موضوعات
اصفهان

پایداری، پاسخگویی و شفافیت در حوزه ارتباطات فولاد مبارکه

نویسنده:
سیزدهمین سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی با حضور رئیس کمیته ملی توسعه پایدار، دبیر کل سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی، رئیس و عضو هیأت‌مدیره ایپرا، معاون وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس خصوصی‌سازی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو و جمعی از مدیران و کارشناسان روابط عمومی سراسر کشور با موضوع «نقش روابط عمومی در تحقق اهداف توسعه پایدار» برگزار شد...
1396/09/13
سیزدهمین سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی با حضور رئیس کمیته ملی توسعه پایدار، دبیر کل سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی، رئیس و عضو هیأت‌مدیره ایپرا، معاون وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس خصوصی‌سازی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو و جمعی از مدیران و کارشناسان روابط عمومی سراسر کشور با موضوع «نقش روابط عمومی در تحقق اهداف توسعه پایدار» برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، این همایش در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی تهران و با اهداف کمک به جنبش نرم‌افزاری و تولید علم در روابط عمومی، نمایش دستاوردها و توانمندی‌های روابط عمومی، توانمندسازی متصدیان روابط عمومی و ارتقای بینش، دانش و مهارت‌های آنان، اعتباربخشی به فعالیت‌های ارزنده روابط عمومی‌ها، کمک به اعتلای روابط عمومی در کشور، بسط همکاری‌های بین‌المللی در حوزه روابط عمومی و نقش‌آفرینی روابط عمومی ایران در ابعاد بین‌المللی برگزار شد.
محمد ناظمی هرندی مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان یکی از سخنرانان این سمپوزیوم طی سخنانی با موضوع «مسئولیت اجتماعی و توسعه پایدار» گفت: در تعریف رویکردهای اجتماعی یک سازمان باید به ویژگی‌های آن سازمان و نوع ارتباط آن با جامعه توجه شود.
وی با بیان اینکه در موضوع مسئولیت‌های اجتماعی، سازمان‌ها و بنگاه‌ها به محیط پیرامون و ذی‌نفعان خود توجه دارند از 3 موضوع پایداری، پاسخگویی و شفافیت به عنوان مؤلفه‌های اصلی حوزه مسئولیت‌های اجتماعی یاد و تصریح کرد: چنانچه مسئولان سازمان‌ها به این 3 موضوع توجه داشته باشند، به خوبی مسئولیت و رسالت خود را در این حوزه انجام داده‌اند.
ناظمی با تأکید بر اینکه فولاد مبارکه به عنوان یک واحد تولیدکننده فولاد با زنجیره کامل تولید، با تولید ۵۰ درصد فولاد کشور در اقتصاد ملی نقش مهمی دارد، گفت: این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی جهان است و یک درصد از تولید ناخالص ملی را نیز برعهده دارد. در عین حال در اجرای توسعه‌های این شرکت شعار «فولاد مبارکه به وسعت ایران» به عنوان یکی از استراتژی‌های شرکت مدنظر قرار گرفته است. مدیریت و کارکنان این شرکت بر این باورند که این مجموعه توانمند متعلق به تمامی کشور است و شرکت‌های تولیدکننده و سرویس‌دهنده به فولاد مبارکه به نوعی از شرکای تجاری کسب‌وکار این شرکت به حساب می‌آیند.
وی از سهام عدالت به عنوان یکی از سهامداران فولاد مبارکه یاد کرد و با بیان اینکه حدود ۴۰ میلیون نفر در سراسر کشور از سهام عدالت برخوردارند، افزود: اگر این شرکت نتواند عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته باشد، به یقین میلیون‌ها نفر متضرر خواهند شد. علاوه بر این، باید در نظر داشته باشیم که در زنجیره تولید فولاد مبارکه به طور مستقیم و غیرمستقیم ۳۵۰ هزار نفر مشغول به کارند و این امر اهمیت مؤلفه‌های پایداری، پاسخگویی و شفافیت در قبال جامعه را بیش از پیش نشان می‌دهد.
