موضوعات
اسلامشهر

ضیافت ماه شعبان

نویسنده: آیت‌الله هادی عباسی‌خراسانی استاد حوزه علمیه قم
ماه مبارک شعبان را از این رو شعبان می‌نامند چون در این ماه، روزی‌های بندگان خدا، شعبه شعبه و تقسیم می‌شود. در این ماه رزق تقسیم شود...
1396/02/20
ماه مبارک شعبان را از این رو شعبان می‌نامند چون در این ماه، روزی‌های بندگان خدا، شعبه شعبه و تقسیم می‌شود. در این ماه رزق تقسیم شود و معمولاً شادمانی و بسط و فرح دارد. اسم شریف باسط نشان می‌دهد سرانجام آن خرسندی و عاقبت به خیری است. در این ماه، شهادت و رحلت واقع نشده و از این نظر تنها ماه قمری است که این چنین است و در روزهای آغازین آن ولادت انوار تابناک کربلا یعنی امام حسین(ع)، حضرت عباس(ع) و امام سجاد(ع) واقع شده و شاخص‌ترینش هم این که لیله القدر صغیره، یعنی شب نیمه‌شعبان و ولادت منجی عالم بشریت در ین ماه قرار گرفته است. بقیه‌الله مظهر حقیقی ولایت الله است و ما در چنین روزی به نام و یاد حضرت مهدی موعودِ موجود، جشن و شادی برپا می‌کنیم و تعجیل در فرج حضرتش را از خدای متعال مسألت می‌داریم. در ماه شعبان همه ائمه ما مناجاتی می‌خواندند که با عنوان مناجات شعبانیه معروف است و توصیه به همه به خصوص جوانان این است که از خواندن این مناجات و لذت خلوت با خدای متعال در این ماه غافل نشوند.
انسان در این ماه نه فقط به دعوت می‌رسد و خدا را می‌خواند بلکه با چنین مناجاتی به مقام عالی نجوا نائل می‌شود و توفیق می‌یابد با حضرت حق مناجات کند. تعبیر جالب و تکان‌دهنده «هب لی کمال الانقطاع الیک» که در این مناجات می‌خوانیم، اقیانوسی از معنا و معرفت را در خود دارد؛ یعنی انسان به جایی برسد که به کمال انقطاع از غیر خدا برسد و فقط به سوی پروردگار عالم حرکت کند. کمال انقطاع به سوی خدا به این معناست که بشر از وابستگی و تعلق به هر چیز آزاد و رها و فقط به خدا وابسته شود؛ آن هم وابستگی که توأم با پیوستگی باشد. رسیدن به مقام کمال انقطاع الی‌الله بسیار دشوار است، اما با خودسازی و رعایت تقوا و مهم‌تر از آن در سایه امداد حضرت حق‌تعالی و استعانت از او امکان می‌پذیرد. در حقیقت ائمه اطهار(ع) ما را به این مسأله متوجه کرده و متذکر شده‌اند که به سمت خدا بازگردیم و فقط در این صورت وجیه و آبرومند می‌شویم.
انقطاع از غیر موجب اتصال به حق می‌شود و آدمی با درک درست مفاهیم والای مناجات شعبانیه، معنای بندگی خدای منان را تا حدودی می‌فهمد. در ماه شعبان یک دعای مستجاب هست که بزرگان ما همیشه بر آن تأکید کرده‌اند و آن هم صلوات بر محمد و آل محمد(ص) است؛ بنابراین ما صلوات شعبانیه را داریم و به ما آموخته‌اند که هر دعا و خواسته‌ای داریم آن را با این ذکر بسیار شریف بخواهیم تا به اجابت برسد. از سویی ماه‌های رجب و شعبان، فرصت و زمینه خوبی است که انسان بتواند با لیاقت وارد شهرالله الاعظم، یعنی ماه مبارک رمضان شود و کسی که با دست پر وارد ماه رمضان شود، تا حد زیادی می‌تواند به یاری خدا، راه سعادت و عاقبت به‌خیری را طی کند.
بکوشیم از باقی‌مانده روزهای ماه پرفیض شعبان در مسیر بندگی هر چه بهتر و با کیفیت‌تر نهایت استفاده را بکنیم تا در زمره کسانی باشیم که بسیار خوب و نیکو در ماه رمضان بر سر سفره ضیافت الهی می‌نشینند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code