موضوعات
اصفهان

85‌درصد از جرايم سايبری مالی است

نویسنده: هما هوشمند
جهان امروز، جهان علم و فناوري است كه رايانه، اينترنت و فضاي مجازي بخشي از آن را به خود اختصاص مي‌دهد.
1393/10/13
 امروزه با توسعه روزافزون این جهان، جرايم مرتبط با آن هم در حال افزايش است. در اين ميان فضاي سايبری به مجموعه‌هايي از ارتباطات دروني انسان‌ها از طريق كامپيوتر و وسايل مخابراتي بدون در نظر گرفتن جغرافياي آنها گفته مي‌شود كه جرايم خاص خود را دارد. در همين مورد و برخي از دلايل وقوع اين‌گونه جرايم، گفت‌وگويي داشتيم با رامين سنمار، مسئول هسته تخصصي پيشگيري از جرايم سايبري معاونت اجتماعي و پيشگيري از جرايم دادگستري استان اصفهان كه در زير مي‌خوانيد.

هم اكنون بيشترين جرايم سايبري در چه حوزه‌اي است؟
85‌درصد از جرايم سايبري مالي است، همان‌طور كه در فضاي حقيقي به اين صورت است و بقيه با‌درصدهاي كمتري به جرايم اجتماعي و سوء‌استفاده‌ها مربوط مي‌شود. در واقع با استفاده از فضاي مجازي، بستري فراهم شده است كه راحت‌تر مي‌شود كلاهبرداري كرد. البته فضاي مجازي مانند چاقويي است كه مي‌توان از آن هم مثبت و هم منفي استفاده كرد.

هسته پيشگيري از جرايم سايبري به چه صورت براي پيشگيري از وقوع چنين جرايمي فعاليت مي‌كند؟
اولين موردي كه مي‌توان براي آن گام برداشت، آگاه‌سازي مردم درخصوص خطرات مختلفي است كه در حوزه فضاي مجازي وجود دارد، چرا كه بيشتر افراد به علت ناآگاهي دچار جرم و كلاهبرداري در حوزه فضاي سايبري مي‌شوند. در واقع فضاي مجازي آنقدر گسترده است كه همه حوزه‌هايي را كه در فضاي حقيقي وجود دارد، در بر مي‌گيرد. بنابراين بايد مردم را در مورد تمام اين حوزه‌هاي جرم‌خيز آگاه كرد.  به همين علت مطالبي به‌صورت پوستر آماده و در اختيار مردم در مكان‌هاي مختلف قرار داده مي‌شود. البته اين هسته مردم را از استفاده از فضاي مجازي نهي نمي‌كند، بلكه تلاش ما براي آگاه‌سازي و بيان خطرات موجود در فضاي مجازي است.

به‌طور كلي اقدامات خود را در اين زمينه چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
اين هسته يك مجموعه خاص است و در نتيجه توانايي محدودي دارد. بنابراين اقدامات انجام شده در حد توان خوب بوده است، اما بهتر هم مي‌تواند باشد. البته این مساله به توجه و همكاري مسئولان در دستگاه‌هاي ديگر نياز دارد تا زمينه‌ها فراهم شود. مهم اين است كه آيا دستگاه‌هاي مختلف وجود چنين مجموعه‌اي را مؤثر مي‌دانند و آيا مسئولان ارشد دستگاه‌هاي اجرايي دولتي و غيردولتي نسبت به پيشگيري از وقوع جرايم سايبري دغدغه و از آن آگاهي دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code