موضوعات
کرمانشاه

آموزش فرهنگ دینی در محله‌های کرمانشاه

نویسنده: سپیده امیری کرمانشاه - خبرنگار
کرمانشاه یکی از معدود استان های ایران است که به دلیل تنوع ادیان، مذاهب و اقوام به هندوستان ایران معروف است و پیروان هر دین، در کنار هم با صلح و آرامش زندگی می کنند. امری که از ویژگی‌های ارزشمند مردمان این سرزمین بوده و در شهر کرمانشاه هم مشهود است...
1396/09/14
کرمانشاه یکی از معدود استان های ایران است که به دلیل تنوع ادیان، مذاهب و اقوام به هندوستان ایران معروف  است و پیروان هر دین، در کنار هم با صلح و آرامش زندگی می کنند. امری که از ویژگی‌های ارزشمند مردمان این سرزمین بوده و در شهر کرمانشاه هم مشهود است. در این زمینه نهادهای مردمی هم فعال هستند و در محلات کرمانشاه فعالیت فرهنگی دارند. یکی ازاین نهادها کانون پیروان ولایت است که در استان فعالیت می کند. در ادامه گفت‌وگوی همشهری با « خلیفه جواد شریفی » موسس این کانون را می خوانید:
  • در موردزمان تاسیس و فعالیت های کانون پیروان ولایت توضیح دهید.
از نوجوانی فعالیت های مذهبی و فرهنگی را همراه با برادران اهل تشیع و تسنن شروع کردیم. در این زمینه  با تکیه بر عقل ظاهری و بصیرت باطنی و برای نیل به همه اهدافی که در انسانیت و کمال مدنظر است در مساجد استان شروع به فعالیت کردیم.
سال ۱۳۹۳ با تبعیت از همه چارچوب هایی که برای کانون‌ها الزامی است و برای  متمرکز کردن فعالیت ها، تحت پوشش تبلیغات اسلامی «کانون فرهنگی تبلیغی پیروان ولایت» را تاسیس کردیم. در این کانون سعی کردیم طرح آموزش و فرهنگ سازی در اموردینی، اجتماعی و هنری را با زبان مهر بدون تفاوت مذهب در عمل اجرا کنیم. نامگذاری کانون با تبعیت از آیات الهی و اطاعت از عالمان مذهبی انجام شد و همواره خواسته ایم افراد جذب شده در کانون را افرادی طالب علم و آگاهی بار بیاوریم .
  • چه کلاس ها یا آموزش هایی در کانون برای اعضا وجود دارد و چند عضو دارید؟
کانون حدود600 عضو از اقشار، اصناف و در سنین مختلف دارد که برای بانوان و آقایان کلاس های متفاوتی برحسب نیازمندی ها و تقاضا برگزار می کند. در این 3سال،  فعالیت های ثابتی چون  روخوانی، تجوید، تفسیر  و مولودی خوانی، همچنین کلاس های مختلفی چون بافندگی ودف نوازی  برگزار شده و متقاضیانی از محلات دورتری چون الهیه، مسکن و کیهانشهر برای حضور در کلاس‌ها شرکت کرده اند. در سال جاری کلاس‌های تخصصی روان‌شناسی با سرفصل هایی چون اصول موفقیت، باورمثبت، ارتباط موثر با حضورکارشناسان مجرب با‌تشکیل شده با استقبال خوبی هم مواجه شد.
  • ضرورت وجود چنین کانون هایی چقدر احساس می شود ؟
رضایت اعضای کانون بی شک از تاثیر فعالیت های این کانون و افرادی است که خدمتگزار اهالی محله و سایر اعضا هستند. جوانشیر محله ای که افراد و پیروان مذاهب سه گانه ای چون  تسنن، تشیع و یهودی در آن‌کنار هم زندگی می کنند.  متاسفانه عده ای چند صباحی به تبعیت غیر آگاهانه از وهابیت و سلفی‌گری به این جریانات انحرافی روی آورده اند که بسیاری از آنها  با فعالیت های مثبت و مدبرانه کانون از گمراهی رهانده شدند. البته این موهبت از اقدامات معتمدان مساجد محله  است که دلسوزانه تسهیلگر در  پیشرفت جامعه هستند.
  • برای تامین هزینه های کانون از  حمایت چه ارگان و نهادی برخوردار هستید؟
غیر از کمک های محدود سازمان تبلیغات اسلامی که حتی جوابگوی پرداخت قبض های آب و برق نیست از جانب هیچ نهادی حمایت نشده ایم و مخارج را خودم که موسس کانون هستم تامین می کنم و انتظار حمایت از نهادهای مربوطه را داریم.
  • از گروه دف نوازی که ۴سال فعالیت مستمرداشته است، بیشتر بگویید؟
ارادت به رسولان به‌ویژه پیامبر مکرم اسلام در جشن ها، مراسم سرور وشادی همیشه با تواشیح ومولودی همراه بوده است و ساز دف جزو جدانشدنی این آیین‌هاست فلسفه‌ای عرفانی دارد.
این ساز به کره زمین تشبیه شده و پوست آن نمادی از آسمان است. دارای۳۶۰حلقه‌است که نشان دهنده پیامبران صاحب رسالت در ردیف های ۵تایی با نیت پبامبران اولوالعزم است. به عبارتی بیدار کننده غافلان از دنیا که غم واندوه را از بین می برد و عامل نزدیکی به خدای یکتاست.
گروه دف نوازی کانون بانام « نی نوا» فعالیت دارد و در رده سنی کودکان، نوجوانان و نیز بانوان، افرادی در سال‌های اخیر به این هنر روی آورده اند. سال۹۴در جشنواره بسیج هنرمندان مقام اول را کسب کردیم. در صداوسیمای استان و سنندج بارها اجرا داشتیم و شهریور گذشته در جشنواره منطقه ای «سراج منیر» که در سنندج برگزار شد، مقام اول مداحان مولودی خوان و دف نوازی گروهی را کسب کرده‌ایم، اما برای هر بارحضور در جشنواره ها و تامین هزینه ها نیز متاسفانه حمایتی نشده‌ایم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code