می شود و در برخی از نقاط حاشیه نشین آب وارد خانه های مردم می شود که نمونه آن برخی مواقع در مناطقی از جمله جعفرآباد و ... رخ داده است.

«راضیه مهدیان»ساکن یکی از کوچه های
شیب دار در جعفرآباد است و می گوید: در زمان بارندگی شدید آب  در مناطق شیب دار کوچه جمع می شود و گاهی وارد خانه های مردم می شود.
وی ادامه می دهد: مردم این منطقه ضعیف هستند و امکانات چندانی برای ممانعت از ورود آب به خانه خود را ندارند.
این شهروند کرمانشاهی با اشاره به اینکه گاهی با بارش شدید حتی فاضلاب خانه ها نیز پس می زند، می‌افزاید: سیستم فاضلابی که در مناطق حاشیه‌نشین وجود دارد خیلی مناسب نیست، وقتی که بارندگی زیاد باشد و آب وارد تاسیسات فاضلاب شود بخشی از فاضلاب را به داخل خانه های مردم بالا می زند.

آبگرفتگی کوچه های دولت آباد
«بهمن مرادی» ساکن دولت آباد است و می گوید: در فصل زمستان و هنگام بارندگی شدید‌همه کوچه‌های ما دچار آبگرفتگی می شود و راهی برای عبور دادن آب از کوچه وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه برخی از کوچه ها آسفالت مناسبی هم ندارند، می افزاید: موقع بارندگی کوچه ها سراسر گِل می شود و کودکان به سختی تردد می کنند و به مدرسه می روند. این شهروند اضافه می کند: گاهی اوقات در فصل زمستان فرزندان ما برای اینکه کفش‌هایشان برای رفتن به مدرسه گلی نشود در تمام مسیر نایلون روی آن می کشند و راه می روند.
مرادی اضافه  می کند: خیابان های دولت آباد هم از آبگرفتگی در امان نیستند و این مشکل فقط محدود به کوچه ها نیست، گاهی در فصل زمستان آب در خیابان  هم جمع می‌ شود و مردم نمی توانند از این دست خیابان به سمت دیگر بروند.

مشکل آبگرفتگی در کرناچی
«محمد محبی» نیز از ساکنان شهرک کرناچی است و از مشکل آبگرفتگی و گل آلودی کوچه های این شهرک در فصل زمستان گلایه دارد. وی می گوید: خیابان های ما کانال بزرگ برای انتقال آب باران ندارد و این امر باعث آبگرفتگی کوچه ها و خیابان‌ها می شود.
این شهروند با بیان اینکه بارها مردم این منطقه گلایه های خود را به گوش مسئولین رسانده اند، می افزاید: متاسفانه کاری برای ما که حاشیه نشین هستیم انجام نمی شود و صدای ما را کسی نمی شوند، کمتر می بینیم که خیابان های بالای شهر این مشکلات را داشته باشند اما مردم این منطقه از بسیاری از امکانات محرومند و در فصل بارندگی ها هم باید در آبگرفتگی ها تردد کنند.
هر سال با شروع فصل بارندگی شهرداری کرمانشاه اقدامات لازم برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر را انجام می دهد و امسال نیز کارهایی از قبل شروع شده تا مردم در زمان بارندگی با کمترین مشکل و دردسر مواجه شوند.

اصلاح نقاط مشکل دار
معاون خدمات شهری  از اصلاح نقاطی که مشکل آبگرفتگی معابر دارند خبر می دهد. مهندس « امیر رحیمی» با بیان اینکه در سال ‌های گذشته نزدیک به 70 محل که دارای مشکل آبگرفتگی در فصل بارندگی بودند در شهر کرمانشاه شناسایی شده است، می گوید: هر سال حدود 30 یا 40 مورد از این نقاط را اصلاح می‌ کنیم و امسال نیز کار اصلاح این نقاط ‌ از چندی قبل آغاز شده است.
به گفته این مسئول، این کار با لوله‌ گذاری، کانال کشی و جدول گذاری در دست اقدام است تا بتوان در زمان بارندگی، آب‌ های سطحی را در نهایت توسط این کانال‌ ها به رودخانه های  آبشوران و قره‌ سو هدایت کرد.
معاون خدمات شهری شهردار‌ کرمانشاه از پای کار بودن همه نیروهای شهرداری خبر می دهد و می افزاید: نیروهای ما در همه نقاط فعال هستند و کار می ‌کنند و در تمامی مناطق هشتگانه کار با سرعت پیش می ‌رود.
رحیمی مناطق 2، 7، 6 و 5 را عمده مناطقی دانست که در سال ‌های گذشته هنگام بارندگی با مشکل آبگرفتگی مواجه بودند و اکنون در اولویت کار اصلاح قرار دارند. وی می گوید: در کنار همه این کارها، طرح بلند مدت ساماندهی آب‌ های سطحی شهر کرمانشاه نیز در دست مطالعه است و مطالعه فاز یک و 2 آن انجام شده است.
معاون خدمات شهری شهردار‌ کرمانشاه لایروبی جوی ها و کانال ها را از دیگر اقدامات می داند واضافه می کند: لایروبی جوی‌ های آب سطح شهر نیز انجام می‌ شود و اگر گرفتگی وجود داشته باشد برطرف خواهد شد.

لایروبی رودخانه آبشوران
رحیمی با اشاره به لایروبی رودخانه آبشوران، می‌گوید: لایروبی آبشوران شرقی از خیابان دلگشا تا پشت مسجد آیت الله بروجردی انجام شده و لایروبی آبشوران غربی نیز درحال انجام است و به زودی به اتمام خواهد رسید.
وی با اشاره به حجم بالای گل و لای بجای مانده ازمسیر آبشوران و تخلیه مستمر زباله در آن توسط ساکنان حاشیه رودخانه، بیان می کند: این امر گاهی باعث سرریز شدن آب به داخل منازل اطراف و نیز آسیب دیواره زیرزمین برخی منازل مسیر رودخانه در فصل بارندگی می ‌شود که خود مردم نیز باید مشارکت لازم را بکنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code