موضوعات
اسلامشهر

ردیابی دلفین‌ها و نهنگ‌ها با نقشه‌های آنلاین

نویسنده:
محققان نوعی نقشه‌های آنلاین ابداع کرده‌اند که از این طریق می‌توانند دلفین‌ها و نهنگ‌ها را در طول سال ردیابی کنند و متوجه شوند که به کدام مناطق مسافرت می‌کنند. این کار علاوه بر کنترل و مدیریت آنها، واکنش‌های خطرناک را نیز به حداقل می‌رساند...
1395/01/22
محققان نوعی نقشه‌های آنلاین ابداع کرده‌اند که از این طریق می‌توانند دلفین‌ها و نهنگ‌ها را در طول سال ردیابی کنند و متوجه شوند که به کدام مناطق مسافرت می‌کنند. این کار علاوه بر کنترل و مدیریت آنها، واکنش‌های خطرناک را نیز به حداقل می‌رساند.به گزارش آنا، دانشمندان دانشگاه «دوک» آمریکا، نقشه‌هایی با جزئیات دقیق تهیه کرده‌اند که جابه‌جایی‌های فصلی و تراکم جمعیت 35 گونه نهنگ‌ها، دلفین‌ها و گرازماهی‌ها را نشان می‌دهد. بسیاری از این گونه‌ها در آب‌های سواحل شرقی آمریکا و خلیج مکزیک در معرض خطر هستند.این نقشه‌ها که به طور آنلاین و رایگان قابل دسترس است، اطلاعاتی را از حدود 1/1 میلیون کیلومتر خطی از بررسی‌ها و بیش از 26 هزار مشاهده جمع‌‌آوری کرده که از سوی محققان در 5 مؤسسه و طی 23 سال گردآوری شده است.این نقشه‌ها بیانگر آن هستند که هر گونه، در هر مقطعی از سال در کدام منطقه حضور داشته است. این کار، کنترل و مدیریت گونه‌ها را راحت‌تر می‌کند.  همچنین این طرح تحت حمایت قانون آمریکا عمل می‌کند. بسیاری از گونه‌های دریایی نهنگ‌ها، دلفین‌ها و گرازماهی‌ها در معرض خطر ناشی از برخورد ناگهانی کشتی‌ها، افتادن در دام شکارچیان، آلودگی، تغییرات آب و هوایی و سر و صداهای زیر آب ناشی از فعالیت‌های انسانی هستند.
این نقشه‌های آنلاین، ابزارهای بهتری را در اختیار آژانس‌های دولتی و سایر سرمایه‌گذاران این بخش قرار می‌دهد که بتوان از این طریق، حیوانات در معرض خطر را نجات داد و برنامه‌ریزی‌هایی برای آینده اقیانوس‌ها در نظر گرفت.

رهایی از خاطرات بد با گاز خنده
دانشمندان از کالج دانشگاهی لندن معتقدند استنشاق مونوکسید نیتروژن یا «گاز‌خنده آور» به افراد کمک می‌کند که از خاطرات بد پس از وقایع آسیب‌زا رهایی یابند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در جریان آزمایش،‌ داوطلبانی که پس از تماشای صحنه‌های خشونت در فیلم، مونوکسید نیتروژن را استنشاق کردند تعداد خاطرات اضطراب آمیز در آنها در روزهای نخست پس از این رویداد کاهش پیدا کرد. در ضمن افرادی که هوای معمولی را نفس کشیدند به مراتب کاهش تدریجی تعداد خاطرات بد را داشتند. روز بعد پس از تماشای فیلم تعداد خاطرات ناخوشایندی که شرکت کنندگان دریافت‌کننده «گازخنده» با آنها روبه‌رو شدند، بیش از 2 برابر کاهش یافت.

آلودگی صوتی برای مغز مضر است
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2011 که آلودگی صوتی را «طاعون مدرن» نامید، مدارک محکمی وجود دارد که آلودگی‌های صوتی محیط اثرات مضر شدیدی بر سلامت عمومی جامعه دارد.به گزارش ایرنا، با افزایش انواع صدا در محیط‌های درون و خارج از خانه، افراد بیشتری به دنبال سکوت هستند و در نتیجه آن تدابیری مانند رژیم سکوت 10 دقیقه‌ای صبحگاهی یا برنامه سکوت 10 روزه شکل گرفته است.
در ادامه 4 پیامد مثبت سکوت برای مغز بررسی شده اند که موجب کاهش استرس و تمرکز بیشتر می‌شوند:
1- سکوت موجب کاهش استرس و تنش می‌شود
بر اساس نتایج تحقیقات، آلودگی صوتی، عامل فشارخون بالا و حمله قلبی است و موجب کاهش شنوایی و افت سلامت عمومی بدن می‌شود. صداهای بلند با تحرک بخش آمیگدال مغز که وظیفه درک احساسات را برعهده دارد، باعث افزایش استرس و تولید هورمون کورتیزول می‌شوند. این در حالی است که سکوت دارای آثار مخالف آلودگی صوتی است و تنش را از مغز و بدن دور می‌کند.  بر اساس تحقیقاتی که در سال 2004 در نشریه Heart منتشر شد 2 دقیقه سکوت بیش از گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، موجب از بین رفتن تنش می‌شود.
2- سکوت، توان ذهنی را بازیابی می‌کند
در زندگی روزمره، دائما اطلاعات حسی به مغز ارسال می‌شوند و فرایند تصمیم گیری، حل مشکل و کنترل امور روزمره، بخش عمده‌ای از مغز را درگیر می‌کند. با اجرای مکرر این فرایند‌ها، توجه و توان مغزی ما کاهش می‌یابد و احتمالا در هنگام تمرکز، حل مساله و ارائه ایده‌های جدید، با مشکل روبه‌رو می‌شویم. زمانی که از محرک‌های صوتی رهایی می‌یابیم، مغز فرصتی برای بازسازی و بازیابی توان خود به دست می‌آورد.
3- هنگام سکوت شبکه پیش فرض مغز فعال می‌شود
هنگامی که به تمرکز یا مدیتیشن می‌پردازیم، شبکه پیش فرض مغز فعال می‌شود. شبکه پیش فرض مغز در واقع شبکه‌ای از بخش‌های مختلف مغز است که با یکدیگر تعامل و فعالیت آنها به شدت با یکدیگر ارتباط دارد. این شبکه زمانی بیشترین فعالیت را دارد که شخص به دنیای خارج توجهی نداشته باشد. این حالت مغزی امکان درک کامل تجربه‌ها، همدردی با سایرین، خلاقیت بیشتر و بهبود وضع روحی و روانی را فراهم می‌کند.
4- سکوت، امکان بازسازی سلول‌های مغز را فراهم می‌کند
بر اساس تحقیقاتی که در سال 2013 روی موش‌ها انجام گرفت و نتایج آن در نشریه Brain منتشر شد 2 ساعت سکوت روزانه منجر به شکل گیری سلول‌های جدید در هیپوکامپ می‌شود. این بخش از مغز مسئولیت یادگیری، حافظه و کنترل احساسات را برعهده دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code