موضوعات
اصفهان

چشم‌بادامی‌ها در راه اصفهان

نویسنده: هاجر مرادی اصفهان - خبرنگار
ژاپن به‌تازگی بر آن شده است که تورهای گردشگری خود را به تعدادی از شهرهای گردشگر‏پذیر ایران از جمله اصفهان روانه کند...
1396/09/05
ژاپن به‌تازگی بر آن شده است که تورهای گردشگری خود را به تعدادی از شهرهای گردشگر  پذیر ایران از جمله اصفهان روانه کند. این تصمیم می‌تواند برای شهری چون اصفهان یک فرصت محسوب شود زیرا علاوه بر معرفی جذابیت‌های استان، با ایجاد یک‌سری از جذابیت  ها، وضعیت گردشگری در ایام لوسیزن (ایامی از سال که گردشگران کمتری وارد شهر می‌شوند) را نیز بهبود بخشد.
اما برای محقق شدن این امر لازم است تیمی تخصصی وارد عمل شوند؛ تیمی که بتواند با در نظر گرفتن علاقه و خواسته گردشگران کشور هدف، فرصت  های مناسب شهر را شناسایی کند. به گفته مسئولان، این تیم اکنون در اصفهان تشکیل شده است.
آن‌طور که به نظر می‌  رسد، پژوهشگران ژاپنی در انتخاب مقاصد گردشگری خود 2 مقوله مسیر راه ابریشم و تنوع آثار و جاذبه‌های تاریخی را اصلی‌ترین ملاک‌ها برای شناسایی ظرفیت  ‌های گردشگری در نظر گرفته است. بنابراین تیم یاد شده باید این 2 موضوع را مدنظر قرار دهند.
با توجه به اینکه شروع دوران زندگی اجتماعی در استان به بیش از 45 هزار سال قبل و همچنین آغاز تمدن در فلات مرکزی ایران به بیش از 7 هزار سال قبل (در تپه‌های باستانی سیلک) باز می  گردد و اصفهان نیز در نزدیکی راه ابریشم قرار دارد، از 2 ملاک مورد نظر گردشگران ژاپنی برخوردار است.

تمرکز اصفهان بر انتظارات گردشگران ژاپنی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان موضوع بیان شده در بالا را تایید می‌کند و خدمات شایسته اصفهان به فرهنگ و تمدن جهان اسلام را نیز به آنها اضافه می‌  کند.
فریدون الهیاری می‌  گوید: اصفهان باید بر انتظارات توریست  ‌های ژاپنی تمرکز زیادی داشته باشد و در این راستا تاکنون مذاکرات تخصصی و فنی زیادی با آ  نها انجام شده است. اما هنوز صحبتی درخصوص های  سیزن (ایام پرگردشگر سال) و لوسیزن (ایام کم‌گردشگر سال) از سوی ژاپنی  ها انجام نشده است. در واقع این ما هستیم که باید جذابیت  ‌هایی را در لوسیزن برای آنها ایجاد کنیم. اما در این مسیر لازم است هتلداران را نیز با خود همراه کنیم. خوشبختانه باید بگویم این صنف به این نتیجه رسیده  اند که در لوسیزن تخفیفات ویژه‌ای را برای تورها قائل شوند. همچنین در این زمینه به مرور زمان باید به جای آنکه قیمت‌های ثابتی برای اقامت در هتل‌ها تعیین شود، به سمتی برویم که با نظارت‌های اصولی بستری را فراهم کنیم که حقوق مشتریان و متقاضیان رعایت شود. به این معنا که با افزایش ورود گردشگر بازاری رقابتی ایجاد کنیم. در چنین بازاری نه‌تنها هتل  ها بلکه اماکن تاسیساتی نیز مجبور می‌  شوند برای جلب رضایتمندی مشتریان خدماتی باکیفیت و ارزان‌تر به مشتریان خود ارائه کنند.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز با تایید این موضوع می‌گوید: بخشی از این وظایف و مسئولیت‌ها بر عهده بخش خصوصی است. زمانی که تاسیسات و امکانات گردشگری افزایش پیدا می‌  کند، آنها نیز حضور جدی‌تری در بازارهای بین‌المللی و فضاهای مجازی خواهند داشت. مسئول‌ها اقامتگاه‌ها تصور نکنند که چون در ایام پیک تمام ظرفیت آنها پر می‌  شود، در 6 ماه بعدی به جذب گردشگر نیازی ندارند.

جذب گردشگر وظیفه تمامی ارگان‌  هاست
به گفته محسن یارمحمدیان، جذب گردشگر تنها وظیفه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صنف هتلداران نیست و در این راستا لازم است تمامی عناصری که در این زمینه فعال هستند از جمله آژانس‌ها، شهرداری‌ها و ارگان‌ها همکاری لازم را داشته باشند.
وی می‌  گوید: حضور کارشناسان گردشگری استان در دانشگاه‌های بین‌المللی دنیا افزایش یافته است در حالی که قبلا این‌طور نبود و حتی در نمایشگاه  ‌ها نیز حضور نداشتند. از طرفی، علاوه بر آنکه سازمان میراث فرهنگی کشور در 25 کشور دنیا نمایندگی‌های اطلاع‌رسانی گردشگری را ایجاد کرده، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز دیدارهایی با نمایندگان ایران در کشورهای دیگر داشته است. آنها طی این دیدارها توانسته‌اند، از طریق رایزنی‌  های اقتصادی و فرهنگی، برنامه  ریزی  های خوبی را انجام دهند.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان با اشاره به اینکه تلاش‌های انجام شده تاکنون بسیار بوده، معتقد است هنوز هم جای پیشرفت وجود دارد. تنها لازم است ساماندهی‌های جدی‌تری انجام گیرد تا علاوه بر ژاپن، توجه دیگر کشورهای جهان نیز به اصفهان معطوف شود.

 برگزاری فستیوال بهترین راه برای رفع معضل‌های  سیزن
به گفته یارمحمدیان، رویکرد مهمی که اکنون دنبال می‌  شود، اجرای برنامه  ‌ها و فستیوال‌هایی در مناطق مختلف جغرافیایی به فراخور نوع فصل و آب و هوای آنهاست به گونه  ‌ای که این برنامه  ‌ها نه‌تنها در شهر اصفهان، بلکه در سراسر استان انجام می‌شود.  اصفهان اکنون نسبت به 5 سال گذشته در زمینه زیرساخت‌ها پیشرفت  های زیادی داشته است. از جمله این پیشرفت  ها می‌  توان به راه  اندازی پروازهای بین‌المللی، تسهیل حمل و نقل، ساخت هتل و جذب سرمایه  گذاران بخش خصوصی اشاره کرد.  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز به بحث بازاریابی گردشگری اشاره می‌کند و می‌گوید: ابتدا سعی کردیم بر اساس ظرفیت‌های گردشگری موجود و با توجه به پارامتر‌هایی چون قرابت‌ها، جذابیت‌ها و نزدیکی‌های فرهنگی، بازارهای هدف و دارای اولویت خود را مشخص کنیم.
سرانجام بر اساس مطالعاتی که طی این مدت صورت گرفت، 40 کشور هدف در طرح ملی به عنوان بازار هدف گردشگری مشخص شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code