موضوعات
اصفهان

گرانی نان در اصفهان در انتظار تصمیم استاندار

نویسنده:
همزمان با روز ملی نان خبر اعلام تصویب رسمی افزایش ۱۵ درصدی نرخ نان سنتی توسط دولت از ابتدای آذرماه مردم را غافلگیر کرد. به گزارش تسنیم، براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار مقرر شد از ابتدای آذر امسال نان‌های سنتی 15 درصد بیشتر از نرخ کنونی عرضه شود...
1396/09/04
همزمان با روز ملی نان خبر اعلام تصویب رسمی افزایش ۱۵ درصدی نرخ نان سنتی توسط دولت از ابتدای آذرماه مردم را غافلگیر کرد.
به گزارش تسنیم، براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار مقرر شد از ابتدای آذر امسال نان‌های سنتی 15 درصد بیشتر از نرخ کنونی عرضه شود.
بعد از گذشت چندین ماه از گله و شکایت نانوایان به دلیل ارزان‌بودن قیمت نان و تغییر ندادن قیمت توسط ستاد تنظیم بازار، بالاخره این ستاد با افزایش قیمت 15 درصدی این محصول موافقت کرد، هرچند که نانوایان درخواست افزایش 30 درصدی را داشتند.
آخرین بار در آذر سال 1393 با مصوبه دولت، قیمت نان در کشور 30 درصد گران شد، اما از آن پس افزایش قیمتی در قوت مردم رخ نداد که این امر موجب اعتراض نانوایان شد، زیرا آنها معتقدند با افزایش هزینه‌های آب، برق، گاز، بیمه، مالیات، دستمزد و غیره قیمت‌های فعلی نان مقرون به صرفه نیست و آنان مجبور به کاهش وزن چانه‌ها هستند.
براساس مصوبه سال 93 قیمت نان لواش 220 تومان، بربری ساده 650 تومان، سنگک 800 تومان، تافتون سنتی 400 تومان و تافتون گردون 210 تومان تعیین شده بود.
براساس تصویب ستاد تنظیم بازار افزایش 15 درصدی قیمت نان در تهران با نظر رئیس اتاق اصناف اعمال می‌شود و برای شهرستان‌ها و استان‌های دیگر براساس روال چند سال اخیر، متناسب با شرایط اجتماعی و الگوی مصرف نان، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها برای تعدیل و افزایش قیمت انواع نان سنتی تصمیم می‌گیرند.

اعلام افزایش نرخ نان در کشور مصادف با روز ملی نان
نایب‌رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان درباره اینکه همزمان با روز ملی نان قیمت نان به‌صورت رسمی افزایش داشته است، گفت: براساس مصوبه هفته گذشته کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور، کارگروه‌های استانی تنظیم بازار و شوراهای آرد و نان مجاز خواهند بود از ابتدای آذر امسال 15 درصد قیمت نان را افزایش دهند.
محمدرضا خواجه در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه آخرین تغییرات نرخ نان در آذر سال 1393 اعمال شده بود، اظهار کرد: پیشنهاد اتحادیه‌های کشوری برای قیمت نان بالای 30 درصد بود، اما کارگروه ستاد تنظیم بازار با نرخ 15 درصد موافقت کرد.
وی با بیان اینکه در 4 سال گذشته قیمت نان هیچ‌گونه تغییری نداشته است، افزود: با افزایش هزینه‌های آب، برق، گاز، بیمه، مالیات و دستمزدها قیمت‌های فعلی نان مقرون به صرفه نیست، البته تصویب افزایش 15 درصدی نرخ نان نیز عدد رضایت‌بخشی برای نانوایان محسوب نمی‌شود، اما بخشی از زخم‌های نانوایان را به شرطی که قیمت آرد گران نشود التیام می‌دهد.

