موضوعات
اصفهان

پارک نت‌ها در نصف جهان

نویسنده: مریم مهاجر /اصفهان - خبرنگار همشهری
یکی از ویژگی‌های شهرهای پیشرفته، توسعه شبکه‌های اینترنت در مکان‌های مختلف است تا شهروندان بتوانند از خدمات متعدد و فرصت ارائه شده در این شبکه‌ها استفاده کنند...
1395/09/18
  یکی از ویژگی‌های شهرهای پیشرفته، توسعه شبکه‌های اینترنت در مکان‌های مختلف است تا شهروندان بتوانند از خدمات متعدد و فرصت ارائه شده در این شبکه‌ها استفاده کنند.
در شهرهای الکترونیک، اینترنت در همه مکان‌های عمومی شهر در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد و اصفهان نیز چند سالی است با برنامه ریزی‌های منسجم سعی دارد به شهری هوشمند نزدیک شود.
یکی از مزایای شهر هوشمند سرعت گرفتن امور به صورت غیر حضوری و حتی در دسترس قرار گرفتن آخرین اطلاعات به صورت آنلاین در هر نقطه از شهر است. پارک‌های شهری یکی از پرترددترین مکان‫های عمومی در کلانشهرها و روزانه محل تردد تعداد زیادی از شهروندان هستند. بر همین اساس مدیریت شهری اصفهان علاوه بر دیگر مکان‌های عمومی و مطرح در نظر دارد تا پارک‌های بزرگ شهر را به اینترنت تجهیز کند. در همین راستا پارک شهید رجایی اصفهان اولین پارک نت این شهر است که به این وسیله خدمات مختلفی به شهروندان ارائه می‌کند.

‌‌پیشتازی اصفهان در راه اندازی پارک نت
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اصفهان اولین شهری است، که به پارک نت مجهز شد، می‌گوید: این کلانشهر در ارائه اینترنت رایگان در مکان‌های عمومی پیشتاز است و جزو اولین کلانشهرهاست که به پارک نت مجهز شد.
ندا واشیانی پور به خدمات متنوعی که در پارک نت‌ها ارائه می‌شود اشاره کرده و می‌گوید: پارک نت‌ها خدمات خوبی به شهرندان ارایه می‌دهند. بسترهای شارژ تلفن همراه و وسایل الکترونیکی با استفاده از پورت هایusb را فراهم می‌کنند و در کنار آن فضایی برای استفاده از خدمات اینترنتی و وای فای با سرعت بالا را نسبت به اپراتورهای بسیار سریع ایجاد می‌کنند. این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان یکی از ویژگی‌های خاص این پارک نت‌ها را هماهنگی با مبلمان شهری می‌داند و ادامه می‌دهد: شکل ظاهری سیستم‌ها با مبلمان شهری و فضای پارک‌ها همخوانی دارد و در آینده تعداد این پارک نت‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، افزایش پیدا می‌کند.

‌‌ افزایش تعداد پارک نت‌ها در اصفهان
شهردار منطقه 3 شهرداری اصفهان با بیان اینکه اولین پارک نت اصفهان به صورت آزمایشی در   پارک شهید رجایی راه اندازی شده است، هدف اجرای این طرح را خدمت رسانی بیشتر به شهروندان با انرژی سبز که توسط انرژی خورشیدی تأمین می‌شود، عنوان کرد.
حسین کارگر ادامه می‌دهد: این دستگاه به شکل گُل تعبیه شده و گلبرگ‌های آن 8 پورت انرژی خورشیدی را ذخیره می‌کنند و شهروندان می‌توانند به صورت رایگان از انرژی‌های ذخیره شده برای شارژ تلفن‌های همراه خود استفاده کنند.
وی همچنین هدف از جانمایی پارک نت در پارک شهید رجایی را پرتردد بودن این پارک و رفت و آمد زیاد گردشگران در این پارک می‌داند و توضیح می‌دهد: افزایش تعداد این پارک نت‌ها با توجه به استقبال شهروندان در دستور کار قرار گرفته است. وی می‌افزاید: افرادی که برای اولین بار در محدوده شعاع 50 متری این تابلو قرار می‌گیرند، فقط لازم است اشتراک دستگاه را دریافت کنند و از امکانات فضای مجازی دستگاه هم بهره بگیرند و در مراجعه‌های بعد با شارژ از امکانات دستگاه استفاده کنند.

‌‌توصیه‌های پلیس فتا برای اتصال به اینترنت
اما از هشدارهای پلیس فتا درباره استفاده از اینترنت رایگان در مکان‌های عمومی هم نباید غافل شد، چرا که هکرها همیشه در کمین کاربرانی هستند که از اینترنت محافظت نشده در اماکن عمومی استفاده می کنند.
پلیس فتا در گزارش‌های همیشگی خود به کاربران فضای مجازی هشدار می‌دهد که استفاده از اینترنت رایگان در شهر و مکان های عمومی امکان دسترسی غیر مجاز به اطلاعات شخصی را به هکرها افزایش می دهد.
اتصال به شبکه‌ها به علت استفاده نکردن از رمزهای عبور قوی و مناسب احتمال به دام افتادن در تله های امنیتی طراحی شده توسط هکرها را افزایش می‌دهد.
در ادامه توصیه‌های پلیس فتا به این موضوع اشاره شده که برای فعالیت‌های حساس نظیر فعالیت‌های بانکی به هیچ عنوان از اینترنت عمومی استفاده نشود. آنتی ویروس دستگاه همراه باید همیشه به روز باشد و هنگام استفاده از اینترنت عمومی تا حد امکان از خدماتی که دسترسی به آن‌ها نیاز به رمز عبور دارد، استفاده نشود و در نهایت اینکه استفاده کنندگان از این امکانات فضاهای عمومی شهر باید دقت داشته باشند که دیوار آتش (فایروال) دستگاه تلفن همراهشان روشن باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code