موضوعات
کاشان

سرداری كه «فتح‌المبین» را معماری كرد

نویسنده:
میان انبوه تصاویر جذاب معمار حماسه‌ها، عكسی فراموش‌نشدنی در آلبوم دوران دفاع مقدس محبوب‌تر از سایر نماها خودنمایی می‌كند...
1394/06/18
میان انبوه تصاویر جذاب معمار حماسه‌ها، عكسی فراموش‌نشدنی در آلبوم دوران دفاع مقدس محبوب‌تر از سایر نماها خودنمایی می‌كند. همان تصویری كه لقب «فاتح فتح‌المبین» را به نام فرمانده طرح و عملیات و جانشین تیپ المهدی برای همیشه ثبت كرد.
به گزارش فارس از كاشان، هر‌ساله آخرین پلك‌های تابستان، پلاك‌هایی را به یادمان می‌آورد كه نشانی از انسان‌های بزرگ در شهر انسانیت،‌ خیابان شهادت و كوچه رشادت را نشانمان می‌دهد.
به طور یقین، نمی‌توان نام «كاشان» را از سرآغاز اثر شكوه و افتخار دوران هشت سال دفاع مقدس به راحتی حذف كرد چراكه این واژه نه تنها به عنوان رتبه نخست در پشتیبانی از جبهه‌ها و تقدیم چند هزار شهید، جانباز و ایثارگر در ذهن‌های قدرشناس این سرزمین باقی‌مانده است بلكه گهواره بسیاری از نا‌م‌آوران و مردان بزرگ جبهه‌های نور و رشادت نیز محسوب می‌شود.
در روزهایی كه منتهی به برگ‌های ایثار و شهادت تقویم مجاهدت‌های فرزندان ملت ایران است، به معرفی شهیدی نام‌آور از دیار مؤمنان كه در دفتر دوران دفاع مقدس دارای امضایی ویژه است بپردازد و به همین بهانه به سراغ زندگینامه سردار شهید علی معمار كه دارای لقب «فاتح فتح‌المبین» بوده، رفته است:هنوز صدای اذان محمدآقا معمار را در گوش نوزادی بی‌تاب از ورود به این دنیای فانی در آرشیو خاطرات دیار كاشان وجود دارد و هنوز اشك شوق فاطمه خانم تصویر روی جلد مجله «تولد علی» در 11 شهریور 1336 در بایگانی یاد مادران این دیار وجود دارد.
نسیم‌ كویری چه زود صفحات تقویم زندگی علی كوچك را وادار به ورق خوردن می‌كرد رقم سن فرزند بام‌های خشتی را به سرعت اضافه می‌كرد هر‌چند كه علی خود نیز با رفتار خود دوست داشت همگان او را نه طفلی مناسب مجالس بزم، بلكه مردی شایسته میادین رزم ببینند.
گرچه روحیه حسابگری نداشت و دنیا را از دریچه مادیات نمی‌نگریست اما انتخاب‌هایش در دبیرستان، او را وادار به تحصیل در رشته اقتصاد كرد اما حواسش جمع بود كه دنیای خود را با بهای آخرتش آباد نكند و معامله با مخلوق را به داد و ستد با محبوب خویش ترجیح ندهد.
اما احتیاط و محاسبه‌گری با روحیه ماجراجو و پرتلاشش سازگاری نداشت بنابراین جامه سبز و ساده پاسداری را به جای ردای اقتصاددانی برگزید تا با عضویت در لباس سپاه به این خواسته درونی خود پاسخ مثبت دهد و روز به روز در این نهاد جایگاه ممتازتری بیابد.
علی جوان پله‌های ترقی را به سرعت در سپاه طی كرد وبر علوم و فنون نظامی تسلط بیشتری یافت تا جایی كه با اطمینان مسئولان رده بالای این نهاد انقلابی، بار مسئولیت‌های حساسی را در 2 جبهه جنوب و غرب كشور به دوش گرفت تا از گچساران تا بستان، از بوكان و سقز تا آبادان و از سنندج قهرمان‌پرور تا سوسنگرد یادآور خاطراتی شود كه همگی اسم و رسم علی معمار كاشانی را بشناسند.
فاصله بهار 22 سالگی تا خزان 25 سالگی فرصت مناسبی بود تا قهرمان كاشانی معنای اراده را به شاگردان كلاس درس خود در جبهه‌ها بیاموزد؛ سه سالی كه دربردارنده انواع حماسه‌سازی‌ها و رشادت‌های فرزند خطه كویر است و عملیات‌های فراوانی با فرماندهی این سفیر سرزمین بزرگان لبخند رضایت را بر سیمای امام (ره) نشاند اما در میان این همه تصویر جذاب، یك عكس فراموش‌نشدنی از معمار حماسه‌ها، در آلبوم دوران دفاع مقدس محبوب‌تر از سایر نماها خودنمایی می‌كند تصویری كه موجب شد در تاریخ لقب «فاتح فتح‌المبین» برای همیشه به نام فرمانده طرح و عملیات و جانشین تیپ المهدی ثبت شود.
برای بیان چگونگی شهادت فاتح فتح‌المبین با علی اصغر رجایی همرزم این شهید همسخن شدیم: «در عملیات فتح‌المبین برای تصرف سایت‌های چهارم و پنجم دشمن زمانی كه گره‌ای در ادامه عملیات به وجود آمد و همه نگران نتیجه عملیات بودند سردار شهید علی معمار فرمانده تیپ المهدی خود شخصاً به همراه بی‌سیم‌چی خودش شهید اخلاقی جلوتر از نیروهای تحت فرماندهی به دل دشمن تك زد و با شهادت خویش و بی‌سیم‌چی خود گره به‌وجود آمده در عملیات فتح‌المبین را گشود و پس از آن سایت‌های چهارم و پنجم دشمن به تصرف رزمندگان اسلام درآمد تا بدین‌ وسیله فتح‌المبین معنا پیدا كند و در حالی كه در این عملیات با كمترین امكانات و تجهیزات نظامی به دل دشمن تا دندان مسلح زده بودیم بیش از 10 هزار نفر از نیروهای ارتش بعث عراق به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند».ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code