موضوعات
کرمانشاه

اختصاص 1000 میلیارد تومان به زلزله‌زدگان

نویسنده: حامد کاویان خواه کرمانشاه - خبرنگار
خسارت های زلزله کرمانشاه بسیار بیشتر آن است که تصور می شد. خسارت های روانی، عاطفی، فرهنگی و اجتماعی از یک سو و خسارت های مادی از سوی دیگر. به گزارش همشهری جبران همه اینها نیاز به کمک مردم و یاری همه جانبه دولت دارد...
1396/09/07
خسارت های زلزله کرمانشاه بسیار بیشتر آن است که تصور می شد. خسارت های روانی، عاطفی، فرهنگی و اجتماعی از یک سو و خسارت های مادی از سوی دیگر. به گزارش همشهری جبران همه اینها نیاز به کمک مردم و یاری همه جانبه دولت دارد.
در میان خسارت های مادی «خانه های ویران شده» بیش از همه چیز به چشم می‌آید. نیاز به مسکن، اکنون مهم‌ترین نیاز زلزله زده هاست. موضوعی که قطعا دولت‌مردان هم آنرا می‌دانند و باید بیشترین حمایت ها در این زمینه از زلزله زده ها صورت گیرد. در همین زمینه رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: از سوی هیات دولت 1000 و ۴۹ میلیارد و ۱۱۶ میلیون تومان تسهیلات و کمک بلاعوض برای ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد آسیب دیده در جریان زلزله استان کرمانشاه اختصاص یافته است.
«علیرضا تابش» اظهار کرد: برآورد خسارت اولیه را  2 روز بعد از زلزله انجام دادیم که نشان می دهد ۳۰هزار و ۵۰۰ واحد آسیب دیده داریم. ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد آن تعمیری و بقیه هم احداثی است. برای این میزان در هیات دولت در ۲۴ آبان ماه مصوبه ای در مورد تامین بلاعوض و وام زلزله زدگان داده شد. این موضوع در تاریخ هیات دولت بی سابقه بود که 2 روز بعد از زلزله مصوبه ای داده و اجرا شود. وی افزود: هیات دولت مصوب کرد مبلغ ۷۶۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت از سوی بانک مرکزی و از طریق بانک‌های عامل در اختیار بنیاد مسکن قرار گیرد تا بین آسیب دیدگان ناشی از زلزله با ضمانت سفته زنجیره ای و به صورت سهل و آسان توزیع کنند. این تسهیلات در بین بانک‌ها  تقسیم شده، بانک‌ها در کرمانشاه جلسه داشتند و اعلام آمادگی کردند، همه آنها شعب خود را تجهیز کردند. همچنین بانک‌هایی که شعبه ندارند شعبه سیار می زنند.

