موضوعات
اسلامشهر

تپش قلب نشانه چیست؟

نویسنده:
گاهی بی دلیل احساس می‌کنیم قلب مان به شدت به سینه می‌کوبد و از جا کنده می‌شود؛ حتی وقتی در صحت کامل هستیم. به این حالت تپش قلب می‌گویند. به گزارش تبیان این احساس عجیب ممکن است باعث شود از کارتان دست بکشید و اگر تداوم پیدا کند می‌تواند یک هشدار جدی باشد...
1395/01/22
گاهی بی دلیل احساس می‌کنیم قلب مان به شدت به سینه می‌کوبد و از جا کنده می‌شود؛ حتی وقتی در صحت کامل هستیم. به این حالت تپش قلب می‌گویند. به گزارش تبیان این احساس عجیب ممکن است باعث شود از کارتان دست بکشید و اگر تداوم پیدا کند می‌تواند یک هشدار جدی باشد.شاید عجیب به نظر برسد، اما تپش قلب معمولا یک مشکل قلبی تلقی نمی‌شود. در حقیقت، بین کسانی که به دلیل تپش قلب به اورژانس منتقل می‌شوند، فقط در 34 درصدشان نارسایی قلبی تشخیص داده می‌شود. تحقیقات نشان داده است خوردن چند فنجان قهوه در روز نه تنها نمی‌تواند تپش قلب را برطرف کند، بلکه قرص‌های کافئین دار و نوشیدنی‌های انرژی زا می‌توانند تپش قلب ایجاد کنند. این محرک‌ها باعث می‌شوند ضربان قلب شما تندتر شود و احساس تپش قلب کنید.
اگر مدت کوتاهی تپش قلب دارید، مثلا کمتر از دو یا سه دقیقه طول می‌کشد یا تپش قلبی دارید که می‌آید و می‌رود و یک بار در هفته یا کمتر تجربه اش می‌کنید، دلیلی ندارد که برای مراجعه به پزشک عجله کنید. اما اگر بیشتر از این‌ها رخ می‌دهد، باید به پزشک مراجعه کنید.
کسانی که تپش قلب در آنها همراه با علائمی چون احساس ناراحتی یا درد در قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه، یا احساس این که گویی در حال مرگ هستند، باشد باید به پزشک مراجعه کنند. این تپش‌های مکرر و طولانی مدت، با علامت یا بدون علامت، می‌تواند نشان دهنده آریتمی باشد؛ یعنی تغییر در ضربان الکتریکی که ریتم قلب را فرماندهی می‌کند و می‌تواند موجب الگوی غیرطبیعی ضربان قلب شود.
وقتی که بی نظمی ضربان قلب خیلی زیاد باشد، خطری مانند فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد که می‌تواند فرد را در معرض سکته مغزی قرار دهد. دلیلش هم این است که انقباضات قلب به اندازه کافی قوی و منظم نیستند و خون در حفره ای از قلب جمع می‌شود و منجر به لخته‌های خون می‌شود. این لخته‌ها به سمت مغز پمپاژ می‌شوند و در آن جا جریان خون را مسدود می‌کنند و به طور بالقوه سبب سکته مغزی می‌شوند.

  8 روش برای پایین آوردن ضربان قلب
خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید به محض شروع تپش قلب، آن‌ها را بکار ببرید تا ضربان قلب تان را کاهش دهید. حتی می‌توانید جلوی تکرار آن را بگیرید.

تحرک را کم کنید
به محض این‌که متوجه بی نظمی ضربان قلب تان شدید، بنشینید و پاهای تان را به جایی تکیه دهید. آرام و عمیق نفس بکشید و اجازه دهید با هر دم شکم تان کاملا بالا بیاید. اگر روی تنفس آرام و یکنواخت تمرکز کنید، ضربان قلب تان نیز خیلی زود به حالت طبیعی برخواهد گذشت.

محکم سرفه کنید
سرفه کردن موجب افزایش فشار درون قفسه سینه می‌شود. گاهی برای برگرداندن ضربان قلب به ریتم طبیعی، همین شیوه کافی است.

کمی آب بنوشید
چند قلپ آب خنک بنوشید. کسی نمی‌داند دقیقا علت این تاثیر چیست، اما بعضی افراد با نوشیدن آب خنک، فورا ضربان قلب شان آرام می‌شود. یک تئوری این است که آب خنک باعث می‌شود مری به قلب فشار وارد کند و این تلنگری است برای برگرداندن قلب به حالت عادی.همچنین می‌توانید کمی آب سرد به صورت تان بزنید. شوک ناشی از این حرکت هم راهکار مناسبی برای ایجاد ضربان طبیعی قلب است.

تغذیه متعادل داشته باشید
زیاد ماهی بخورید. ماهی سرشار از اسیدهای چرب
امگا 3   است که برای قلب عالی است.

پرخوری نکنید
با پرخوری بدن مجبور می‌شود حجم زیادی از غذا را هضم کند و برای این کار، خون از طرف قلب به سمت سیستم گوارشی می‌رود. این حالت می‌تواند منجر به تپش قلب شود.

مصرف کافئین را کمتر کنید
خوردن قهوه، چای یا نوشیدنی‌های کافئین دار در برخی افراد می‌تواند موجب تپش قلب شود.

بخوابید
اگر تپش قلب دارید، این احتمال وجود دارد که استرس سبب آن باشد. در حقیقت تپش قلب ممکن است روش هشدار بدن شما در مورد میزان استرس باشد که حد سالم را رد کرده است. پس هر روز سی دقیقه وقت بگذارید و به ذهن و بدن اجازه ریلکس شدن دهید. می‌توانید چند قطره روغن اسطوخودوس در دستمالی چکانده و رایحه مطبوعش را استشمام کنید تا آرام شوید. هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید، خستگی می‌تواند زمینه ساز تپش قلب باشد.

فعالیت بدنی منظم داشته باشید
سه یا چهار بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی انجام دهید. پیاده روی، دو و تنیس انتخاب‌های بسیار خوبی هستند.
 فقط مواظب باشید درگیر رقابت‌های ورزشی سخت و جدی نشوید تا استرس به سراغ تان نیاید. با شدت و سرعتی ورزش کنید که حین فعالیت ، توان حرف زدن را از شما نگیرد. قبل از هر تمرین، ده دقیقه بدن را گرم و بعد از هر تمرین هم ده دقیقه بدن را سرد کنید.
  • هر روز سی دقیقه وقت بگذارید و به ذهن و بدن اجازه ریلکس شدن دهید. می‌توانید چند قطره روغن اسطوخودوس در دستمالی چکانده و رایحه مطبوعش را استشمام کنید تا آرام شوید. هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید، خستگی می‌تواند زمینه ساز تپش قلب باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code