افزایش 30 درصدی قیمت آرد
نایب‌رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان بیان کرد: بر این اساس، مقرر شده است که قیمت آرد از کیلویی 600 به 900 تومان افزایش یابد و تعیین 15 درصدی افزایش نرخ نان متأثر از سیر صعودی 30 درصدی آرد است تا نانوایان بیش از این متضرر نشوند.
وی با تأکید بر اینکه قیمت نان‌های آزادپز هیچ تغییری نمی‌کند، گفت: قیمت فعلی نان‌های سنتی که در نانوایی‌های دولتی عرضه می‌شود افزایش 15 درصدی می‌باید.
خواجه اظهار کرد: بنابراین براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، چانه‌های 200 گرمی نان تافتون که در گذشته 220 تومان بود با افزایش 15 درصدی به حدود 250 تومان و قیمت نان تافتون با نرخ آزادپز نیز 400 تومان ثابت باقی خواهد ماند.
وی با اشاره به معایب گندم و آرد بیان کرد: خواب ناکافی در سیلو، سِن‌زدگی بیش از 10 درصد، زنگ‌زدگی، قارچ‌زدگی، نم‌زدگی، گلوتن پایین کمتر از 10، ایندکس کمتر از 40 و پروتئین کمتر از 11 از جمله این معایب است.
نایب‌رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان با بیان اینکه راه‌های غنی‌سازی گندم، خواب 3 ماهه، خاک حاصلخیز، بذر سالم و پر بازده و کود آلی است، گفت: نان خوب نانی است که ارزش غذایی دارد یعنی از آرد کامل و همراه با سبوس تهیه شود، زمان استراحت خمیر آن حدود 2 ساعت و زمان پخت آن حدود 2 دقیقه باشد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره دلیل پایین بودن کیفیت نان‌ها افزود: در 4 سال قیمت نان هیچ‌گونه تغییری نکرده است و این امر در عملکرد نانوایان بی‌تأثیر نبوده است و البته پخت نان مرغوب نیازمند تجهیزات بهتر است که درآمد نانوایان پاسخگوی آن نیست. از سوی دیگر به آرد خوب نیاز دارد که کیفیت آردهای ما مطلوب نیست.

ابلاغ نشدن افزایش 15 درصدی نرخ نان به اصفهان
همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان درباره اینکه متناسب با شرایط اجتماعی و الگوی مصرف نان، استانداری‌ها نسبت به تعدیل و افزایش قیمت انواع نان سنتی تصمیم می‌گیرند، گفت: تا این لحظه هیچ‌گونه دستور و ابلاغیه‌ای از استانداری اصفهان برای افزایش 15 درصدی نرخ نان ارسال نشده است.
اسرافیل احمدیه در گفت‌وگو با تسنیم با تأکید بر اینکه افزایش 15 درصدی نرخ نان تا این لحظه برای ما رسمیت ندارد، اظهار کرد: تصمیم نهایی و قطعی افزایش و تغییر قیمت نان در استان اصفهان توسط استانداری باید ابلاغ شود، اما تاکنون نه نامه‌ای از استانداری برای ما ابلاغ شده و نه جلسه‌ای در این زمینه برگزار شده است.
وی افزود: تاکنون هیچ‌گونه تصمیمی برای افزایش 15 درصدی نرخ نان در استان اصفهان اجرایی نشده است و در حال حاضر منتظر برگزاری جلسه کارگروه شورای آرد، گندم و نان به ریاست استاندار اصفهان هستیم و به محض برپایی این نشست دستورالعمل نهایی برای تغییر قیمت نان‌های سنتی ابلاغ خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان تأکید کرد: تا این لحظه ابلاغیه افزایش 15 درصدی نرخ نان توسط ستاد تنظیم بازار کشور برای ما ابلاغ نشده است.  وی افزود: چنانچه این ابلاغیه برای ما نیز ارسال شود، پس از برگزاری جلسه و تعیین تکلیف نرخ‌ها در استانداری اصفهان، دستورات و اطلاع‌رسانی دقیق برای مردم و اتحادیه نانوایان و نانوایی‌‌های استان اصفهان ابلاغ خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code