مبلغ تسهیلات
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مورد مبلغ تسهیلات گفت: ۲۵ میلیون تومان تسهیلات برای ۱۱ هزار واحد مسکن روستایی، ۳۵ میلیون تومان برای ۴۵۰۰ واحد شهری و ۱۲ میلیون تومان تسهیلات نیز برای ۱۵ هزار واحد تعمیری مسکن شهری و روستایی اختصاص یافته است. برای ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفری هم که لوازم خانگی شان از بین رفته ۱۰ میلیون تومان وام پرداخت می شود. تابش مبلغ بلاعوض را هم ۲۸۱ میلیارد و ۶۱۶ میلیون تومان عنوان و تصریح کرد: برای ۱۱ هزار مسکن روستایی ۵ میلیون تومان، برای ۴۵۰۰ مسکن شهری ۶ میلیون تومان، برای تعمیر و نگهداری ۱۵ هزار مسکن شهری، روستایی و تجاری ۲ میلیون تومان، برای لوازم خانگی ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد ۲ میلیون تومان، برای اسکان موقت ۱۱ هزار واحد مسکن روستایی ۳ میلیون تومان و برای اسکان موقت ۴۵۰۰ واحد شهری ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته است.
وی گفت: مبلغ بلاعوض ابلاغ و تخصیص شد و ۵۰ درصد وجه را هم خزانه به حساب بنیاد ریخت. رئیس بنیاد مسکن، سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه را موجب خیر و برکت و تحول عنوان و تاکید کرد: بنیاد مسکن ۹ استان در شهرهای مختلف استان کرمانشاه مستقر شده اند که بدین ترتیب است؛ بنیاد مسکن استان کردستان در ثلاث باباجانی، بنیاد مسکن استان تهران در شهرها و روستاهای قصرشیرین، بنیاد مسکن استان قزوین در شهرها و روستاهای گیلان‌غرب، بنیاد مسکن استان لرستان در شهرها و روستاهای اسلام آباد، بنیادمسکن آذربایجان غربی در شهرها و روستاهای دالاهو، بنیاد مسکن استان اصفهان در شهر سرپل ذهاب، بنیاد مسکن استان مرکزی در روستاهای نیمه شمالی شهرستان سرپل ذهاب، بنیاد مسکن استان همدان در شهرها و روستاهای نیمه جنوبی سرپل ذهاب و خود بنیاد مسکن استان کرمانشاه هم در سایر شهرها و روستاهای این استان مستقر شده و وظیفه بازسازی و نوسازی را بر عهده گرفته اند.
تابش اظهار کرد: ستادهای معین با همه امکانات خود در منطقه مستقر شده اند. تا زمانی که من آنجا حضور داشتم ۴۵۰ نیرو و ۲۵۰دستگاه ماشین آلات برای آواربرداری مستقر شدند. کار دیگری که با سرعت انجام می شود ارزیابی و کارشناسی دقیق واحد به واحد خسارت است. در سراسر استان ۲۴ هزار و ۹۳۲ واحد ارزیابی خسارت صورت گرفت که ۶۰۴۷ واحد شهری و ۱۸ هزار و ۵۲۵ واحد روستایی است. تعداد واحدهای احداثی روستایی‌نیز ۱۲ هزار و ۵۴۱ واحد و تعداد واحدهای تعمیری ۱۰ هزار واحد است. وی ادامه داد: مبلغ تسهیلات‌ بلاعوض واحدهای تعمیری را از هفته آینده پرداخت می کنیم.

شیوه بازسازی
رئیس بنیاد مسکن درباره شیوه بازسازی بنیاد مسکن گفت: مدیریت احداث واحدهای مسکونی آسیب دیده اعم از مشورت با مهندسین طراحی برای انتخاب طرح، پیگیری لازم برای تهیه و تامین مصالح مورد نیاز، انتخاب پیمانکار ساختمانی و نظارت بر چگونگی ساخت، حفظ و نگهداری و مصرف بهینه مصالح و همکاری با عوامل نظارتی در حین اجرای عملیات ساختمانی از سوی بنیاد انجام می شود.  به گفته تابش، مدیریت هزینه به عهده مالک است و ما به نیابت از مالک هزینه نمی کنیم. پول را به مالکان می دهیم و آنها خودشان هزینه می کنند. مدیریت در هزینه و مشارکت در ساخت با مالک است. وی درباره وظایف بنیاد مسکن هم اظهار کرد: بنیاد مسکن وظیفه کمک به تامین اسکان موقت، کمک به آواربرداری واحدهای مسکونی تخریب شده در زلزله، تهیه طرح‌های ساختمانی، فراخوان گروه‌های کار برای حضور در منطقه به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز، انجام کنترل‌های فنی و نظارت بر حسن اجرای عملیات ساختمانی از طریق هدایت تشکل‌های فنی نظیر نظام فنی روستایی و نظام مهندسی، تامین و توزیع مصالح به ویژه مصالح عمده ای از جمله فولاد و سیمان و کمک به راه اندازی کارگاه‌های تولیدی کوچک مصالح ساختمانی، انجام امور کارشناسی فنی، آمارگیری و تشکیل پرونده، معرفی متقاضیان به بانک برای دریافت تسهیلات، پرداخت وام‌ بلاعوض مصوب دولت برای احداث واحدهای مسکونی هم از وظایف بنیاد مسکن است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code