موضوعات
کاشان

تکریم ارباب رجوع اصل فراموش شده در ادارات

نویسنده: غلامرضا جباری روزنامه نگار
تکریم از ارباب رجوع در ادارات از اصول قانونی و تاکید شده است که با رعایت نکردن آن ضربه مهلکی بر ارکان اعتقادی مردم به مجموعه نظام وارد می‌شود...
1394/06/18
تکریم از ارباب رجوع در ادارات از اصول قانونی و تاکید شده است که با رعایت نکردن آن ضربه مهلکی بر ارکان اعتقادی مردم به مجموعه نظام وارد می‌شود.
هرچند توجه به این امر مهم و واجب و کاملا اثر بخش در تمام لایه‌های اجتماعی توصیه تمام مسئولان دستگاه‌ها و نهاد‌ها است، ولی متاسفانه پرداختن به اصل این موضوع مهم فقط در حد شعار باقی مانده است و بسیاری از مراجعان به دلیل برخورد‌های ناشایست برخی از کارکنان، گلایه مندند.
بدون شک برخورد ناشایست برخی مسئولان ادارات منجر به بی‌اعتمادی مردم به دستگاه‌های دولتی و اجرایی می‌شود. همچنین با افزایش مشکلات این چنینی از مشارکت اجتماعی مردم نیز می‌کاهد که باید از آن جلوگیری شود.
در بررسی‌های میدانی به عمل آمده کارکنان بسیاری از ادارات و نهاد‌ها مواردی مانند کمی دستمزدها، رفتار نامناسب مدیران، وجود تبعیض ها، نبود شایسته سالاری، مشاهده برخی اقدامات نامناسب و غیر قانونی مدیران بالادستی ، کمبود امکانات و اختیارات و چندین مورد دیگررا از عوامل تاثیر گذار بر رفتار، گفتار و اقدام خود عنوان کردند.
 باوجود منشور اخلاقی کارکنان ادارات و سازمان‌ها در خصوص تکریم مراجعه کنندگان و جلب رضایت مردم، بی مهری به این اصل از نگرانی‌های انکار ناپذیر مردم محسوب می‌شود.
 یافتن آشنا و یا به قولی پارتی وهزینه کردن‌های غیر قانونی و غیر معقول در هر اداره و دستگاهی برای رسیدن به حق قانونی، خود داستانی است که شنیدن دلایل انجام آنها تلخ و تاسف بار است. وقتی در برخی ادارات ودر برخی موارد، به تمام مراجعان به یک دید نگاه نمی‌شود و با رعایت اصول قانونی برخورد نمی‌شود، نارضایتی‌ها روز به روز بیشتر می‌شود و شرایط عمومی جامعه با تلاطم اخلاقی روبه‌رو می‌شود.
از همین رو برای دستیابی به یک الگوی واقعی که بر گرفته از آموزه‌های اسلامی، انسانی و قانونی است یک خانه تکانی اساسی به دور از تعارف و توصیه در ادارات صورت گیرد.
 تکریم ارباب رجوع چه برگرفته از ویژه گی‌های اخلاقی برخی کارمندان و چه ضعف نظام اداری، حلقه مفقوده کار در ادارات است و به رغم تاکید شعار گونه در آن همچنان مغفول مانده است. به نظر می‌رسد سازمان‌های اجرایی برای تحقق آن به دستورالعمل‌هایی با ضمانت اجرایی و نظارت‌های نظامند احتیاج دارند. برگزاری ملاقات‌های مردمی در زمان مشخص از سوی مسئولان برای بررسی مشکلات مردم عامل مهمی در جلوگیری از این برخوردهای نامناسب است. چنانچه مسئولان ادارات روز یا ساعت مشخصی را برای پاسخگویی چهره‌به چهره با مردم قرار دهند موجب رضایت مردم و جلوگیری از هدر رفت زمان کاری مسئولان می‌شوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code