موضوعات
اسلامشهر

انقلابی با تکیه بر محور اسلام و مردم

نویسنده: آیت‌الله محسن فقیهی عضو جامعۀ مدرسین حوزۀ علمیه قم
گذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 موجب نمی‌شود این خاطره بزرگ که توفیق آن ریشه در عنایت و امداد الهی بود...
1395/11/20
گذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 موجب نمی‌شود این خاطره بزرگ که توفیق آن ریشه در عنایت و امداد الهی بود، از خاطر ملت بزرگ ایران فراموش شود. بلکه هرسال شاهد برکت‌ها و دستاوردهای بیشتر این انقلاب هستیم که با وجود دشمنی و کارشکنی، سختی و فشار و کینه توزی حاصل شده است.
 ریشه‌های عمیق باورهای دینی و اعتقادی مردم از عوامل کلیدی ماندگاری و برکت روزافزون ایام‌الله دهه فجر شد و دلیل آن، «اسلامی بودن انقلاب» است.
اسلام ناب و حکومت اسلامی پدیده‌ای الهی و مبارک است که سعادت مسلمانان را در دنیا و آخرت به بالاترین وجه تأمین می‌کند و این بنیه عظیم را دارد که خط بطلان بر ستمگری، چپاولگری و فساد و ظلم  بکشد و انسان‌ها را در مسیر دست یابی به کمال مطلوب راهنمایی کند. در کنار ویژگی اسلامی بودن انقلاب بعد مردمی بودن آن هم اهمیت دارد. از شکل گیری نهضت امام راحل در خرداد 42 تا پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 و تا امروز، قدرت مردمی و اعتماد به انقلاب و نظام اسلامی موجب حرکت این انقلاب از همه گردنه‌های سخت و طاقت فرسا شده است.
انقلاب اسلامی ایران با خواست و اراده مردم همراه شد و رمز بقا و عظمت آن در دوره‌ای بود که ایسم‌های گوناگون شرق و غرب، تئوری و نظریه خود را برترین و بهترین می‌دانستند و نقش و اهمیتی برای اسلام انقلابی قائل نبودند. از افتخارهای مردم انقلابی ما، ایستادگی عزتمندانه بر سر اصول، ارزش‌ها و آرمان‌های خود است.
این افتخار ریشه در اسلامیت نظام و انقلاب دارد و دلیل این که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی پس از پیروزی انقلاب و در مسیر شکل گیری نظام سیاسی کشور آن همه روی کلمه «جمهوری اسلامی» که محور و شاکله آن اسلام و اتکای بر قدرت مردم است، اصرار می‌کردند، به همین سبب بود. از عوامل مهم تدوام و بقای انقلاب اسلامی در طول حدود 4 دهه باید از عنصر و مولفه «رهبری صادقانه و حکیمانه» امام راحل و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری یاد کرد. در طلیعه این راه نورانی اگر شجاعت، درایت، صداقت، ساده زیستی، حمایت از مستضعفان و عالِم بودن امام راحل نبود، انقلاب در اوج حمایت سران کفر و استکبار از رژیم منحوس پهلوی به پیروزی نمی‌رسید.
پس از حیات نورانی امام خمینی(ره) رهبر معظم انقلاب به خوبی کشتی انقلاب را در امواج پرتلاطم مشکلات و فتنه‌ها و تحریم‌ها و فشارها هدایت و سکانداری کردند و شاهدیم با وجود دشمنی‌ها، ایران اسلامی الهام‌بخش کشورهای منطقه و بسیاری از کشورها و ملت‌های آزادی خواه جهان است.  آنچه این نظام و انقلاب را بیمه می‌کند و بر عزت و شرف آن می‌افزاید «ولایت فقیه» و توجه و عنایت همگان به این مهم است؛ زیرا اصل ولایت فقیه بسان شاهرگ و گلوگاه مهم نظام و انقلاب و ذخیره پایان‌ناپذیری است که گره‌های کور و ناگشودنی را باز می‌کند.
در ذکر عوامل مهم پیروزی و بقای انقلاب اسلامی نباید از نقش مهم روحانیان و حمایت علما و مراجع تقلید و به خصوص وحدت و همدلی ملی غافل شد.
 چون در پرتو این دو پدیدۀ مهم، شاهد بسیج توده‌های مردمی در داخل برای مواجهه هوشمندانه و توام با بصیرت با دشمن خارجی بوده‌ایم و امروز بیش از هر عامل دیگر نیازمند وحدت و انسجام ملی و تبعیت از ولایت فقیه هستیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code