موضوعات
کاشان

تسهیلات برای کشت زعفران در ابوزیدآباد

نویسنده:
مسئول بسیج سازندگی ابوزیدآباد از اعطای 30 میلیون تومان تسهیلات برای كاشت هر‌هكتار زعفران به كشاورزان این منطقه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خبر داد...
1394/06/18
مسئول بسیج سازندگی ابوزیدآباد از اعطای 30 میلیون تومان تسهیلات برای كاشت هر‌هكتار زعفران به كشاورزان این منطقه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خبر داد.
به گزارش فارس ، «ابراهیم حیدریان» در جلسه توجیهی اجرای طرح كشت زعفران در ابوزیدآباد اظهار كرد: این طرح در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی در بخش كشاورزی اجرا می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی زعفران در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی توسط قرارگاه جهاد اقتصادی شهدای بخش كویرات وابسته به بسیج سازندگی حوزه بسیج امام حسین(ع) ابوزیدآباد افزود: با توجه به نیاز محدود این محصول به آب و بحران آب در كویر، زعفران بهترین و مقرون به صرفه‌ترین محصول در بخش كشاورزی در بخش كویرات است.
سخنگوی قرارگاه جهاد اقتصادی شهدای بخش كویرات تصریح كرد: این قرارگاه شرایط ویژه‌ای را برای كاشت این محصول برای علاقه‌مندان در نظر گرفته است و بسیج سازندگی نیز برای كاشت هر‌هكتار زعفران حدود 30 میلیون تومان تسهیلات اعطا می‌كند.
به گفته وی، با توجه به فراهم بودن زمینه كاشت این محصول و مصرف كم آب و از طرفی خشكسالی‌های متوالی در كویرات، این محصول جایگزینی بسیار خوب برای دیگر محصولات این منطقه است.
مسئول بسیج سازندگی ابوزیدآباد هدف از كاشت محصول زعفران را تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به صورت جهادی و تولید انبوه در بخش كویرات دانست و خاطرنشان كرد: در این طرح اقتصادی، گروه‌های جهادی حلقه‌های شجره طیبه صالحین در پایگاه‌های مقاومت بسیج آمادگی هرگونه خدمت‌رسانی در كاشت زعفران را دارند.
حیدریان یادآوری كرد: انجام مشاوره و ارائه آموزش كشت زعفران و فروش پیازچه زعفران با قیمت مناسب و خرید بدون واسطه این محصول با قیمت مناسب توسط قرارگاه جهاد اقتصادی بخش كویرات و بسیج سازندگی حوزه بسیج امام حسین(ع) از جمله این خدمات است. مسئول بسیج سازندگی ابوزیدآباد با اشاره به شركت 100 نفر از كشاورزان علاقه‌مند در دوره آموزشی كشت زعفران، گفت: كاشت زعفران  امسال چند برابر نسبت به 5 سال اخیر در این منطقه افزایش می‌‌یابد و به دلیل شرایط ویژه و حمایتی كه قرارگاه جهاد اقتصادی در این زمینه دارد، این طرح مورد استقبال خوب مردم قرار می‌گیرد. به گفته حیدریان، شركت‌كنندگان در دوره آموزشی كشت زعفران با پرورش زعفران، آماده‌سازی زمین كشت زعفران، مبارزه با علف‌های هرز، وجین و تنك كردن و نحوه برداشت و جداسازی پرچم و خشك كردن آن و مراحل دیگر كاشت، داشت و برداشت این محصول، با حضور كارشناس جهاد كشاورزی شهرستان آران و بیدگل آشنا می‌شوند. وی با اشاره به برگزاری آزمون و اعطای گواهینامه مهارت به پذیرفته‌شدگان تأكید كرد: در آینده‌ای نزدیك با سرمایه‌گذاری در زمینه كشت زعفران، این محصول می‌تواند به عنوان «برند»، برای بخش كویرات در كنار كشت پسته قرار بگیرد و این محصول به عنوان طلای قرمز می‌تواند یكی از عرصه‌های مهم تحقق اقتصاد مقاومتی در سطح كشور و این منطقه باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code