موضوعات
کرمانشاه

روستا

«گوراجوب» خالی شد؛ درخت‌های سیب خشکید

نویسنده: فرحناز چراغی کرمانشاه - خبرنگار همشهری
«گورا جو ب مرادبیگ» یکی از روستاهای بخش گهواره است که اهالی آن به علت قرارگرفتن این روستا در مخزن سد زمکان و محل اجرای پروژه مجبور به ترک زیستگاه چندین و چندساله خود شدند...
1394/06/24
«گورا جو ب مرادبیگ» یکی از روستاهای بخش گهواره است که اهالی آن به علت قرارگرفتن این روستا در مخزن سد زمکان و محل اجرای پروژه مجبور به ترک زیستگاه چندین و چندساله خود شدند. حوالی سال 85 بود که کار عملیاتی سد مخزنی زمكان در شهرستان دالاهوی بخش گهواره شروع شد. هدف از احداث سد زمکان تامین آب مورد نیاز باغ‌های بخش گهواره و همچنین توسعه بخشی ازاراضی دیم منطقه به اراضی آبی بود.
 قرار است این سد با ذخیره سازی 22 میلیون متر مکعب آب 3هزار هکتاراز اراضی منطقه گهواره را آبیاری کند، سدی كه در 60 كیلومتری شهرستان كرمانشاه روی رودخانه زمكان واقع شده و قرار است درمیان دره‌های بسیار زیبا و پوشش جنگلی انبوه منطقه برای مهار 35 میلیون متر مكعب از آب‌های روان استان احداث شود.

مهاجرت اجباری اهالی روستا
به گفته دهیار روستای گورا جوب مرادبیگ، از سال 84 مردم این روستا مجبور به مهاجرت شده اند. کشاورزی، دامداری و باغداری شغل مردم روستا بوده است و مردم روستا چون حرفه دیگری نمی‌دانند، در حال حاضر بیکار و ناتوان از گذران زندگی هستند.
«خسرو ضمیری » با اشاره به مشکلات مردم این روستا پس از اجرای عملیات سدسازی زمکان، تأکید کرد: این روستا با 150 خانوار دارای جمعیت 600 نفری است. وی تصریح کرد: با گذشت چند سال از اجرای پروژه هنوز هیچ اقدامی برای اسکان مردم این روستا صورت نگرفته است.
ضمیری در ادامه گفت: مردم روستا از سال 84 کم کم از روستا رفتند و در سال 92 به طور کامل روستا تخلیه شد. به گفته وی، از همان سال تا به امروز هنوز مکانی برای اسکان موقت در اختیار مردم روستا قرار نگرفته و آنها مجبور به اجاره نشینی درشهرهای اسلام آباد غرب، کرند و گهواره شده اند.

جانمایی نامناسب روستای جدید
دهیار روستای گورا جو ب مرادبیگ گفت: جانمایی روستای جدید مناسب نیست، چراکه مردم روستا را از زمین‌های کشاورزی و مراتع خود بسیار دور کرده است. ضمیری توضیح داد: یک کشاورز برای رسیدن به زمین باید مسافت 3 تا 4 ساعته را بپیماید و این موضوع موجب نارضایتی بسیاری از اهالی شده است، در حالی که در گذشته ما یک ساعته به مقصد می‌رسیدیم.
وی تصریح کرد: اگر مکان جدید برای ساخت خانه‌های روستایی قطعی شود از نظر دامپروری نیز مردم روستا دچار مشکل می‌شوند، چراکه مراتع اطراف آن قشلاقی است و برای چرای دام باید حدود 10 کیلومتر مسافت را بپیمایند تا به مراتع خود برسند. از طرفی این مسافت فاقد جاده است و آنها مجبورند از مسیرکوه و بدنه سد به مقصد برسند.
ضمیری در ادامه افزود: ما محل دیگری را برای اسکان پیشنهاد داده بودیم که به مرحله تسطیح هم رسیده است و اکنون 25 خانوار مجوز اسکان در آن را دارند. با این حال بخشدار و فرماندار مخالف برگزیدن این مکان برای اهالی مهاجرت کردن روستا هستند. وی گفت: با وجود این شرایط اغلب مردم روستا تمایلی به بازگشت ندارند، مگر خانوارهایی که از نظر مالی توانمند هستند.

محل جدید در مرحله نقشه برداری
ضمیری متذکر شد: در حال حاضر محل جدید روستای گورا جوب مرادبیگ در مرحله نقشه برداری است و قرار است با توجه به قول‌هایی که جلیلیان نماینده اسلام‌آباد غرب داده است، از مهر ماه به مرحله تسطیح برسد. دهیار روستای گورا جوب مرادبیگ در ادامه با اشاره به این‌که شغل مردم این روستا در گذشته کشاورزی، دامپروری و باغداری بوده است، گفت: حدود 40 درصد از سیب معروف گهواره از این روستا تامین می‌شد که به علت مهاجرت بخش زیادی از اهالی روستا و سدسازی همه درخت‌ها از بین رفته اند.
وی در پایان به سواد مردم روستا نیز اشاره کرد و گفت: اکثر مردم روستا با سوادند و بالای 90 درصد از جوانان روستا دیپلمه هستند. از این روستا 8 نفر در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند و 9 نفر نیز به عنوان استاد دانشگاه در کشور مشغول تدریس هستند. همچنین درصد بالایی از مردم این روستا در بخش‌های مختلف دولتی به مردم خدمت می‌کنند.
100.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code