موضوعات
کرمانشاه

ایجاد ظرفیت های جدید در هتل های استان

نویسنده: سمیه حیدری
استان كرمانشاه جایگاهی برجسته و ظرفیت هایی مناسب‌ از لحاظ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارد که در ترکیب با شرایط مناسب امروز کشور می تواند منجر به حضور جهانگردان و تقویت صنعت گردشگری در استان شود. عمده هدر رفت درآمدهای این بخش در استان، به کمبود خدمات هتلینگ ارتباط پیدا می‌کند....
1396/07/19
 استان كرمانشاه جایگاهی برجسته و ظرفیت هایی مناسب‌ از لحاظ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارد که در ترکیب با شرایط مناسب امروز کشور می تواند منجر به حضور جهانگردان و تقویت صنعت گردشگری در استان شود. عمده هدر رفت درآمدهای این بخش در استان، به کمبود خدمات هتلینگ ارتباط پیدا می‌کند.
بنابراین ایجاد ظرفیت‌های جدید در هتلینگ از پروژه های اولویت‌دار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه برای تحقق اقتصاد مقاومتی است كه در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. تعداد واحدهای موجود پذیرایی استان 26 هتل، 2 هتل آپارتمان و 18 مهمان‌پذیراست که در مجموع 46 واحد‌ اقامتی را شامل می شود.
در سرمایه‌گذاری‌های ایجادی، اصلاحی و توسعه‌ای، در حال حاضر 2 هتل در شهر کرمانشاه با سرمایه گذاری بالغ بر 400 میلیارد ریال در حال ساخت و توسعه اند که پیشرفت 90 و 50 درصدی دارند. همچنین، طرح توسعه هتل پارسیان (پارکینگ و مجموعه سالن‌ها) با سرمایه‌گذاری بالغ بر 120 میلیارد ریال در مراحل پایانی ساخت و ساز است.
در همین راستا 2 هتل آپارتمان کادوس و سهند با سرمایه 70 میلیارد ریال در حال ساخت، ساماندهی و توسعه هستند. مهمان‌پذیر صلاح الدین در جوانرود نیز با سرمایه گذاری 5 میلیارد ریالی در حال ساماندهی است و طرح‌های مربوط به 2 هتل حداقل 4 ستاره با سرمایه‌گذاری 150 میلیارد ریال و 4 هتل آپارتمان در مجموع  با سرمایه گذاری 130  میلیارد ریال مصوب و در حاصل طی شدن مراحل قانونی هستند.
این امیدواری وجود دارد كه با پیشرفت این مجموعه 12 پروژه با سرمایه گذاری بیش از 750 میلیارد ریال علاوه بر افزایش کیفیت و فضاهای جانبی، ظرفیت هتلینگ استان را از 3 هزار و 128 تخت به 4 هزار و 52 تخت افزایش دهد.
حوزه معاونت سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه تمهیداتی را اندیشیده كه در صورت تمایل سرمایه گذاران به بخش هتلینگ، مشوق‌های مناسبی در اختیار آنان قرار گیرد. این بسته تشویقی شامل برقراری تعرفه بخش صنایع برای پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی با معافیت از عوارض عرصه غیر از عوارض نوسازی فقط در مورد ساختمان، تقسیط عوارض ناشی از تغییر کاربری و فروش تراکم به اقساط پنج تا ده ساله از شروع بهره برداری، بهره مند شدن از تعرفه بخش صنایع از نظر هزینه‌های سوخت‌، برق‌، آب‌، تلفن و فاضلاب اعم از انشعاب و مصرف، معافیت از پرداخت مالیات از تاریخ شروع بهره‌برداری به مدت 5 سال و در مناطق کمتر توسعه‌یافته به مدت 10 سال و امکان افزایش این دوره به مدت 2 و 3 سال به شرط استقرار در شهرک‌های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی به ترتیب توسعه یافته و کمتر توسعه یافته، همچنین معافیت از عوارض تغییر کاربری زمین های کشاورزی، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و تامین زیرساخت های لازم در خارج شهرها است.
       دورنمای پیشرفت و توسعه آینده این استان در بخش های مختلف و تحقق پروژه ها و طرح‌های بزرگی مانند منطقه آزاد تجاری قصرشیرین، راه آهن غرب، كریدور گردشگری طاق بستان- بیستون، عبور زوار عتبات عالیات از مرز خسروی، توسعه بازارچه های مرزی و... چشم‌انداز مطلوبی در صنعت هتل داری آینده استان ترسیم می‌کند . این سرمایه گذاری ها می تواند توجیه اقتصادی داشته باشد و بر صنعت گردشگری استان نیز آثار مثبتی بگذارد.
سمیه حیدری
معاون سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی استانارسال پیام اشتراک 
 
 Security code