وی پس از تبیین نوع ارتباط و تأثیر فولاد مبارکه بر جامعه خاطرنشان کرد: در چنین سازمان‌هایی وظیفه روابط عمومی است که در این حوزه با ذی‌نفعان شرکت ارتباط مؤثری برقرار کند.
مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه افزود: سازمان‌ها باید در موضوع پایداری به آیندگان توجه کنند و به خاطر داشته باشند از منابعی که در اختیار آنهاست همچون امانتی گرانبها نگهداری کنند و در عین حال نتایج و ثبات عملکرد خود را نیز مدنظر قرار دهند؛ به طوری که سهامداران و ذی‌نفعان به سود پایداری که انتظار دارند دست یابند. به خاطر داشته باشیم در موضوع پایداری، هر ارزشی را که برای سهامداران و یا سایر ذی‌نفعان خلق می‌کنیم باید پایدار و قابل اتکا باشد.
وی در تشریح اهمیت موضوع پاسخگویی و نقش ارتباط سازمان‌ها با ذی‌نفعان و به طور کلی با جامعه یادآور شد: پاسخگویی در مقابل کلمه مسئولیت مفهوم پیدا می‌کند. هرجا سازمان‌ها مفهوم مسئولیت اجتماعی را مطرح می‌کنند در مقابل آن موضوع پاسخگویی به وجود می‌آید و یکی از مأموریت‌ها و مسئولیت‌های اصلی روابط عمومی و ارتباطات به این حوزه مربوط است. علاوه بر این، در موضوع شفافیت باید اطلاع‌رسانی و پاسخگویی به جامعه براساس اطلاعات صحیح، سالم و دقیق باشد.
ناظمی از واحد توسعه و تکامل منطقه‌ای در فولاد مبارکه به عنوان واحدی برای تحقق مسئولیت‌های اجتماعی شرکت یاد کرد و گفت: در این واحد فرایند ارتباطات و مسئولیت‌های اجتماعی تعریف شده است ضمن اینکه ساختاری برای تحقق بهبود و تحول در سازمان در زمینه نظام تحول سازمانی با نام کمیته تحول ارتباطات و مسئولیت‌های اجتماعی بنا نهاده شده است.
در این همایش همچنین باقر ساروخانی، پدر جامعه‌شناسی ارتباطات ایران، در تعریف توسعه پایدار گفت: توسعه پایدار به این معنی است که ما نگاهی فراگیر و همه‌جانبه داشته باشیم؛ بنابراین رشد زیرساخت و روساخت در کنار هم می‌تواند به توسعه پایدار کمک کند.
ساروخانی با اشاره به نقش روابط عمومی در توسعه پایدار افزود: روابط عمومی در عین حال که تعلق سازمانی دارد باید توانایی تولید اندیشه نیز داشته باشد، زیرا در ذات روابط عمومی گفت‌وگو و اندیشه وجود دارد و باید بتواند همدلی ایجاد کند.
وی با تأکید بر اینکه سازمان‌ها و ادارات به روابط عمومی نیاز دارند و در جامعه امروزی نمی‌توان وجود روابط عمومی‌ها را انکار کرد، گفت: کاهش آسیب‌های اجتماعی، کاهش نرخ بی‌سوادی، نشاط اجتماعی، موفقیت و امنیت اجتماعی، کاهش ریسک‌پذیری در روابط انسانی و اقتصادی، کاهش نرخ مرگ‌ومیر به خصوص مرگ کودکان، دسترسی به امکانات بهداشتی و دسترسی به آب سالم از مؤلفه‌های توسعه پایدار است.
ساروخانی خاطرنشان کرد: توسعه پایدار به معنای توسعه انسانی است و این انسان‌ها هستند که می‌توانند جوامع را به توفیق برسانند؛ بنابراین باید بپذیریم که امروزه راز توسعه پایدار در توسعه انسانی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code